Njemački ekonomisti upozorili na ekonomske posljedice. Trump ranije najavljivao da planira uvesti carine na proizvode iz EU-a
Njemački kancelar Olaf Scholz čestitao je Donaldu Trumpu na pobjedi na američkim predsjedničkim izborima, dok ekonomisti upozoravaju na utjecaj koji bi njegov povratak na dužnost mogao imati na globalnu ekonomiju.
"Čestitam Donaldu Trumpu na izboru za predsjednika SAD-a. Dugo vremena Njemačka i SAD uspješno surađuju promičući prosperitet i slobodu s obje strane Atlantika. Nastavit ćemo to činiti za dobrobit naših građana", napisao je Scholz na mreži X.
Ich gratuliere @realDonaldTrump zur Wahl zum US-Präsidenten. Gemeinsam arbeiten Deutschland und die USA seit langem erfolgreich zusammen, um Wohlstand und Freiheit auf beiden Seiten des Atlantiks zu fördern. Das werden wir zum Wohle unserer Bürgerinnen und Bürger fortsetzen.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) November 6, 2024
Predsjednik Frank-Walter Steinmeier također je pozvao na nastavak bliske suradnje s budućom američkom administracijom, istaknuvši važnost transatlantskih odnosa.
"Posebno u ovom problematičnom svijetu punom sukoba i neizvjesnosti, naša suradnja je od velike vrijednosti i snage, bilateralno i kao partnera u NATO-u i Ujedinjenim narodima", rekao je Steinmeier.
Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, čestitajući Trumpu, istaknula je da će odnos SAD-a i Njemačke obilježiti "neupitne političke razlike".
"Njemačka će i dalje biti blizak, pouzdan saveznik buduće američke vlade", rekla je, dodavši da "naše transatlantsko prijateljstvo ne počiva na jednoj strani".
No ministrica je naglasila da će se i unutarnjopolitički uvjeti i vanjskopolitički odnosi morati prilagoditi nakon izbora.
Upozorenja njemačkih ekonomista
Njemački ekonomisti upozorili su na ekonomske posljedice drugog Trumpovog predsjedništva. Bivši predsjednik ranije je rekao da planira uvesti carine na proizvode iz EU-a.
Jörg Krämer, glavni ekonomist u Commerzbank, upozorio je da carine ne samo da će podići cijene njemačke robe u Sjedinjenim Državama, već će vjerojatno dovesti i do protucarina koje bi uvela EU, "što bi dodatno opteretilo vanjsku trgovinu".
Predsjednik Njemačke vanjskotrgovinske udruge BGA, Dirk Jandura ponovio je ovo mišljenje: "Mi kritički gledamo na uvozne carine na europske i kineske proizvode. Svijetu je potrebno manje, a ne više trgovinskih ograničenja."
Američki predsjednik nikada ne može i ne smije biti vođen isključivo geslom ‘Amerika na prvom mjestu', dodao je Jandura.