Bosna i Hercegovina na udaru “Tik-tok terorista”
Pet od sedam osoba uhićenih u BiH nakon terorističkog napada na policijsku postaju u Bosanskoj Krupi bit će pod mjerama ograničenja kretanja do okončanja istrage u kojoj su tužitelji do sada otkrili naznake da je malodobni ubojica policajca bio potaknut islamskim radikalizmom.
Sud BiH na zahtjev državnog tužiteljstva odredio je mjeru kućnog pritvora za Dževdeta Mujovića, Muharema Bajrića i Hajrudina Šabića, a Rijadu Nahiću i Muhamedu Delaliću zabranio je napuštanje mjesta prebivališta uz obvezu redovitog javljanja policiji. Još dva muškarca koja su uhićena prošlog vikenda puštena su na slobodu, a istraga je sada vezana uz poticanje radi počinjenja terorizma. Uhićenja su provedena nakon što je E. S. (14), učenik prvog razreda srednje škole u Bosanskoj Krupi, 24. listopada ušao u policijsku postaju i nožem ubio policajca Ozrena Marana (53), a teško ozlijedio Avdu Hasanovića. Prema informacijama iz dosadašnje istrage ubojica je radikaliziran prije zločina koji je počinio.
Poveznica između malodobnog ubojice i muškaraca koji su nakon toga privedeni je škola Kur'ana u Bosanskoj Krupi u kojoj je E. S. uz ostalo od rujna učio arapski jezik. Njegova majka u iskazu policiji kazala je kako je upravo od tog trenutka E. S. promijenio ponašanje, provodeći više vremena na društvenim mrežama i prakticirajući vjerske običaje na drukčiji način od članova njegove obitelji. Bajrić, Šabić i Mujović, opisani kao pripadnici vehabijske zajednice, u Bosanskoj Krupi formirali su udrugu za afirmaciju pozitivnih vrijednosti "Stepeni", pri kojoj je djelovala i škola Kur'ana. U policijskoj raciji nakon napada na policijsku postaju tamo je pronađen i gotov novac u protuvrijednosti od oko 70.000 eura, pa je jedan krak istrage povezan s načinom na koji je ta udruga financirana. Odvjetnik uhićenih Rusmir Karkin na ročištu na Sudu BiH tvrdio je kako su to novci od milodara. On je siguran kako su njegovi branjenici nedužni i da im je jedini grijeh što su podučavali E. S. o sadržaju Kur'ana i arapskom pismu. No za ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića ta je škola odnosno udruga nešto što odgovara definiciji paradžemata, odnosno izdvojene islamske zajednice u kojoj se propovijeda radikalno prakticiranje vjere. "Doznajemo da je dječak posjećivao i paradžemat. To je morao biti alarm za reakciju sistema", kazao je.
Kaže kako se taj napad uklapa u obrazac povećanog broja terorističkih incidenata u BiH koji su se udvostručili nakon Hamasova napada na Izrael. U njih su umiješani uglavnom malodobnici od 13 do 18 godina koje sve češće označavaju kao "Tik-Tok teroriste" jer su radikalizirani preko društvenih mreža.