epa11660423 A handout photo made available by the State Emergency Service shows Ukrainian rescuers working at the site of a shelling in a residential building in Mykolaiv, Ukraine, 15 October 2024, amid the ongoing Russian invasion. At least one person died and 16 other people have been injured following a Russian strike on Mykolaiv, according to the State Emergency Service. Russian troops entered Ukrainian territory on 24 February 2022, starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA/STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT – BEST QUALITY AVAILABLE –HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
EPA
17.11.2024., 20:22
PROMJENA AMERIČKE POLITIKE

Biden Zelenskom odobrio korištenje američkog dalekometnog oružja protiv Rusije. Pridružile se Francuska i Britanija

Dva mjeseca prije kraja mandata američki predsjednik je prvi put ovlastio ukrajinsku vojsku da koristi sustav poznat kao ATACMS za pomoć u obrani svojih snaga u ruskoj regiji Kursk

Dva mjeseca prije kraja mandata, predsjednik Joe Biden odobrio je po prvi put Ukrajini upotrebu raketa dugog dometa koje su isporučile SAD za napade unutar Rusije, rekli su američki dužnosnici, javlja New York Times.

Oružje će vjerojatno u početku biti korišteno protiv ruskih i sjevernokorejskih trupa u obrani ukrajinskih snaga u regiji Kursk u zapadnoj Rusiji, rekli su dužnosnici. Vrlo brzo nakon Bidenove odluke, Velika Britanija i Fancuska dale su svoja odobrenja za korištenje krstarećih projektila Storm Shadow/SCALP za napade na ciljeve u Rusiji.

Zelenskij: Rakete će govoriti same za sebe

Udari se “ne izvode riječima” i “projektili će govoriti sami za sebe”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u današnjem večernjem obraćanju.

Ukrajinski čelnik rekao je da je plan jačanja Ukrajine “plan pobjede” koji je predstavio partnerima i da sposobnosti dugog dometa za ukrajinsku vojsku čine jednu od njegovih “ključnih točaka”.

“Danas se u medijima puno govori o tome da smo dobili dopuštenje za odgovarajuće akcije. Ali udari se ne izvode riječima. Takve se stvari ne najavljuju. Projektili će govoriti sami za sebe. Sigurno hoće”, rekao je.

Govoreći o napadu Rusije tijekom noći, Zelenskij je također rekao da je današnji dan obilježen “jednim od najvećih i najopasnijih ruskih napada u cijelom ratu”.

Rekao je: “I ovo je odgovor svima onima koji su razgovorima, telefonskim pozivima, zagrljajima željeli nešto postići s Putinom.

“Danas nam je ovaj ‘golub mira’ poslao još jednu paljbu kinžal i kalibr projektila. To je njegova diplomacija. Njegov jezik je izdaja.”

Vrijeme treba uložiti “ne u razgovore s nekim u Moskvi, već u stvarno prisiljavanje Rusije da prekine rat”, poručio je Zelenskij.

Analitičar: Odluka važna u smislu okončanja rata

Odluka Joe Bidena o ukidanju ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja značajna je u smislu okončanja rata, drži vojni analitičar i bivši visoki dužnosnik NATO-a Nicholas Williams, koji je razgovarao za Sky News.

Prema Williamsu, Bidenov potez važan je i značajan kad je riječ o nastojanju Ukrajine da ne čini velike ustupke Rusiji kako bi postigla mir.

Složio se da Ukrajinci mogu reći da je to premalo i prekasno, no po njemu, nije prekasno da ova odluka utječe na okončanje sukoba. Williams pri tome skreće pozornost na nedavni razgovor njemačkog kancelara Olafa Scholza s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

“Razgovor nije pokazao da je šef Kremlja spreman na kompromis ili da je spreman napraviti korak dalje kako bi postigao mir”, kaže Williams.

Dodaje da je upravo to možda imalo utjecaja na današnju Bidenovu odluku. Upitan o očekivanjima od prve upotrebe zapadnih dalekometnih projektila u Rusiji, Williams kaže da će Ukrajina gađati vojne ciljeve koji mogu imati utjecaj na granici ili u borbi.

“Bit će to isključivo vojni ciljevi”, rekao je Nicholas Williams za Sky News.

SAD-u se pridružili Francuska i Velika Britanija

Kako javlja Le Figaro, odmah nakon SAD-a i Velika Britanija i Francuska donijele su odluku kojom dozvoljavaju Ukrajincima da raketama SCALP i Storm Shadow napadaju ciljeve duboko u Rusiji.

Ukrajina planira izvesti svoje prve dalekometne napade u nadolazećim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje iz sigurnosnih razloga.

Odgovor na ulazak Sjeverne Koreje u rat

Bidenova odluka, rezonira NYT, velika je promjena u politici SAD-a. Odluka je podijelila njegove savjetnike, a dolazi dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald J. Trump preuzima dužnost, nakon što je ranije obećao ograničiti daljnju potporu Ukrajini.

Dopuštanje Ukrajincima da koriste rakete dugog dometa, poznate kao Army Tactical Missile Systems, ili ATACMS, došlo je kao odgovor na iznenadnu odluku Rusije da u borbu uključi sjevernokorejske trupe, rekli su dužnosnici.

epa05841066 A handout photo made available by the US Department of Defence shows the first of two Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) interceptors is launched during a successful intercept test at an undisclosed location in the USA, 10 September 2013. China on 10 March 2017 asked the South Korean government to stop deploying THAAD system from the US to South Korea. EPA/Ralph Scott/Missile Defense Agency/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY
EPA

Biden je počeo ublažavati ograničenja na korištenje oružja koje je isporučio SAD na ruskom tlu nakon što je Rusija pokrenula prekogranični napad u svibnju u smjeru Harkiva, drugog po veličini grada Ukrajine.

Kako bi pomogao Ukrajincima u obrani Harkiva, Biden im je dopustio da koriste topnički raketni sustav visoke mobilnosti ili HIMARS, koji ima domet veći od 90 kilometara, protiv ruskih snaga izravno preko granice.

Ali Biden nije dopustio Ukrajincima da koriste ATACMS većeg dometa, koji imaju domet od oko 500 kilometara, u obrani Harkiva.

Iako su dužnosnici rekli da ne očekuju da će promjena iz temelja promijeniti tijek rata, jedan od ciljeva promjene politike, rekli su, jest poslati poruku Sjevernokorejcima da su njihove snage ranjive i da ne bi trebali poslati više njih.

Dužnosnici su rekli da će Ukrajinci najvjerojatnije prvo upotrijebiti projektile protiv ruskih i sjevernokorejskih trupa koje prijete ukrajinskim snagama u Kursku, ali bi im Biden mogao dopustiti da oružje koriste drugdje.

Neki se američki dužnosnici boje Putina

Neki američki dužnosnici rekli su da strahuju da bi ukrajinska uporaba projektila preko granice mogla potaknuti ruskog predsjednika Vladimira Putina da uzvrati silom protiv Sjedinjenih Država i njihovih koalicijskih partnera. Ali drugi američki dužnosnici rekli su kako misle da su ti strahovi prenapuhani.

Ruska vojska je spremna pokrenuti veliki napad s procijenjenih 50.000 vojnika, uključujući sjevernokorejske trupe, na ukopane ukrajinske položaje u Kursku s ciljem ponovnog preuzimanja cijelog ruskog teritorija koji su Ukrajinci zauzeli u kolovozu.

Ukrajinci bi mogli upotrijebiti ATACMS projektile za napad na koncentracije ruskih i sjevernokorejskih trupa, ključne dijelove vojne opreme, logističke čvorove, skladišta streljiva i puteve opskrbe duboko u Rusiji. To bi moglo pomoći Ukrajincima da otupe učinkovitost rusko-sjevernokorejskog napada.

Treba li Ukrajinu naoružati ATACMS-om dugog dometa posebno je osjetljiva tema od ruske sveobuhvatne invazije Ukrajine u veljači 2022.

Neki dužnosnici Pentagona usprotivili su se da ih daju Ukrajincima jer su rekli da američka vojska ima ograničene zalihe. Neki dužnosnici Bijele kuće bojali su se da će Putin proširiti rat ako daju projektile Ukrajincima.

Pristaše agresivnijeg stava prema Moskvi kažu da su Biden i njegovi savjetnici bili prelako zastrašeni neprijateljskom retorikom g. Putina i kažu da ih je postupni pristup administracije naoružavanju Ukrajinaca doveo u nepovoljniji položaj na bojnom polju.

Zagovornici Bidenovog pristupa  kažu da je on uglavnom bio uspješan u sprječavanju nasilnog ruskog odgovora. Dopuštanje dugometnih udara na ruski teritorij korištenjem američkih projektila moglo bi promijeniti tu jednadžbu.

Iscrpljene ukrajinske snage

U kolovozu su Ukrajinci pokrenuli vlastiti prekogranični napad na područje Kurska, gdje su zauzeli dio ruskog teritorija.

Od tada su američki dužnosnici postali sve zabrinutiji za stanje ukrajinske vojske, koja je iscrpljena istodobnim ruskim napadima na istoku, Harkivu i sada Kursku.

Uvođenje više od 10.000 sjevernokorejskih vojnika i Bidenov odgovor na to dolaze u trenutku kada se Trump priprema za ponovno stupanje na dužnost s navedenim ciljem brzog okončanja rata. Trump je malo rekao o tome kako bi riješio sukob.

Ali novoizabrani potpredsjednik JD Vance iznio je plan koji bi omogućio Rusima da zadrže ukrajinski teritorij koji su njihove snage zauzele. Ukrajinci se nadaju da će moći zamijeniti bilo koji ruski teritorij koji drže u Kursku za ukrajinski teritorij koji drži Rusija u svim budućim pregovorima.

Ako ruski napad na ukrajinske snage u Kursku uspije, Kijev bi mogao imati malo ili nimalo ruskog teritorija za ponuditi Moskvi u trgovini.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij dugo je tražio dopuštenje od Sjedinjenih Država i njihovih koalicijskih partnera za korištenje raketa dugog dometa za napad na rusko tlo.

Trakavica oko zabrane upotrebe projektila

Britanska i francuska vojska dale su Ukrajincima ograničeni broj krstarećih projektila Storm Shadow/SCALP, s dometom sličnim ATACMS-u.

No, ni ovo oružje, Ukrajinci nisu smjeli upotrijebiti za napade na ruski teritorij, premda je njihova upotreba na okupiranom Krimu, zajedno s pomorskim dronovima, dovela do toga da je ruska Crnomorska flota povukla svoje glavne brodove daleko na jug, do Novorosijska, napuštajući najbolje luke, baze i instalacije u Sevastopolju i okolici.

Dok je Francuska svoje dopuštenje za upotrebu francusko-britanskih raketa dala javno, činjenica da one svejedno nisu upotrijebljene za napade na Rusiju govori da je u svemu ključna bila Bidenova odluka. U Ukrajini je javna tajna to da je SAD Ukrajincima uvjetovao ukupnu vojnu pomoć time da ne upotrijebe dalekometne projektile zapadne proizvodnje za gađanje ciljeva u Rusiji.

Prema pisanju NYT-a, Bidenovi savjetnici bili su podijeljeni oko toga kako postupiti. Neki od njih iskoristili su nedavnu procjenu američke obavještajne službe koja je upozorila da bi Putin mogao odgovoriti na upotrebu dalekometnih ATACMS-a na ruskom tlu tako što bi uputio rusku vojsku ili njezine špijunske agencije da uzvrate, potencijalno smrtonosnom silom, protiv Sjedinjenih Država. i njezinih europskih saveznika.

U procjeni se upozorava na nekoliko mogućih ruskih odgovora koji uključuju pojačane paljevine i sabotaže usmjerene na objekte u Europi, kao i potencijalno smrtonosne napade na američke i europske vojne baze.

Što je sad konačno uvjerilo Bidena?

Dužnosnici su rekli da je Bidena na promjenu odluke dijelom uvjerila čista smjelost ruske odluke da baci sjevernokorejske trupe na ukrajinske linije.

Također je bio pokoleban, rekli su, zbog zabrinutosti da će ruske jurišne snage moći nadvladati ukrajinske trupe u Kursku ako im se ne dopusti da se brane oružjem dugog dometa. Američki dužnosnici rekli su kako ne vjeruju da će odluka promijeniti tijek rata.

Ali rekli su da je Biden utvrdio da su potencijalne koristi — Ukrajina će moći postići određene ciljeve visoke vrijednosti koje inače ne bi mogla, a Sjedinjene Države moći će poslati poruku Sjevernoj Koreji da će platiti značajna cijena za njezino sudjelovanje — nadmašila je rizike eskalacije.

Biden se suočio sa sličnom dilemom prije godinu dana kada su američke obavještajne agencije saznale da će Sjeverna Koreja isporučiti Rusiji balističke projektile dugog dometa.

U tom slučaju, Biden je pristao Ukrajincima isporučiti nekoliko stotina ATACMS dugog dometa za upotrebu na ukrajinskom suverenom teritoriju, uključujući Krimski poluotok koji je okupirala Rusija. One su dopunile ograničenije zalihe raketa Storm Shadow i SCALP koje su Ukrajinci dobili od Britanije i Francuske.

Ukrajinci su od tada koristili mnoge od tih projektila u usklađenoj kampanji napada na ruske vojne ciljeve na Krimu i u Crnom moru.

Kao rezultat toga, nije jasno koliko su projektila Ukrajinci ostavili u svom arsenalu za korištenje u regiji Kursk, piše New York Times.