Kandidati ulaze u posljednji dan kampanje američkih izbora
Predsjedničke kampanje dvoje kandidata na američkim predsjedničkim izborima u ponedjeljak imaju svoj posljednji dan, a oboje će ga iskoristiti za održavanje nekoliko skupova na mjestima koje smatraju ključnima za izbornu pobjedu u utorak.
Američki birači i dalje su podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trumpa i demokratkinje Kamale Harris, a ankete pokazuju neizvjesnu utrku, posebice u sedam ključnih saveznih država za koje se očekuje da će odlučiti o pobjedniku.
Trump, 78-godišnji republikanac, milijarder i bivši predsjednik, tijekom kampanje je preživio dva pokušaja atentata, samo nekoliko tjedana nakon što ga je porota u New Yorku proglasila krivim zbog krivotvorenja dokumenata, čime je postao prvi bivši američki predsjednik osuđen za kazneno djelo.
Harris je u srpnju neočekivano postala kandidatkinja svoje stranke i time dobila priliku postati prva američka predsjednica, nakon što je aktualni predsjednik Joe Biden odustao od utrke poslije lošeg nastupa u debati i pritiska stranke da se povuče.
Ankete pokazuju da je dvoje kandidata izjednačeno na nacionalnoj razini, ali i u 'prevrtljivim' saveznim državama, tzv. swing states.
Više od 77 milijuna Amerikanaca već je dalo svoj glas, no izborni dan pokazat će čija je kampanja bila uspješnija u motivaciji za izlazak na birališta.
Posljednjih dana kampanje obje strane preplavile su društvene mreže i tradicionalne medije posljednjim krugom promidžbe, ali i volonterima koji kucaju na vrata potencijalnih glasača.
Tvrdnje o izbornoj prijevari
Trump i njegovi saveznici koji i dalje tvrde da su izbori 2020. pokradeni, mjesecima pripremaju teren kako bi opet osporili izborne rezultate u slučaju njegovog poraza. On je najavio da će procesuirati one koji su navodno varali na izborima, a demokrate je opisao kao „unutarnjeg neprijatelja”.
Republikanac se na skupu u nedjelju žalio na procjepe u neprobojnom staklu koje ga je štitilo, kazavši da bi ubojica morao pucati kroz pripadnike medija da ga pogodi, „što ga ne bi toliko smetalo”, prenosi Reuters.
Harris Trumpa predstavlja kao prijetnju demokraciji, no u nedjelju u Detroitu zvučala je optimistično.
„Dok putujem zemljom vidim Amerikance od takozvanih crvenih saveznih država do plavih država koji su spremni promijeniti put povijesti prema pravdi”, rekla je tamo.
Istraživanje Ipsosa i Reutersa krajem listopada pokazalo je da birači prijetnju demokraciji smatraju drugim najvećim problemom s kojim se SAD suočava, nakon gospodarstva.
Trump vjeruje da će ga u Bijelu kuću vratiti ekonomska pitanja i visoke cijene, posebice za hranu i stanarinu.
„Rezat ćemo vaše poreze, stati na kraj inflaciji, oboriti cijene, podići vaše plaće i vratiti tisuće tvornica u Ameriku”, rekao je u nedjelju na skupu u Pennsylvaniji.
U ponedjeljak će republikanac posjetiti tri od sedam 'swing' država. Prvo ide u Raleigh u Sjevernu Karolinu, potom u Reading i Pittsburgh u Pennsylvaniji, pa u Grand Rapids u Michiganu. Izbore će pratiti iz svog doma u Palm Beachu na Floridi.
Harris planira ponedjeljak provesti u Pennsylvaniji. Dan će početi u Allentownu, jednom od najneizvjesnijih dijelova te savezne države, a zatim ide u Pittsburgh i Philadelphiju.
Nepristrani izborni političari smatraju da Harris treba oko 45 elektorskih glasova u sedam ključnih saveznih država da uđe u Bijelu kuću, dok je Trumpu potrebno oko 51.