epa05786632 (FILE) - An undated file photo released by the North Korean Central News Agency (KCNA), the state news agency of North Korea, shows an 'underwater test-fire of strategic submarine ballistic missile' conducted at an undisclosed location in North Korea. According to reports quoting South Korea's military, North Korea has test-fired an unidentified type of ballistic missile at 07:55 local time on 12 February 2017, from the Banghyon air base in the country's western province of North Pyongan. The projectile reportedly flew some 500km towards the Sea of Japan. North Korea is under tough UN sanctions following its recent nuclear and missile tests at a moment of great tension in the Korean peninsula. EPA/KCNA  EDITORIAL USE ONLY
EPA
31.10.2024., 09:10
KIM JONG UN POSLAO UPOZORENJE

Sjeverna Koreja testirala najmoćnije strateško oružje

Sjeverna Koreja priopćila je da je u četvrtak testirala interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), "najmoćnije strateško oružje na svijetu", dok je Seul upozorio da bi Pjongjang mogao dobiti raketnu tehnologiju od Rusije za pomoć u ratu u Ukrajini.

Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un bio je prisutan na ispaljivanju rakete i rekao je da je test upozorenje neprijateljima koji prijete sigurnosti zemlje, objavila je državna novinska agencija KCNA.

"Probno lansiranje je odgovarajuća vojna akcija koja u potpunosti ispunjava svrhu informiranja suparnika, koji su nedavno namjerno eskalirali regionalnu situaciju i predstavljaju prijetnju sigurnosti naše države, o našoj spremnosti na djelovanje", rekao je Kim kako ga citira KCNA.

Pokazivanje mišića dolazi usred međunarodnih osuda zbog, kako tvrdi Zapad, raspoređivanja 11.000 sjevernokorejskih vojnika u Rusiju - od kojih 3.000 blizu fronte s Ukrajinom.

Lansiranje je izazvalo osudu Južne Koreje, Japana i Sjedinjenih Država.

Dan ranije, Seul je izvijestio o naznakama da bi Sjever mogao testirati ICBM ili izvesti sedmi nuklearni test oko predsjedničkih izbora u SAD-u u utorak, nastojeći privući pozornost na svoju rastuću vojnu moć.

Shin Seung-ki, voditelj istraživanja sjevernokorejske vojske u državnom Korejskom institutu za obrambenu analizu, rekao je da će lansiranje vjerojatno testirati poboljšane performanse postojećeg ICBM-a - vjerojatno uz pomoć Rusije.

"Sjeverna Koreja će htjeti nastaviti dobivati ​​ovakvu pomoć, jer štedi vrijeme i troškove dok poboljšava performanse i nadograđuje stabilnost oružanog sustava", rekao je.

Budući da se našla pod pritiskom zbog svog angažmana s Rusijom, "namjera Sjeverne Koreje mogla bi biti pokazati da neće pokleknuti pod pritiscima, da će na snagu odgovoriti snagom, a također i tražiti određeni utjecaj na predsjedničke izbore u SAD-u", dodao je Shin.

Lansiranje koje je obavljeno rano u četvrtak bilo je najdulje sjevernokorejsko testiranje balističke rakete s vremenom leta od 87 minuta, navode stručnjaci iz Južne Koreje.

KCNA je rekla da je test postavio nove rekorde raketnih sposobnosti Sjeverne Koreje.

Projektil je lansiran iz područja u blizini glavnog grada Pjongjanga i pao u more oko 200 km zapadno od japanskog otoka Okushirija kod Hokkaida.

Dosegao je visinu od 7000 km i preletio udaljenost od 1000 km, objavila je japanska vlada.

ICBM je lansiran pod oštrim kutem, a ta putanja projektila namijenjena je testiranju njegovog potiska i stabilnosti na mnogo kraćim udaljenostima u odnosu na projektirani domet, dijelom zbog sigurnosti i izbjegavanja političkih posljedica slanja projektila daleko u Pacifik.

Posljednji sjevernokorejski ICBM, nazvan Hwasong-18, testiran je u prosincu prošle godine. Napajan čvrstim pogonskim gorivom i ispaljen iz cestovnog lansera, također je lansiran pod oštrim kutem i letio je 73 minute, što znači potencijalni domet od 15.000 km na normalnoj putanji. To je udaljenost koja stavlja bilo koji dio kopnenog dijela Sjedinjenih Država u domet.

Najnoviji test Pjongjanga uslijedio je samo nekoliko sati nakon što su se američki ministar obrane Lloyd Austin i njegov južnokorejski kolega Kim Yong-hyun sastali u Washingtonu kako bi osudili raspoređivanje sjevernokorejskih trupa u Rusiji.

Ni Moskva ni Pjongjang nisu izravno priznali raspoređivanje, ali je ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzia u srijedu postavio pitanje zašto njezini saveznici poput Sjeverne Koreje ne mogu pomoći Moskvi u njezinu ratu protiv Ukrajine s obzirom na to da zapadne zemlje polažu pravo pomoći Kijevu.

Južna Koreja je rekla da je raspoređivanje izravna prijetnja njezinoj sigurnosti jer bi Sjever stekao dragocjeno borbeno iskustvo u modernom ratovanju, te da će ga Moskva vjerojatno nagraditi "tehnološkim transferom" u područjima kao što su taktičko nuklearno oružje, ICBM-ovi, podmornice s balističkim raketama i vojni izvidnički sateliti.