Poplave i odroni odnijeli ljudske živote, dijelovi BiH bili su u kaosu
Središta više gradova u sjevernoj Hercegovini i središnjoj Bosni su poplavljena, najteže u Jablanici
Obilne padaline koje su u noći na petak zahvatile veći dio Bosne i Hercegovine izazvale su smrtonosne poplave u više gradova, pretvorivši se tako u jednu od najvećih tragedija u poslijeratnoj BiH. Središta više gradova u sjevernome dijelu Hercegovine i središnjem dijelu Bosne potpuno su poplavljena, a najteže stanje je u Jablanici, koja je posve prometno izolirana.
Poplavljene su ulice i stambeni objekti i u Kiseljaku, Kreševu, Busovači, Fojnici i Varešu, a provjere informacija otežavalo je iznimno teško stanje na terenu. Mobilne telefonske mreže u velikom dijelu zemlje nisu u funkciji, a pojavili su se i problemi u opskrbi strujom i vodom. Iz Jablanice su stizale vijesti i snimke o brojnim odronima i klizištima koja su zatrpala kuće. Bujice su također teško oštetile željezničku prugu koja vodi od Sarajeva k Pločama, a klizište je potpuno uništilo dio ključne ceste koja vodi od glavnog grada BiH k Mostaru, pa se prema Hercegovini prometovalo zaobilazno preko Bugojna i Kupresa. Nažalost, kako su se informacije o broju osoba koje su smrtno stradale ili nestale u poplavama mijenjale iz sata u sat, mediji u BiH govorili su o desecima smrtno stradalih, ali i nestalih osoba.
Do 16.30 potvrđeno je najmanje 16 poginulih u Jablanici, a ministar obrane BiH Zukan Helez rekao je da je u tom mjestu nestalo dvadesetak ljudi. Pokraj Fojnice su pak poginule tri osobe, čija su tijela poslije pronađena. Bujice su pretvorile središta nekih gradova u rijeke, poplavljeni su stambeni i poslovni objekti, pa je promet bio onemogućen. Nevrijeme je odnijelo i krov na zgradi Gimnazije Nevesinje i nastava je obustavljena. Najave novih obilnih kišnih padalina daju razloga za dodatnu zabrinutost.
Izgubila bebu
Vlada Federacije BiH proglasila je na izvanrednoj sjednici stanje prirodne nesreće na cijelom teritoriju tog entiteta. Formiran je krizni stožer u stalnom zasjedanju te su angažirani specijalizirani timovi za spašavanje na vodi. Na prostor općine Jablanica upućena je mehanizacija. Potpredsjednik Vlade Vojin Mijatović kazao je kako su angažirana sva raspoloživa sredstva na saniranju posljedica i spašavanju ljudi. "Sve je više žrtava, a brojke rastu", rekao je Helez, koji koordinira akcije spašavanja pripadnika oružanih snaga BiH na temelju odluke Predsjedništva BiH. Hitno su angažirane inženjerske jedinice, jedinice za spašavanje ljudi i helikopter oružanih snaga BiH u cilju hitnog pružanja pomoći civilnim tijelima vlasti na širem području općine Jablanica. Predsjednik Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić kazao je kako su svi napori trenutačno usmjereni na spašavanje ugroženih stanovnika, pa je stoga zatražena i pomoć policijskih ekipa.
"Sada je najvažnije evakuirati ugroženo stanovništvo i spriječiti nastanak daljnje štete", rekao je. "Ovo je jedna od najtežih situacija koja je zadesila Federaciju BiH od 2014. godine", kazao je ravnatelj entitetske uprave civilne zaštite Aldin Brašnjić, misleći na teške poplave koje su pogodile cijelu BiH prije deset godina prouzročivši i tada znatnu materijalnu štetu. Tada je smrtno stradala 21 osoba.
Voditelj Odjela za informiranje Kriznog stožera Vlade Hercegovačko-netvanske županije Darko Juka rekao je da službe rade sve što mogu na terenu kako bi unesrećene izvukle do najbližih medicinskih ustanova. Njih se spašavalo s pomoću čamaca oružanih snaga i ronilačkih klubova te helikopterima. Helikopterom EUFOR-a prebačena je jedna teže ozlijeđena trudnica u osmom mjesecu trudnoće u bolnicu "Dr. Safet Mujić" u Mostaru te podvrgnuta operativnom zahvatu.
Nestali mostovi
"Nažalost, izgubila je bebu, a ona je trenutačno u životnoj opasnosti. Prognoze ne mogu dati jer se radi o višestrukim, za život opasnim ozljedama", kazala je direktorica bolnice, dr. Lamija Duranović, u razgovoru za Avaz. S trudnicom je dovezen i njezin suprug, koji nije životno ugrožen. "Nakon toga je helikopterom transportiran dječak u dobi od deset godina s frakturama, ali ni on nije životno ugrožen. Dovezen je i muškarac, koji je sada stabilno", dodala je.
Tek nešto prije podneva uspostavljena je prometna komunikacija iz smjera Sarajeva prema Konjicu, a magistralna cesta prema Jablanici iz Mostara na jednom se dijelu urušila u Neretvu. Prometnica koja vodi prema Prozor-Rami iz Jablanice 3,5 kilometra prekrivena je odronima. Uništeno je više obiteljskih kuća, a vodena stihija odnijela je nekoliko mostova na području Jablanice. "Ne sjećam se ovakve krize još od vremena rata naovamo. Ružna usporedba, ali tragična", istaknuo je Juka.
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto zatražila je pomoć susjednih zemalja i članica Europske unije radi otklanjanja posljedica katastrofalnih poplava. Pozvane su zemlje EU-a i regije da pruže žurnu pomoć BiH. Krišto je izrazila najdublju sućut obiteljima i rodbini stradalih. Zahvalila je hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću i Vladi, koji su već u petak ujutro ponudili svoju pomoć vlastima u BiH. Plenković je izrazio sućut te ponudio pomoć u saniranju posljedica.
I Srbija je BiH izrazila spremnost poslati svaku vrstu pomoći. Hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Sabolić posjetio je općine Kiseljak i Kreševo te se sastao s predstavnicima lokalnih vlasti kako bi utvrdio kakva im je pomoć potrebna radi saniranja nastale štete.