MAGAZIN KAMALA TRUMPUS presidential campaigns rip up their plans after Joe Biden's withdrawal from the race | The Australian
ILUSTRACIJA
4.11.2024., 09:39
POSLJEDNI DAN PRED ZAVRŠNICU

Bivša tužiteljica protiv bivšeg predsjednika. Tko će u Bijelu kuću?

Kamala Harris prva je žena, prva Afroamerikanka i prva osoba azijskog podrijetla na mjestu potpredsjednice Sjedinjenih Američkih Država. Nakon četiri godine na drugoj najvišoj dužnosti, Harris ponovno želi ući u povijest preuzimanjem prve.

Dobila je blagoslov predsjednika na odlasku Joea Bidena koji se prije samo tri mjeseca iznenada povukao iz utrke za novi mandat, što je pokrenulo njezinu munjevitu kampanju.

Harris je rođena 20. listopada 1964. u Oaklandu u Kaliforniji. U obraćanju biračima često naglašava da je odgojena u srednjoj klasi.

Njezin otac Donald doselio se s Jamajke kako bi studirao ekonomiju, a majka Shyamala, istraživačica raka i aktivistica za građanska prava, došla je iz Indije. Vjenčali su se 1963., a rastali se kad je Harris imala pet godina.

Harris uglavnom nije isticala svoj spol i rasu. No rekla je da je Indija važan dio njezina života.

Kad su ona i mlađa sestra Maya bile djevojčice, majka ih je vodila u Indiju gotovo svake druge godine kako bi posjetile rodbinu. Usadila im ljubav prema indijskoj hrani. Majka joj je preminula od raka debelog crijeva 2009. godine.

Harris rijetko govori o svom ocu, koji je postao profesor na Sveučilištu Stanford. Jednom je u intervjuu rekla da nisu bliski.

Harris je postala prva afroamerička okružna tužiteljica San Francisca 2002., a nakon toga je šest godina bila glavna tužiteljica Kalifornije.

Kada je 2017. prešla u američki Senat, iskoristila je svoje iskustvo tužiteljice kako bi se istaknula na važnim saslušanjima na kojima je oštro ispitivala svjedoke - od Trumpovih dužnosnika do kandidata za Vrhovni sud.

Harris je svog partnera Douga Emhoffa, odvjetnika za zabavnu industriju, upoznala relativno kasno u životu. Prijatelj ih je spojio na spoju na slijepo u Kaliforniji 2013. godine. Vjenčali su se iduće godine. Emhoff ima dvoje odrasle djece iz prvog braka: Colea i Ellu.

Kao suprug potpredsjednice, Emhoff je ujedno i prvi "drugi gospodin" Sjedinjenih Država. Ako Harris pobijedi i postane prva žena na predsjedničkoj funkciji, bit će prvi "prvi gospodin". 

Donald Trump: Izazivač podjela namjerava osvojiti novi mandat

WASHINGTON, 4. studenoga 2024. (Hina/dpa) - Uspon Donalda Trumpa na dužnost predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, koju je obnašao od 2017. do 2021., srušio je mnoge pretpostavke i tabue, ali možda je jednako iznenađujuće što je prebrodio dva opoziva, kaznenu presudu i druge prepreke kako bi se ponovno natjecao za Bijelu kuću.

Donald Trump preuzeo je Republikansku stranku, a potom i Bijelu kuću na izborima 2016. godine. Odlučan je ponovno postati predsjednik ove godine.

Njegova neočekivana pobjeda nad Hillary Clinton 2016., kad se predstavio kao autsajder i obećao unijeti poslovnu pronicljivost u Bijelu kuću, potresla je američki politički sustav i iz temelja promijenila Republikansku stranku.

U 2024., četiri godine nakon poraza od Joea Bidena, još uvijek se predstavlja kao čovjek koji će prodrmati američku politiku suprotstavljanjem korumpiranim elitama. Pritom je ostao vjeran drskom kampanjskom stilu i sklon je teorijama daleko izvan mainstreama, rijetko propuštajući priliku da osobno uvrijedi ili ponizi svoje protivnike.

Ako Trump pobijedi, sa 78 godina postao bi najstarija osoba u povijesti SAD-a izabrana za predsjednika.

Rođen je 14. lipnja 1946., bio je četvrto od petero djece Fredericka Trumpa, magnata za nekretnine koji je obitelji ostavio malo carstvo u New Yorku. Roditelji su Trumpa s 13 godina poslali na vojnu akademiju.

Budući predsjednik kasnije je studirao na Sveučilištu Fordham, a zatim je pohađao prestižnu Poslovnu školu Wharton na Sveučilištu Pennsylvania.

Nakon što je diplomirao na Whartonu, pridružio se očevom poslu i 1974. postao predsjednik obiteljske tvrtke i preimenovao je u Trump Organization. Uslijedila su ulaganja u hotele, kockarnice, golf terene, luksuzne stanove i izbore ljepote.

Kao zvijezda televizijskog reality showa "The Apprentice" uživao je u priopćavanju loših vijesti neuspješnim natjecateljima. Odrješito im je govorio: "Otpušteni ste."

Trump se s vremena na vrijeme bavio politikom, ali čini se da ga je na to najviše potaknula administracija Baracka Obame kad se pretvorio u desničarskog populista. Glasno je širio laž da Obama nije rođen u Sjedinjenim Državama.

Njegovi kritičari, među kojima i nekoliko istaknutih članova njegove prve administracije, opisuju ga kao kaotičnog, onog koji izaziva podjele te kao prijetnju demokraciji.

General John Kelly, njegov bivši šef kabineta, nedavno ga je usporedio s "fašistom."

Njegova retorika na skupovima bila je sirova i mračna, koristio je prostačke uvrede, lažne tvrdnje i prijeteća upozorenja, poput njegove nedavne sugestije da bi mogao koristiti vojsku za obračun, kako tvrdi, s "unutarnjim neprijateljem."

Kao i 2016., i ova izborna kampanja stavila je protivljenje imigraciji u prvi plan.

Trump je 2016. rekao da su neki meksički imigranti silovatelji i ubojice, a ove godine je bez ikakve osnove optužio haićanske imigrante da jedu kućne ljubimce u gradu Springfieldu u Ohiju. Tu tvrdnju je ponovio njegov kandidat za potpredsjednika, senator Ohija JD Vance.