Francuski parlamentarci u srijedu glasaju o povjerenju vladi
Francuski parlamentarci će u srijedu navečer glasati o povjerenju vladi te će gotovo sigurno svrgnuti krhku koaliciju Michela Barniera, što će produbiti političku krizu u drugom najvećem gospodarstvu europodručja.
To će biti prva francuska vlada koja je svrgnuta glasanjem o povjerenju u više od 60 godina i to u vrijeme kada država nastoji obuzdati ogroman proračunski deficit.
Rasprava je zakazana za 16 sati u srijedu, a glasanje tri sata kasnije, rekli su parlamentarni dužnosnici.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je u službenom posjetu Saudijskoj Arabiji, istog će se dana vratiti u Francusku.
Pad vlade bi ostavio rupu u srcu Europe, s obzirom na činjenicu da se i Njemačka također priprema za izbore, tjednima prije nego što se izabrani američki predsjednik Donald Trump vraća u Bijelu kuću.
Nakon višetjednih napetosti, politička kriza je dosegla vrhunac kada je Barnier, koji je premijer svega tri mjeseca, kazao da će pokušati u parlamentu progurati dio proračuna o socijalnom osiguranju bez glasanja pošto nije uspio dobiti podršku krajnje desne stranke Nacionalno okupljanje (RN), političarke Marine Le Pen.
Skupine ljudi okupljene oko njega i Le Pen, koja je podržavala manjinsku vladu, međusobno se optužuju i rekli su da su učinili sve u svojoj moći da postignu sporazum o rezanju troškova te da su bili otvoreni za dijalog.
"Neodobravanje proračuna je za nas jedini način koji nam ustav pruža da zaštitimo Francuze", rekla je Le Pen novinarima kada je u utorak stigla u parlament.
Ljevica i krajnja desnica zajedno imaju dovoljno glasova da sruše Barniera, a Le Pen je potvrdila da će njena stranka podržati prijedlog ljevičarske koalicije za glasanje o povjerenju vladi. Prijedlog samo njene stranke za glasanje o nepovjerenju neće imati dovoljnu podršku zastupnika.
Ministar financija Antoine Armand je za televizijski kanal France 2 TV kazao da političari imaju odgovornost "da zemlju ne gurnu u neizvjesnost".
Barnier je prijedlogom proračuna nastojao smanjiti fiskalni deficit, za koji se predviđa da će premašiti šest posto BDP-a ove godine, povećanjem poreza u vrijednosti od 60 milijardi eura i rezanjem troškova. Također, nastojao je smanjiti na pet posto iduće godine, pri čemu agencije za kreditni rejting pomno prate razvoj situacije.
Bez dovoljno glasova u parlamentu, Barnier će morati podnijeti ostavku, no Macron bi od njega mogao zatražiti da ostane predsjednik tehničke vlade dok on traži novog premijera, do čega bi moglo doći tek iduće godine.