Obećao je biračima da će uvijek govoriti istinu
Carter: Nikad nisam uspio uvjeriti Amerikance da sam moćan i snažan čelnik
Jimmy Carter, 39. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država i dobitnik Nobelove nagrade za mir, preminuo je u dobi od 100 godina.
Skromni farmer, sin uzgajivača kikirikija i trgovkinje, pobijedio je na predsjedničkim izborima 1976. republikanskog predsjednika Geralda Forda, ušavši u utrku kao politički autsajder. Kao demokratski predsjednik služio je od siječnja 1977. do siječnja 1981. Bijelu kuću napustio je nakon što ga je na izborima pobijedio republikanac Ronald Reagan, bivši glumac i guverner Kalifornije. Carter je zaradio reputaciju da je bolji kao bivši predsjednik nego kao predsjednik, što je uloga koju je voljno prihvaćao.
Četiri prizora
Četiri snažne scene, kako piše Deutsche Welle, najbolje odražavaju četiri godine koje je James Earl Carter Jr., kako mu je bilo puno ime, proveo na dužnosti predsjednika SAD-a. Prva je s mimohoda u povodu njegova preuzimanja dužnosti 20. siječnja 1977. Carter je, naime, odustao od tradicionalne vožnje predsjedničkom limuzinom i taj je put prošao pješice, držeći za ruku svoju suprugu Rosalynn i kćer Amy. Poznat je i prizor kada je predsjednik svoju prtljagu sam nosio do helikoptera koji je čekao kako bi ga odvezao do rezidencije Camp David. Treća slika prikazuje djelatnike američkog veleposlanstva povezanih očiju koji su kao taoci iranskih studenata pokazani medijima nakon upada u veleposlanstvo u Teheranu u studenom 1979. I četvrta scena - olupina američkog helikoptera, na kraju simbolizira neuspjeli pokušaj da oslobodi taoce. Taj prizor označava početak kraja Carterova predsjednikovanja. Na dan prisege njegova nasljednika Reagana američki taoci su oslobođeni nakon 444 dana provedena u rukama otmičara.
Carterov jedini predsjednički mandat obilježili su događaji poput sporazuma iz Camp Davida 1978. između Izraela i Egipta, koji su zajamčili određenu stabilnost na Bliskom istoku, ali i izazovi poput recesije, ustrajne nepopularnosti i iranske talačke krize.
Carter je kao guverner Georgije bio centrist populističkih nastojanja. Bio je politički autsajder u vrijeme kada se Amerika još uvijek oporavljala od afere Watergate, koja je dovela do ostavke republikanskog predsjednika Richarda Nixona 1974. i dolaska Forda s potpredsjedničke na predsjedničku poziciju. "Ja sam Jimmy Carter i natječem se za predsjednika. Nikad vam neću lagati", obećao je široka osmijeha. Kad su ga 1991. u dokumentarnom filmu upitali da opiše svoje predsjednikovanje, Carter je rekao: "Najveći neuspjeh koji smo imali bio je politički neuspjeh. Nikad nisam uspio uvjeriti Amerikance da sam moćan i snažan čelnik."
Unatoč teškoćama u vrijeme mandata Carter je imao malo oponenata koji su postigli što je on postigao nakon odlaska iz Bijele kuće. Kao bivši predsjednik globalno je postao priznat zbog zauzimanja za ljudska prava, postao je glas obespravljenih i vođa u borbi protiv gladi i siromaštva, zadobivši poštovanje koje mu je izmaknulo dok je bio u Bijeloj kući. Carter je 2002. dobio Nobelovu nagradu za mir za promicanje ljudskih prava u rješavanju sukoba diljem svijeta, od Etiopije i Eritreje do Bosne i Haitija. Njegov Carter Center u Atlanti slao je međunarodna promatračka izaslanstva na biračka mjesta diljem svijeta.
Integritet
Još od tinejdžerskih dana djelovao je kao baptistički vjeroučitelj, te je u svoje predsjedanje unio snažan osjećaj moralnosti. Tijekom godina nije štedio svoje nasljednike. Godine 2005. Carter je rat koji je Bush mlađi pokrenuo protiv Iraka 2003. ocijenio kao "najodvratniju i najštetniju pogrešku koju je učinila naša nacija". Nazvao je administraciju Georgea W. Busha "najgorom u povijesti". Godine 2019. pitao se ima li Donald Trump legitimitet kao predsjednik, rekavši "da je doveden u ured zato što su se u izbore umiješali Rusi". Carter je napisao više od 20 knjiga, od predsjedničkih memoara do dječjih knjiga i knjiga poezije, kao i djela o vjeri i diplomaciji.
Bivši predsjednik Barack Obama u povodu smrti bivšeg predsjednika rekao je kako je Carter obećao biračima da će uvijek govoriti istinu i da je to i činio. "Vjerovao je da su neke stvari važnije od reizbora - stvari poput integriteta, poštovanja i suosjećanja", rekao je Obama. Panamski predsjednik Jose Raul Mulino odao mu je počast i prisjetio se njegove uloge u vraćanju Panamskog kanala pod ingerenciju Paname. "Njegov boravak u Bijeloj kući bio je obilježen teškim vremenima i bio je ključan za Panamu u pregovorima i potpisivanju ugovora Torrijos - Carter iz 1977., koji su (Panamski) kanal prenijeli u ruke Paname i učinili našu zemlju istinski suverenom. Neka mu duša počiva u miru", rekao je panamski predsjednik. Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi objavio je da će Carterova "značajna uloga u postizanju mirovnog sporazuma između Egipta i Izraela ostati urezana u analima povijesti, a njegov je humanitarni rad primjer uzvišenog standarda ljubavi, mira i bratstva". "Pamtit će ga se kao jednog od najistaknutijih svjetskih vođa u službi čovječanstva", naglasio je al-Sisi.