epa000413423 Asher Bivas sits beside a memorial stone for Anne and Margot Frank at the former concentration camp Bergen-Belsen on the occasion of the 60th anniversary of the camp's liberation in Belsen, Germany, Friday, 15 April 2005. Anne Frank was transferred from concentration camp Ausschwitz to Bergen-Belsen 30 October 1944 and died there together with Margot of typhus in in February 1945. Asher Bivas is the son of a camp survivor. 100,000 prisoners from 40 countries, among those 50,000 Soviet prisoners of war and 30,000 Jews, died in the camp. The official memorial service takes place in Belgen-Belsen on Sunday, 17 April 2005. EPA/Rainer Jensen
EPA/Rainer Jensen
4.8.2024., 22:16
VANDALSKI ČIN

Kip Anne Frank oskvrnut u Amsterdamu propalestinskim natpisima

Na kipu u Amsterdamu koji predstavlja Anne Frank, židovsku tinejdžericu koja je umrla u nacističkom logoru tijekom Drugog svjetskog rata, a koja je postala svjetski poznata zbog svojeg dnevnika, crvenom je bojom napisano „Oslobodite Gazu“, objavljeno je u nedjelju.

Prema fotografijama objavljenim na društvenoj mreži X, na podnožje kipa napisano je „Oslobodite Gazu“, dok su ruke mlade djevojke obojene istom krvavo crvenom bojom.

Ovo je drugi put u manje od mjesec dana da je ovaj kip koji se nalazi u parku na jugu Amsterdama postao meta, istaknula je lokalna televizijska stranica AT5 koja je prva dobila ove fotografije.

Informaciju je potvrdio glasnogovornik amsterdamske policije kojeg je kontaktirao AFP.

Kako prenosi AT5, taj isti kip već je srušen 9. srpnja, a općina je tada zatražila pojačanu zaštitu, kameru za video nadzor i noćnu rasvjetu.

Kip je ponovno oštećen vjerojatno u noći na nedjelju.

„Istraga je otvorena, osumnjičenik još nije identificiran“, rekao je glasnogovornik policije za AFP.

Od početka rata u Pojasu Gaze sve je više antisemitskih incidenata u cijelom svijetu, posebice u Nizozemskoj.

Anne Frank jedna je od važnih ličnosti židovske zajednice u Nizozemskoj, žrtva holokausta u kojemu je ubijeno oko 75 posto od oko 140.000 Židova u zemlji u to vrijeme. Njezin dnevnik postao je jedna od najupečatljivijih priča o holokaustu.

U Amsterdamu postoji muzej osnovan u kući u kojoj su se Anne Frank i njezina obitelj sklonili dvije godine kako bi pokušali pobjeći od nacista, prije nego što su otkriveni 4. kolovoza 1944. 

Anne Frank je prvo deportirana u tranzitni logor Westerbork u Nizozemskoj, zatim je prebačena u Auschwitz i Bergen-Belsen, gdje je 1945. godine umrla od tifusa u dobi od 16 godina.