epa11780916 European Council President Antonio Costa (R) receives Prime Minister of Montenegro Milojko Spajic (C) before their meeting in his office at the European Council in Brussels, Belgium, 16 December 2024. EPA/OLIVIER MATTHYS
EPA
16.12.2024., 21:00
PUT PREMA EUROPSKOJ UNIJI

Hrvatska blokirala Crnu Goru, sporna je vanjska politika

“Hrvatska od samog početka snažno podržava Crnu Goru na njezinu europskom putu, ali mora riješiti neka pitanja”

Veleposlanici država članica EU-a u petak su odobrili zatvaranje triju pregovaračkih poglavlja s Crnom Gorom, a četvrto, za koje je zemlja bila spremna, neće se zatvoriti zbog protivljenja Hrvatske.

Međuvladina konferencija o pristupanju na kojoj je Crna Gora trebala zatvoriti ta tri poglavlja - Pravo intelektualnog vlasništva, Informatičko društvo i mediji i Poduzetništvo i industrijska politika - održano je u ponedjeljak. Crna Gora je tehnički bila spremna za zatvaranje četiriju poglavlja, ali je Hrvatska bila protiv zatvaranja poglavlja Vanjska, sigurnosna i obrambena politika.

Hrvatska je Crnoj Gori prošli mjesec uputila non-paper (neformalni diplomatski dokument) kojim je zatražila rješavanje nekoliko otvorenih pitanja koja narušavaju međusobne odnose dviju država. U tom se dokumentu, prema diplomatskim izvorima, navodi da dvije države trebaju riješiti pitanja vlasništva nad školskim brodom "Jadran", međusobnog razgraničenja, procesuiranja ratnih zločina, nalaska nestalih osoba te pitanje imena gradskog bazena u Kotoru, koji je nazvan po bivšem vaterpolistu Zoranu Gopčeviću, za kojeg Hrvatska tvrdi da je bio čuvar u logoru "Morinj".

Nova metodologija pristupnih pregovora, usvojena početkom 2020., predviđa da se umjesto pojedinačnih poglavlja otvara više njih, povezanih u šest klastera, odnosno šest tematskih cjelina, a kod zatvaranja poglavlja ona se i dalje zatvaraju pojedinačno. Mađarsko predsjedništvo snažno gura da se i sa Srbijom otvori klaster 3, za koji je ta zemlja, prema ocjeni Komisije, tehnički spremna, ali i dalje nema konsenzusa među državama članicama. Srbija u petak nije bila na dnevnom redu Odbora stalnih predstavnika jer se osam zemalja i dalje protivi otvaranju toga klastera. To su Bugarska, Hrvatska, Finska, Švedska, Estonija, Nizozemska, Latvija i Litva.

Klaster 3 obuhvaća osam prijašnjih poglavlja: Digitalna transformacija i mediji; Oporezivanje; Ekonomska i monetarna politika; Socijalna politika i zapošljavanje; Poduzetništvo i industrijska politika; Znanost i istraživanje; Obrazovanje i kultura i Carinska unija. Od tih osam poglavlja Srbija je već otvorila njih pet prije promjene metodologije pregovaranja. Veleposlanici su postigli i dogovor za otvaranje jednog klastera s Albanijom, klastera 6, koji će se otvoriti 17. prosinca. Klaster 6 obuhvaća dva poglavlja: Vanjski odnosi i Vanjska, sigurnosna i obrambena politika.
Hrvatska od samog početka snažno podržava Crnu Goru na njezinu europskom putu, ali mora riješiti neka pitanja koja nisu bilateralne naravi, nego su univerzalna, izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.

Za Crnu Goru je zatvaranje triju poglavlja velik korak naprijed, imajući u vidu da je prije toga posljednje poglavlje zatvorila još u lipnju 2017. Ukupno će sada imati šest zatvorenih poglavlja. 

RIJEŠITI PITANJA NESTALIH I ODŠTETE

“Ovdje ne treba govoriti o blokadi, Hrvatska je svih ovih godina snažno podržavala Crnu Goru od trenutka kada je započela pregovore s EU-om”, rekao je Gordan Grlić Radman, koji u Bruxellesu sudjeluje na sastanku vanjskih poslova država članica EU-a. “Hrvatska sigurno neće stavljati bilateralna pitanja kao uvjet za europski put Crne Gore, ali pitanje osoba nestalih u vrijeme Domovinskog rata, pitanje odštete logoraša, to su teme koje nas sve unutar Europske unije moraju zabrinjavati, a ne samo Hrvatsku”, rekao je Grlić Radman.