Zagreb, 04.07.2024 - Predsjednik Vlade Andrej Plenković primio je članove Hrvatske folklorne grupe Zagreb iz Pertha. Govore su održali premijer Andrej Plenković, generalni konzul RH u Australiji (Perth) Zoran Šangut i predstavnik Hrvatske folklorne grupe Zagreb iz Pertha Raymond Vicko Pecotic. Na fotografiji premijer Andrej Plenković.foto HINA/ Denis CERIĆ /dc
HINA/ Denis CERIĆ
6.11.2024., 09:27
STIŽU REAKCIJE

Plenković čestitao Trumpu na uvjerljivoj pobjedii. Čestitke poslali i Orban, Zelenski, Macron, Rutte, Netanyahu, Meloni, Medvedev...

Hrvatski premijer Andrej Plenković čestitao je u srijedu republikancu Donaldu Trumpu na uvjerljivoj pobjedi na američkim predsjedničkim izborima. 

"Čestitam na uvjerljivoj pobjedi i drugom predsjedničkom mandatu", objavio je Plenković na X-u.

"Radujem se našoj suradnji i daljnjem napretku u hrvatsko-američkim odnosima", poručio je premijer. 

Orban i Nehammer prvi čestitali Trumpu

Mađarski premijer Viktor Orban i austrijski kancelar Karl Nehammer požurili su se u srijedu ujutro čestitati izabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu. 

epa07567884 US President Donald J. Trump (L) welcomes Hungarian Prime Minister Viktor Orban (R) to the White House in Washington, DC, USA, 13 May 2019. Their meeting marks the first time a US president has granted Orban a formal visit in more than 20 years. EPA/JIM LO SCALZO
EPA

Mađarski premijer Viktor Orban, koji je i prije izbora javno navijao za Trumpa, čestitao mu je na društvenoj mreži X.

"Ovo je najveći povratak u američkoj političkoj povijesti i pobjeda koja je svijetu trebala", napisao je Orban, ne krijući zadovoljstvo.

Brzo mu se pridružio i austrijski kancelar Karl Nehammer, član konzervativne Narodne stranke. 

"Radujemo se daljnjem širenju i jačanju našit tranatlantskih odnosa kako bismo zajedno rješavali globalne izazove", poručio je Trumpu. 

Fox News je prva američka televizija koja je Trumpa proglasila izbornim pobjednikom, ali pitanje je trenutka kada će to učiniti i ostale jer nakon pobjede Pennsylvaniji republikanac ima 267 elektora i republikanska utvrda Aljaska mu je dovoljna za pobjedu.  

A pošto Trump ima i pristojno vodstvo u Wisonsinu i Michiganu, pobjeda će zapravo biti uvjerljivija nego što su mnogi očekivali. 

Nižu se čestitke, među prvima Zelenski i Rutte

Niti sat vremena nakon što ga je Fox proglasio izbornim pobjednikom, Donaldu Trumpu počele su stizati brojne čestitke iz svijeta. 

Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte čestitao je u srijedu Donaldu Trumpu nakon što je republikanac proglasio pobjedu na predsjedničkim izborima u SAD-u.

"Upravo sam čestitao Donaldu Trumpu na njegovom izboru za predsjednika Sjedinjenih Država. Njegovo vodstvo ponovno će biti ključno za održanje našeg Saveza snažnim. Radujem se ponovnoj suradnji s njim na promicanju mira snagom kroz NATO", rekao je Rutte. 

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij čestitao je u srijedu Donaldu Trumpu na "impresivnoj" pobjedi.

“Cijenim predanost predsjednika Trumpa pristupu do ‘mira snagom’, upravo je to načelo koje praktički može približiti pravedan mir u Ukrajini”, rekao je Zelenskij na društvenoj mreži X.

Emmanuel Macron poslao je svoje "čestitke predsjedniku Donaldu Trumpu" u srijedu, rekavši da je "spreman raditi zajedno kao što smo radili četiri godine", tijekom vašeg prvog mandata. 

"S vašim i mojim uvjerenjima. S poštovanjem i ambicijom. Za više mira i prosperiteta", dodao je francuski predsjednik na Emmanuel Macron prvi je čelnik neke veće zapadne zemlje koji je čestitao Trumpu.

"Čestitam na najvećem povratku u povijesti! Vaš povijesni povratak u Bijelu kuću nudi novi početak za Ameriku i snažno ponovno opredjeljenje za veliki savez između Izraela i Amerike. Ovo je velika pobjeda!", napisao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu na X-u.

"Čestitam novoizabranom predsjedniku Trumpu na povijesnoj izbornoj pobjedi", poručio je britanski premijer Keir Starmer. Radujem se suradnji s vama u godinama koje dolaze. Kao najbliži saveznici, stojimo rame uz rame u obrani naših zajedničkih vrijednosti slobode, demokracije i poduzetništva. "

Čestitku je ubrzo uputila i talijanska desničarska premijerka Giorgia Meloni. Meloni je u objavi na X-u "najiskrenije čestitala" Trumpu i rekla da Italija i SAD imaju "nepokolebljiv savez". "To je strateška veza koju ćemo, uvjerena sam, sad još više ojačati", rekla je Meloni. 

Iz Rusije je Trumpu dosad stigla čestitka bivšeg predsjednika i premijera Dmitrija Medvedeva. 

“Trump ima jednu korisnu osobinu za nas: kao poslovni čovjek do srži, on smrtno ne voli trošiti novac na razne savezničke privjeske, na loše dobrotvorne projekte i proždrljive međunarodne organizacije”, rekao je Medvedev na svom službenom Telegram računu

Indijski premijer Narendra Modi rekao je da se raduje obnovi suradnje s Trumpom kako bi se osnažilo "sveobuhvatno globalno i strateško partnerstvo" između zemalja.

"Radimo za boljitak naših ljudi i promicanje globalnog mira, stabilnosti i prosperiteta", objavio je Modi na X-u.

Glasnogovornik iranske vlade poručio je, pak, da ih se američki izbori ne tiču. "Neće utjecati na živote ljudi", kazao je.

Političari iz BiH požurili čestitati Trumpu no različito ga tretiraju

Političari iz Bosne i Hercegovine požurili su među prvima čestitati Donaldu Trumpu pobjedu na izborima za predsjednika SAD učinivši to odmah nakon što je on održao govor u kojemu je proglasio pobjedu, no svaki od njih na različit je način interpretirao na koji bi to način moglo utjecati na stanje u BiH.

Prvi su to učinili čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik koji vjeruje da će Trump dopustiti jačanje statusa Republike Srpske ali i član Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je biranim riječima opisao budućeg predsjednika SAD te izrazio uvjerenje kako će on biti potpora jačanju BiH kao građanske države.

Predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragan Čović čestitao je novoizabranom američkom predsjedniku, izražavajući očekivanje u jačanje odnosa SAD-a s BiH i tamošnjim Hrvatima. 
"Čestitamo izabranom predsjedniku Donaldu Trumpu na povijesnoj pobjedi! Dok vodite u SAD-u politiku mira, sigurnosti i prosperiteta, uvjeren sam da će veze između Hrvata u Bosni i Hercegovini i Amerikanaca još jačati u godinama koje dolaze", napisao je Čović na X profilu uz objavu zajedničke fotografije u vrijeme Trumpova prvog mandata na čelu SAD-a.

Čestitajući Trumpu na društvenoj mreži X Dodik je napisao kako je to jedna od najvažnijih izbornih pobjeda u novijoj povijesti SAD ali i cijelog svijeta.

U izjavi lokalnim medijima Dodik je kazao kako u Trumpovom liderstvu vidi mogućnost za drugačiji, pravičniji pristup, koji neće nametati ideje koje sami Amerikanci ne podržavaju u svojim domovima.

"Očekujem da će nova američka administracija biti partner koji razumije značaj stabilnosti i pruža podršku lokalnim liderima da sami odlučuju o svojoj budućnosti", kazao je Dodik dodajući kako se raduje danu kada će odnosi Republike Srpske i SAD biti zasnovani na "iskrenom poštovanju i zajedničkim ciljevima".

Dodik je pod američkim sankcijama još od 2017. godine kada ih je po prvi put nametnula administracija Baracka Obame. Nadao se kako će ih Trump u svom prvom mandatu ukinuti no to se nije dogodilo a nakon toga su ne samo Dodik nego i njegovi najbliži suradnici i članovi obitelji dospjeli pod mjere kojima im je zabranjeno putovanje u SAD i zamrznuta imovina a američkim građanima zabranjeno da s njima posluju.

Komšić je pak u svojoj čestitci podjednako kao i Dodik hvalio Trumpa a dodao je kako vjeruje da će njegov ulazak u Bijelu kuću biti na tragu "obnove odličnih odnosa" koje su BiH i SAD imali tijekom njegova prvog predsjedničkog mandata.  

"To je prigoda, ne samo za jačanje političke, nego i ekonomske suradnje dviju država. Multietnička i multirasna koalicija koja je u SAD ostvarila pobjedu novi je poticaj u borbi za građansku državu Bosnu i Hercegovinu, te još jedan dokaz da je jednakost glasa svakog građanina naš zajednički princip u borbi za jednakopravnost svih građana", napisao je Komšić.

Na što je Komšić točno mislio kada je govorio od odličnim odnosima BiH i SAD od 2016. do 2020. godine ostalo je nejasno jer je Trumpova administracija u tom razdoblju imala potpuno pasivni odnos prema zapadnom Balkanu uz iznimku nastojanja da bez koordinacije s Europskom unijom ishodi neku vrstu dogovora između Srbije i Kosova.