Može li se oporaviti ratom razorena zemlja: Sirijci dolaze na granične prijelaze i vraćaju se kući
Povratnik Mustafa: Sada se rađa bolja Sirija. Dao Bog, imat ćemo tamo bolji život
Sirijci su u srijedu pristizali na granični prijelaz Cilvegozu, u južnoj Turskoj, kako bi se vratili kući nakon što su pobunjenici svrgnuli predsjednika Bašara al-Asada, govoreći o svojim očekivanjima glede boljeg života u odnosu prema, kako su mnogi rekli, nevoljama u Turskoj tijekom cijelog desetljeća.
“Nemamo nikoga ovdje, vraćamo se u Latakiju, tamo imamo obitelj", rekao je Mustafa, koji se vraća u Siriju sa suprugom i tri sina. Mustafa je pobjegao iz Sirije 2012., godinu dana nakon izbijanja sukoba, kako bi izbjegao novačenje u Asadovoj vojsci. Godinama je, kaže, u Turskoj radio na crno, a zarađivao je manje od minimalca. "Sada se rađa bolja Sirija. Dao Bog, imat ćemo tamo bolji život", rekao je, izražavajući povjerenje u novo vodstvo. U vrećama nosi obiteljske stvari, odjeću i televizor.
Haya sa suprugom i troje djece također je čekao da uđe u Siriju. U Turskoj su živjeli u kontejnerskoj kućici nakon potresa koji je 2023. pogodio Tursku i Siriju. "Imali smo dobre susjede i odnose, ali kontejner nije dom. Vraćamo se u Alep", rekla je, dodajući da je kćerka Iman u Turskoj imala školu, ali ništa drugo. Turska, koja je prihvatila tri milijuna Sirijaca, produljila je sada rad graničarske službe na tim prijelazima. Na granici se nanizalo stotinjak kamiona sa stvarima, a humanitarne udruge ljudima dijele hranu.
Novi privremeni premijer Mohamed al-Bašir pozvao je sirijske izbjeglice diljem svijeta da se vrate u domovinu nakon svrgavanja Asada. Kaže da će mu jedan od najvažnijih ciljeva biti pomoć ratom razorenoj zemlji da se oporavi, a iskustvo izbjeglica stečeno u inozemstvu bi nakon povratka moglo imati važnu ulogu. No priznaje da neće biti lako jer zemlji pod sankcijama nedostaje strane valute. "Pogrešno ponašanje nekih islamističkih skupina navelo je mnoge, posebno na Zapadu, da povezuju muslimane s terorizmom, a islam s ekstremizmom", ističe. Opisuje to kao lažnu karakterizaciju i kaže da želi jamčiti prava svim ljudima u Siriji. O vanjskoj politici Bašir je rekao da on i prijelazna vlada nisu imali "nikakvih problema s državama, strankama i sektama koje su se distancirale od Asadova krvoločnog režima".
Papa Franjo pozvao je novo vodstvo da stabilizira zemlju i promiče jedinstvo. "Nadam se da će pronaći rješenja bez sukoba i podjela", rekao je. Različite vjerske skupine poziva da "zajedno koračaju u prijateljstvu i obostranom poštovanju". Muslimani u Siriji čine 90 posto stanovništva (70 % sunita), a kršćani su manjina. Od 25 milijuna stanovnika oko 300.000 je katolika. Brojni su i alaviti, pripadnici ezoterične i mistične muslimanske zajednice iz čijih redova je i Bašar al-Asad. Ima ih 12 posto, no brojni muslimani ne smatraju ih sljedbenicima islama.
Mediji ističu da su HTS-ovo osvajanje Sirije pozdravili i talibani. BBC piše da su ti afganistanski ekstremisti oduševljeni jer drže da su prevladala njihova ideološka braća. "Nadamo se da će uvesti šerijatski zakon", kaže talibanski predstavnik.