Sonda je 'preživjela' ekstremnu toplinu dok je letjela kroz najudaljeniji dio Sunčeve atmosfere, korone u kojoj nastaje solarni vjetar koji čine vrele nabijene čestice pune energije koje struje od Sunca i ispunjavaju Sunčev sustav.Oscilacije u brzini tih nabijenih čestica koje izlaze iz Sunčeve korone, prema ranijim pretpostavkama, nalikovale su valovitom rasipanju poput ponašanja strune na gitari povučene u sredini. Jedno od velikih iznenađenja sa sonde, prema jednom od znanstvenika, je otkriće iznenadnih skokova u brzini Sunčeva vjetra koji su bili toliko razorni da su se magnetska polja preokretala."Otkrili smo te diskretne, moćne valove  koji su prelazili preko letjelice poput divljih oceanskih valova", kaže Justin Kasper, glavni istraživač čiji je tim na sveučilištu Michigan izradio instrument na sondi Parker za mjerenje solarnih vjetrova."Oni prenose ogromne količine energije"."To će dramatično promijeniti naše teorije o tome kako se korona i solarni vjetar zagrijavaju", kaže Kasper.


 

HINA
27.12.2024., 15:49
SVEMIRSKI USPON I PAD

NASA ponosna na sondu, Kinezi nisu na raketu Lijian-1

Sonda “Parker” nalazi se u vanjskoj Sunčevoj

atmosferi. Kineska raketa uništena nakon kvara

Dvije svemirske priče, jedna u dobrom, jedna u lošem svjetlu, objavljene su u petak. U prvoj NASA se pohvalila kako je njezina solarna sonda Parker "sigurna" i radi normalno nakon što je uspješno dovršila povijesno najbliži prilazak Suncu nekog objekta koji je izradio čovjek.

Svemirska letjelica prošla je 24. prosinca na samo 6,1 milijun kilometara od površine Sunca, leteći kroz vanjsku Sunčevu atmosferu zvanu korona, u misiji koja bi znanstvenicima trebala pomoći da saznaju više o zvijezdi najbližoj Zemlji. Očekuje se da će letjelica poslati detaljne telemetrijske podatke o svom statusu 1. siječnja, dodala je NASA. Krećući se brzinom do 692.000 km/h, svemirska letjelica izdržala je temperature do 982 Celzijeva stupnja, prema NASA-inoj web-stranici.

Solarna sonda "Parker" lansirana je 2018. i postupno ulazi u sve uže orbite oko Sunca, koristeći se gravitacijom Venere tijekom leta pokraj tog planeta.

Za razliku od NASA-ina uspjeha, CAS Space, jedna od vodećih kineskih komercijalnih raketnih kompanija, priopćila je da je njezina raketa Lijian-1 neočekivano otkazala u petak, što je prvi neuspjeh tvrtkine glavne lansirne rakete od njezina inauguracijskog leta 2022. godine. Do sada je CAS Space, komercijalni spin-off Kineske akademije znanosti sa sjedištem u Guangzhouu, uspješno lansirao ukupno 57 satelita tijekom pet letova Lijiana-1.

Ubrzo nakon lansiranja u petak dogodio se kvar, što je navelo raketu na kruto gorivo da započne proces samouništenja, navodi CAS Space u priopćenju. U studenome je Lijian-1 uspješno dopremila 15 satelita u dodijeljene im orbite, uključujući satelit za Oman, prvog međunarodnog klijenta tvrtke. U to je vrijeme Shi Xiaoning, glavni dizajner rakete, rekao da su isplativost i pouzdanost Lijiana-1 dobro prepoznati na međunarodnom tržištu. CAS Space planira 2025. godine lansirati svoju raketu sljedeće generacije, Lijian-2. Rijedak neuspjeh dogodio se u razdoblju u kojemu se kineski komercijalni svemirski sektor brzo širi, a konkurencija za lokalne i međunarodne klijente raste. Jielong-3, raketa koju je razvila tvrtka China Rocket Co, blizak je rival Lijianu-1 po nosivosti.