U sedam je zemalja počelo istraživanje cjepiva za rak pluća
U sedam zemalja upravo je počela prva faza kliničkog ispitivanja mRNA cjepiva protiv raka pluća na pacijentima oboljelima od te zloćudne bolesti. Prve doze primio je 67-godišnji pacijent iz Velike Britanije, kojem je rak pluća dijagnosticiran u svibnju ove godine. Osim njega, cjepivo će primiti 130 pacijenata u 34 istraživačka centra u Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španjolskoj i Turskoj.
S oko 1,8 milijuna smrti godišnje u svijetu, rak pluća vodeći je po smrtnosti među malignim bolestima. Stope preživljavanja oboljelih s uznapredovalim oblikom bolesti posebno su loše, zbog čega testiranje novog cjepiva daje novu nadu u izlječenje. Riječ je o cjepivu koje potiče imunosni sustav potiče da ubija stanice raka, a zatim sprječava da se ponovno pojave. Cjepivo BNT116, koje proizvodi BioNTech, dizajnirano je za liječenje raka pluća ne-malih stanica (NSCLC), što je najčešći oblik raka pluća. Cjepivo će primiti pacijenti u različitim stadijima bolesti, od ranog stadija, prije operacije ili kemoterapije, do kasnog stadija bolesti ili recidiva.
Cjepivo se koristi mRNA tehnologijom, koja je primijenjena u proizvodnji cjepiva protiv COVID-19, a imunosnom sustavu omogućuje da napadne stanice raka, koje prepoznaje s pomoću tumorskih markera. Za razliku od kemoterapije, cilj je cjepiva ojačati imunosni odgovor osobe na tumor i ostaviti zdrave stanice netaknutima.
“Ulazimo u vrlo uzbudljivu eru kliničkih ispitivanja imunoterapije temeljene na mRNA tehnologiji kako bismo istražili liječenje raka pluća. Cjepivo se jednostavno isporučuje, možete odabrati specifične antigene u stanici raka, a zatim ih ciljati. Ova tehnologija sljedeća je velika faza u liječenju raka", prenio je britanski list Guardian izjavu prof. Siow Ming Lee, onkologa koji vodi kliničko ispitivanje u Velikoj Britaniji. On se nada da će ova metoda zaustaviti recidiv bolesti, jer se rak pluća često vraća u pacijenata kojima su zahvaćena pluća, čak i nakon što prođu operacije i zračenje. Od 20 do 30 posto pacijenata s četvrtim stadijem raka pluća preživi uz imunoterapiju, a sada se dodatno nastoji poboljšati stope preživljavanja. Ako se pokaže djelotvornim u najtežem stadiju bolesti, prijeći će se i na liječenje ranijih stadija bolesti cjepivom. Istraživači se nadaju da će to postati standard u cijelom svijetu i spasiti mnoge pacijente s rakom pluća.
Prvi pacijent koji je primio cjepivo, Janusz Racz (67) iz Londona, već je prošao kemoterapiju i radioterapiju, a sada je primio šest uzastopnih injekcija cjepiva u danu. Svaka doza cjepiva imala je drukčiji RNK. Cjepivo će primati jednom tjedno tijekom šest uzastopnih tjedana, a zatim svaka tri tjedna tijekom još 54 tjedna. Janusz Racz je znanstvenik koji se bavi proučavanjem umjetne inteligencije, a to ga je, kako je sam rekao, potaknulo da osobno pridonese napretku znanosti, jer on, posebno u medicini, počiva na spremnosti ljudi da pristanu biti uključeni u takva istraživanja.
U Hrvatskoj godišnje od raka pluća umre oko 3000 ljudi, a to je vodeći oblik raka u muškaraca.