epa11698083 Motorists pass a billboard encouraging voting on Election Day, in downtown Atlanta, Georgia, USA, 02 November 2024. Republican former US president Donald Trump is running against Democratic US Vice President Kamala Harris. US Election Day is 05 November 2024. EPA/ERIK S. LESSER
EPA
4.11.2024., 19:42
IZBORI KOJE PRATI CIJELI SVIJET

Pobjednik se možda neće znati još danima

Američkog predsjednika zapravo bira elektorski ili izborni kolegij, a ne birači imenom na biralištima

Na izborima u Sjedinjenim Američkim Državama obično se prvo zbroje glasovi dani na dan izbora, nakon čega slijedi prebrojavanje prijevremenih glasova i onih koji su poslani poštom, potom oni koji su osporeni, a zatim glasovi iz inozemstva te iz vojske.

Stoga, nakon zatvaranja birališta, ovisno o tome koliko će rezultati dvoje kandidata biti tijesni ili ne, moguće je i da novi predsjednika SAD-a ne bude poznat još nekoliko sati, ali isto tako (možda i vjerojatnije) i nekoliko dana, pa čak i tjedana. Sudeći prema nacionalnim i državnim anketama, razlika između Trumpa i Harris na nekim bi mjestima mogla biti vrlo mala, što bi onda moglo zahtijevati i ponovno prebrojavanje glasova, ističe BBC. Istina, sada se očekuje puno manje glasova koji će biti poslani poštom nego prije četiri godine (tada zbog pandemije COVID-a), a i prebrojavanje glasova je ponegdje sada ubrzano, primjerice, u Michiganu. No, moguće je i da neki rezultati stižu sporije zbog načina na koji neke države provode izbore od 2020. godine. Stoga je neizvjesnost oko svega na ovim izborima - potpuna.

KLJUČNIH SEDAM “SWING” DRŽAVA

l Pennsylvania        19 elektorskih glasova

l Michigan              15 elektorskih glasova

l Wisconsin               10 elektorskih glasova

l Georgia               16 elektorskih glasova

l Arizona               11 elektorskih glasova

l Nevada               6 elektorskih glasova

l North Carolina        16 elektorskih glasova

 

Tome treba pridodati kako je, posve iznenađujuće, prema najnovijoj anketi tradicionalno republikanska Iowa prešla na stranu Demokrata i Harris (47 % potpore njoj nasuprot 44 % za Trumpa). Naravno, opet sve u okviru statističke pogreške.

Više glasova, a izgubiš

Na prošlim izborima američke TV mreže proglasile su pobjedu Joea Bidena tek u subotu prije podne, nekoliko dana nakon izbora. Prvi je to učinio CNN, a odmah za njima i svi drugi. Bilo je i drukčijih, bržih primjera, pa je tako Donald Trump 2016. proglašen pobjednikom već drugoga dana nakon izbora u 9 ujutro, a za Baracka Obamu se već prije ponoći iste večeri na dan izbora predviđalo da pobjeđuje. Suprotan primjer je borba između Georgea W. Busha i Ala Gorea 2000. godine, kada je tek 12. prosinca odluka Vrhovnog suda odlučila izbore.

epa11697852 Democratic Presidential candidate and current US Vice President Kamala Harris addresses supporters at a campaign rally held at the Atlanta Civic Center in Atlanta, Georgia, USA, 02 November 2024. The United States will hold its presidential election on 05 November 2024. 2024. EPA/EDWARD M. PIO RODA
EPA
epa11699184 Former President of the United States and current Republican presidential candidate Donald Trump addresses supporters at a campaign rally in Lititz, Pennsylvania, USA, 03 November 2024. With Election Day two days away on 05 November, polls show that the presidential race between Trump and Democratic presidential nominee Vice President Kamala Harris is very close.  EPA/JIM LO SCALZO
EPA

Iako Sjedinjene Države za sebe kažu da su najrazvijenija svjetska demokracija, narod svog predsjednika ne bira izravno. Umjesto toga njihov ustav propisuje da svaka od 50 saveznih država bira elektore, tj. izbornike, koji će zapravo izabrati predsjednika. Takav izborni sustav poznat je kao izborni kolegij. Od prvih izbora 1789. godine, na kojima je pobijedio George Washington, održano je 59 američkih predsjedničkih izbora. U pet slučajeva, što uključuje i dva u ovom stoljeću, pobijedio je kandidat koji nije osvojio najviše glasova u narodu, ali jest u izbornom kolegiju. Primjerice, već spomenuti demokratski kandidat Al Gore dobio je 2000. godine 543.895 glasova više na nacionalnoj razini od republikanca Georgea W. Busha. No u spornoj utrci koja je došla do Vrhovnog suda suci su odlučili prekinuti ponovno prebrojavanje i dodijelili su tadašnjih 25 elektorskih glasova s Floride Bushu. To je Busha dovelo iznad čarobnog broja od 270 elektora i osiguralo mu predsjednički mandat. Kada je Donald Trump 2016. izabran za predsjednika, Hillary Clinton osvojila je 2,9 milijuna glasova više od njega na nacionalnoj razini. No Trump je postao predsjednik jer je osvojio 304 elektora u odnosu prema 227, koliko ih je pripalo Clinton. Ako kandidati osvoje jednak broj elektora, tada o izboru odlučuje novoizabrani Zastupnički dom.

NEKI KRITIČARI SMATRAJU AMERIČKI IZBORNI SUSTAV ZASTARJELIM

Većina država tradicionalno je sklonija demokratima ili republikancima i ondje se pobjednik zna unaprijed, pa su u fokusu kandidata najčešće one savezne države u kojima bi pobjedu mogao odnijeti bilo koji kandidat (tzv. swing states). Sada ih je sedam - Pennsylvania (19 izbornika), Georgia i Sjeverna Karolina (po 16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) i Nevada (6). U svima njima kandidati su po anketama unutar statističke pogreške. Neki kritičari smatraju izborni kolegij zastarjelim i htjeli bi ga zamijeniti nacionalnim glasanjem. Tvrde da izborni kolegij ismijava sustav “jedna osoba, jedan glas” kojim se zemlja ponosi. Osim toga izborni kolegij uzrok je da kandidati koncentriraju svoje kampanje ponajprije na nekoliko ključnih država u kojima je ishod glasanja neizvjestan, pretvarajući većinu birača u ostatku zemlje u promatrače. No zagovornici smatraju da bi se baš to dogodilo ako bi se predsjednik birao isključivo voljom birača. Tada bi kandidati koncentrirali svoje kampanje u velikim državama - Kaliforniji, Teksasu i New Yorku, dok bi birači u manjim državama bili promatrači.

Ukupno 538 elektora

Svaka država u izborni kolegij delegira onoliko izbornika koliko joj pripada razmjerno broju stanovnika. Izbornika je ukupno 538, što je broj koji odgovara broju kongresnika i senatora u američkom parlamentu. To znači da ukupno ima 538 elektora: 435 zastupnika i 100 senatora, plus tri za distrikt Columbia. Predsjednik postaje onaj kandidat koji osvoji najmanje 270 elektora.

Kalifornija je najmnogoljudnija američka država i ima najviše elektora (54), a slijede je Teksas (40) te Florida (30) i New York (28). Na drugom kraju spektra su slabo naseljene države poput Aljaske, Vermonta, Delawarea, Wyominga ili Montane, koje imaju samo po tri elektora. Uz dvije iznimke, u saveznim državama vlada načelo "pobjednik nosi sve" - kandidat koji u toj državi osvoji većinu glasova birača, makar i s najmanjom mogućom razlikom, osvaja sve njezine elektore. Iznimke su Nebraska i Maine, koji izbornike dijele razmjerno broju osvojenih glasova.

Kampanje dvoje kandidata na američkim predsjedničkim izborima u ponedjeljak su imale svoj posljednji dan, a oboje ga je iskoristilo za održavanje nekoliko skupova na onim mjestima koje smatraju ključnima za izbornu pobjedu u utorak. Američki birači i dalje su vrlo podijeljeni (kako to poznato zvuči).

Prva birališta zatvorit će se u utorak u ponoć, a posljednja u srijedu ujutro u 7 sati, sve po našem vremenu. I Harris i Trump nadaju se da će upravo oni doći do magične brojke od 270 elektora, što će značiti da postaju predsjednici SAD-a. n