Svjetski lideri odaju počast bivšem američkom predsjedniku Jimmyju Carteru
Svjetski lideri i američki političari odaju počast bivšem američkom predsjedniku Jimmyju Carteru koji je umro u dobi od 100 godina, a bit će upamćen kao mirotvorac, humanitarac i dobitnik Nobelove nagrade za mir.
"Danas su Amerika i svijet izgubili izvanrednog vođu, državnika i humanitarca", priopćio je američki predsjednik na odlasku Joe Biden.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump odao mu je priznanje. "Izazovi s kojima se Jimmy suočio kao predsjednik došli su u ključnom trenutku za našu zemlju i on je učinio sve što je u njegovoj moći da poboljša živote svih Amerikanaca. Zbog toga mu svi dugujemo zahvalnost", objavio je Trump.
Bivši predsjednik Barack Obama rekao je da je Carter obećao biračima da će uvijek govoriti istinu i da je to i činio. "Vjerovao je da su neke stvari važnije od reizbora - stvari poput integriteta, poštovanja i suosjećanja", rekao je Obama.
Panamski predsjednik Jose Raul Mulino odao mu je počast i prisjetio se njegove uloge u vraćanju Panamskog kanala pod ingerenciju Paname.
"Izražavam svoju sućut obitelji i narodu i američkoj vladi u povodu smrti bivšeg predsjednika Jimmyja Cartera. Njegov boravak u Bijeloj kući bio je obilježen teškim vremenima i bio je ključan za Panamu u pregovorima i potpisivanju ugovora Torrijos - Carter iz 1977., koji su (Panamski) kanal prenijeli u ruke Paname i učinili našu zemlju istinski suverenom. Neka mu duša počiva u miru", rekao je panamski predsjednik.
Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi objavio je da će Carterova "značajna uloga u postizanju mirovnog sporazuma između Egipta i Izraela ostati urezana u analima povijesti, dok je njegov humanitarni rad primjer uzvišenog standarda ljubavi, mira i bratstva".
"Pamtit će ga se kao jednog od najistaknutijih svjetskih vođa u službi čovječanstva", naglasio je al-Sisi.
Britanski premijer Keir Starmer poručio je da će Carterov predsjednički mandat biti upamćen po povijesnom sporazumu iz Camp Davida između Izraela i Egipta i vjeruje da mu je "upravo ta doživotna posvećenost miru donijela Nobelovu nagradu" 2002. godine.
Kina je izrazila sućut zbog smrti Jimmyja Cartera. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekao je da je Carter bio "pokretačka snaga uspostave diplomatskih odnosa između Kine i Sjedinjenih Država i dao važan doprinos razvoju odnosa Kine i Sjedinjenih Država". Mao je rekao da je odluka Carterove administracije 1979. godine da prizna stajalište Pekinga da postoji samo jedna Kina i da je Tajvan dio Kine, kao i da prekine službene veze s Tajvanom, pomogla odrediti novi smjer odnosa dviju zemalja.
Njemački kancelar Olaf Scholz objavio je na X-u da je SAD izgubio "mirotvorca i borca za demokraciju i ljudska prava", a francuski predsjednik Emmanuel Macron opisao ga je "nepokolebljivim zagovornikom prava najugroženijih".
"Vodstvo predsjednika Cartera značajno je pridonijelo međunarodnom miru i sigurnosti, uključujući značajan sporazum iz Camp Davida, sporazum SALT II i ugovore o Panamskom kanalu", rekao je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres.