14 života ugašeno u Novom Sadu, obratio se i predsjednik Vučić
Novi Sad i Srbiju zadesila je velika tragedija, 14 ljudi je poginulo, a nadamo se da će to biti konačan broj, objavio je u petak navečer srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić nakon nesreće na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu i zatražio kaznenu i političku odgovornost.
U urušavanju nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru danas oko podneva poginulo je 14 osoba, među kojima šestogodišnje dijete. Tri mlađe osobe su teško ozlijeđene, od kojih je jednom mladiću amputirana noga, potvrdili su tužiteljstvo i liječnici.
Osmero smrtno stradalih su državljani Srbije, jedan Sjeverne Makedonije, a petero poginulih još nije identificirano.
Vučić je u obraćanju javnosti u povodu nesreće naglasio kako od tužiteljstva u Novom Sadu i srbijanske vlade zahtijeva da odgovorni za urušavanje nadstrešnice budu procesuirani i strogo kažnjeni.
Dodao je da se neće baviti "onima koji bi se pod okriljem vlasti sakrili od odgovornosti".
"Tražim i političku, a prije toga i, razumije se, kaznenu odgovornost... Odgovorni, uvjeravam vas, bit će kažnjeni", istaknuo je Vučić.
Rekonstrukcija kolodvora
Željeznički kolodvor u Novom Sadu izgrađen je 1964. godine, a rekonstrukcija je počela u listopadu 2021. godine, da bi zgrada bila svečano otvorena u jeku predizborne kampanje u ožujku 2022. i potom ponovno zatvorena zbog nastavka radova.
Ministarstvo prometa i poduzeće Infrastruktura željeznice Srbije odbili su u siječnju dostaviti ugovore i fakture u vezi s tim poslom.
Ministarstvo je odbilo otkriti podatke o rekonstrukciji kolodvora jer navodno kineski izvođač - konzorcij CRIC-CCCC - ne želi da budu dostupni javnosti prije završetka projekta, objavio je 26. siječnja portal 021.rs. Ministarstvo nije navelo po kojoj zakonskoj osnovi se javnosti uskraćuju dokumenti, pišu večeras srbijanski portali.
Nevladina organizacija Pokret Kreni - Promijeni priopćila je da, kao informacije od javnog značaja, traži "sve relevantne informacije u vezi s rekonstrukcijom željezničkog kolodvora u Novom Sadu, a napose da se objave ugovori koji su proglašeni poslovnom tajnom.
Ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić rekao je poslije nesreće da će se u narednim danima utvrditi odgovornost za današnju tragediju.
Konzorcij CRIC-CCCC priopćio je da betonska nadstrešnica koja se urušila nije bila predmet radova u okviru rekonstrukcije, prenio je portal 021.
"Nadstrešnica željezničke stanice u Novom Sadu bila je sastavni konstruktivni dio stanične zgrade i izgrađena je istovremeno sa starom staničnom zgradom", navodi u pripćenju CRIC-CCCC i izražava "duboku tugu zbog nastradalih, kao i najdublju sućut obiteljima žrtava".
Srbijanski predsjednik večeras je ustvrdo kako je "gotovo nevjerojatno da nadstrešnicu 60 godina nismo renovirali". "Jesmo li smo svi krivi u posljednjih 60 godina, što nismo uspjeli obnoviti infrastrukturu svuda – sigurno", rekao je Vučić.
Istodobno, na društvenim mrežama se dijele fotografije i video-snimke renoviranja kolodvora, među ostalim i nadstrešnice na ulazu u zgradu ispod koje je danas poginulo 14 osoba.
Pale se svijeće i donosi cvijeće za stradale
Novosađani večeras pale svijeće i donose cvijeće nedaleko od mjesta nesreće na kojem se još nalaze spasilačke ekipe i službe koje raščišćavaju ruševine.
Vlada Srbije proglasila je 2. studenog za dan žalosti, a gradonačelnik Novog Sada trodnevnu žalost na području grada.
Dan žalosti proglašen je i u Republici Srpskoj.
Beogradski mediji javljaju da su, osim srbijanskih dužnosnika i patrijarha Porfirija, sućut izrazili dužnosnici EU-a, brojni šefovi država i premijeri iz regije, Europe i svijeta.