Sigurnost Europe ovisi o njezinoj ekonomskoj snazi
Komisiju su podržali hrvatski europarlamentarci iz HDZ-a, kao i oni iz SDP-a
Europska unija dobila je i formalno novu "vladu", koja će u idućih pet godina kreirati i provoditi europske politike, s glavnom porukom predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da Europa mora ostati konkurentna Americi i Kini, ojačati svoju sigurnost, ali i pojednostaviti procedure u poslovanju start-up i drugih inovativnih oblika poslovanja tvtki u svim državama EU-a, jer sigurnost Europe u prvom redu ovisi o njezinoj ekonomskoj snazi.
Restrukturiranje
Među članovima Europske komisije je i HDZ-ova Dubravka Šuica, kojoj je ovo drugi mandat, a ovaj put osim za demokraciju i demografiju zadužena je i za Mediteran, te je od predsjednice Komisije predstavljena kao osoba s kojom ona dijeli "iste vrijednosti u zaštiti europskih granica od ratova na područjima uz granicu EU-a".
“S Mediteranom dijelimo obale, a dijelimo i zajedničke teme", izjavila je von der Leyen ne ulazeći dublje u to je li resor Mediterana ujedno i dio vanjske politike EU-a kad je u pitanju Bliski istok i rat na tom području. To je novoosnovni resor, kao što se prvi put pojavljuje i resor stanovanja i još neki. Šefica Komisije bitno je za ovaj mandat restrukturirala svoj kabinet, i drukčije rasporedila resore nego prije.
Nova Komisija izglasana je s 370 glasova od ukupno prisutnih 688, protiv su bila 282 zastupnika, a suzdržano njih 36, što je znatno manja premoć von der Leyen nego kad je 2019. godine preuzela prvi mandat. Među onima koji su bili protiv izbora ovakvog saziva Komisije jesu i hrvatski eurozastupnici Gordan Bosanac iz Možemo i Stjepo Bartulica, koji je u Europski parlament ušao kao član Domovinskog pokreta, ali danas je nezavisni i dio je kluba Europskih konzervativaca, a ne EPP-a, u kojem je HDZ i ostatak desnog centra. Komisiju su podržali svi ostali hrvatski europarlamentarci, dakle ne samo oni iz HDZ-a, koji je dijelom EPP-a, nego i iz SDP-a. U novom kabinetu je 13 žena i 14 muškaraca.
Većina zastupnika iz vodećih grupacija glasala je za ovaj sastav Komisije - to su zastupnici iz Europske pučke stranke, Socijalista i demokrata, ali i iz skupine liberala. U skupinama zelenih te europskih konzervativaca i reformista nema jedinstvenog stava. Neki su bili za, a neki protiv nove garniture, ali njihovi glasovi i nisu bili presudni.
“Godine 2019. nitko ne bi mogao predvidjeti da će Europu zadesiti dvije megakrize, koronavirus i napad Rusije, u kojoj se Europa morala snalaziti u jedinstvenim okolnostima. Današnje glasanje je refleksija toga - ovo je Komisija koja ima najmanju podršku Parlamenta u posljednjih 31 godinu. Ona u novi mandat kreće opterećena percepcijom da se nije radilo dovoljno i da se radilo krivo. Ta opterećenja vrlo su ozbiljna, jer geopolitičke okolnosti više su 'mijesile' Komisiju u posljednjih pet godina nego što je ona mogla utjecati na njih", kaže eurozastupnik SDP-a Tonino Picula.
Njegova kolegica Biljana Borzan izjavila je kako je izbor Komisije uvijek stvar kompromisa. "Velikom broju zastupnika primarno je cilj da Komisija konačno počne raditi, pet mjeseci nakon izbora, i da počnemo proizvoditi zakone, zbog kojih smo zapravo i ovdje, da našim građanima donesemo nekih dobrih vijesti", kazala je.
Sigurnost i obrana
Isto kaže i HDZ-ov Karlo Ressler, koji navodi da je iz hrvatske perspektive, ali i iz europske, u ovim trenutcima važno da se posao započne što prije i da se zajedno inzistira na onim prioritetima koje su uvelike odredili i europski birači. "Nadam se da se sredstva za kohezijsku politiku neće dovoditi u pitanje, to je ono što zapravo donosi dodanu vrijednost nejednako razvijenim zemljama, ili onim zemljama koje žele dostići stupanj razvoja država članica koje su duže u Europskoj uniji", rekla je Sunčana Glavak iz HDZ-a.
U svom govoru predsjednica EK-a Ursula von der Leyen poručila je kako cijene energenata u Europskoj uniji moraju pasti, kako svaka obitelj mora imati mogućnost dostojanstvenog i priuštivog stanovanja te pravo na poštenu plaću, ali i, najvažnije od svega - da EU mora ostati konkurentan Kini i Americi. U tom smislu, najavila je golemu financijsku podršku u sljedećim godinama inovacijama i istraživanjima te lokalnim europskim proizvodnjama svih dobara, pa tako i automobila. "Prva stvar koju će nova Komisija inicirati bit će 'kompetitivni kompas' u svim industrijama, a drugi glavni zadatak bit će učiniti poslovanje među 27 država članica lakšim i prohodnijim", kazala je. Ključni prioritet, uz gospodarstvo, bit će sigurnost i obrana Europe.
“Rusija izdvaja oko 9 posto svog budžeta za obranu i sigurnost, a članice EU-a prosječno 1,9 posto. Tu nešto nije normalno i to ćemo morati mijenjati", kazala je.