epa11684231 Georgian oligarch Bidzina Ivanishvili (2L), his wife Ekaterine Khvedelidze (L) and their son Bera (2R) cast their ballots during parliamentary elections, at a polling station in Tbilisi, Georgia, 26 October 2024. A total of 18 parties are participating in the parliamentary elections in Georgia. Three thousand, one hundred and eleven polling stations opened for the parliamentary elections, including 67 abroad. Voting abroad will be possible in 53 cities in 42 countries. EPA/DAVID MDZINARISHVILI
EPA
27.12.2024., 19:41
POTKOPAVANJE GRUZIJSKE BUDUĆNOSTI

SAD uvodi sankcije bivšem gruzijskom premijeru Ivanišviliju

SAD je u petak uveo sankcije gruzijskom milijarderu Bidzini Ivanišviliju, bivšem premijeru kojeg se smatralo de facto čelnikom te južnokavkaske zemlje, za koju kritičari kažu da je krenula u autoritarnom i proruskom smjeru pod njegovom strankom Gruzijski san.

Američki državni tajnik Antony Blinken izjavio je da Sjedinjene Države sankcioniraju Ivanišvilija zbog "potkopavanja demokratske i euroatlantske budućnosti Gruzije u korist Ruske Federacije".

Ivanišvili, koji je 1990-ih zaradio milijarde u Rusiji u metalima i telekomunikacijama, predvodio je brzo udaljavanje Gruzije od Zapada, javno optužujući strane obavještajne agencije da žele Gruziju otjerati u rat s Rusijom.

Sankcije predstavljaju kulminaciju godina pogoršanja odnosa između Zapada i Gruzije, koja se smatrala jednom od najdemokratskijih i najviše prozapadnih zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza.

Stranka Gruzijski san, na čelu s Ivanišvilijem, tvrdi da se zalaže za demokratsku i prozapadnu Gruziju, dok također održava pragmatične veze sa susjednom Rusijom. No, prošlog je mjeseca zamrznula pregovore s EU-om do 2028., naglo zaustavivši dugogodišnji nacionalni cilj zapisan u ustavu zemlje.

Zamrzavanje pregovora pokrenulo je mjesec dana prosvjeda i represije tijekom kojih je više od 400 ljudi privedeno, uključujući istaknute oporbene političare.

SAD je 18. prosinca sankcionirao nekoliko visokih dužnosnika gruzijskog ministarstva unutarnjih poslova koje je optužio za sudjelovanje u suzbijanju prosvjeda.

Sankcije znače da je sva Ivanišvilijeva imovina u SAD-u zamrznuta. Ivanišvili i njegovi saveznici u vladi posljednjih su godina više puta govorili da je milijarder već bio pod "de facto sankcijama" SAD-a, što je Washington negirao.

Gruzijski san nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar o novim sankcijama.

Ivanišvili je ove godine zagovarao zakone koji reguliraju "strane agente" i prava LGBT zajednice koje kritičari smatraju drakonskim i inspiriranim ruskim zakonodavstvom.

Rusija je upravljala Gruzijom oko 200 godina, sve do 1991., a ankete pokazuju da Gruzijci uglavnom ne vole svog velikog susjeda koji i dalje podržava dvije odcijepljene gruzijske regije.

Rusija i Gruzija nemaju službene diplomatske odnose otkako je Moskva porazila Tbilisi u petodnevnom ratu 2008., a Rusija tvrdi da se ne miješa u Gruziju.

Nedavni nemiri uslijedili su nakon osporavanih izbora u listopadu, na kojima su službeni rezultati Gruzijskom snu dobili gotovo 54 posto glasova, a za koje oporbene stranke tvrde da su bili obilježeni prijevarama i nelegitimni.

Gruzijska predsjednica Salome Zourabišvili, kritičarka Gruzijskog sna u uglavnom ceremonijalnoj ulozi, rekla je da ne priznaje izborne rezultate i da neće napustiti dužnost kada joj mandat završi kasnije ovog mjeseca.

Njezin nasljednik, Mihail Kavelašvili, kojeg su izabrali zastupnici Gruzijskog sna, trebao bi biti inauguriran u nedjelju.

Gruzijski san priopćio je da očekuje poboljšanje odnosa sa SAD-om tijekom novog mandata novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.