Šuica ostaje u Komisiji, ali moguće u drugome resoru
Države članice EU-a trebaju poslati za svako mjesto najmanje dva prijedloga
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen dobila je prije desetak dana povjerenje Europskog parlamenta da i u sljedećih pet godina vodi europsku vladu, a sada kreće postupak formiranja novog saziva Europske komisije.
Stižu prijedlozi
Do rujna ona očekuje prijedloge država članica, jer je sustav EU-a takav da se sastav Komisije formira ne samo na temelju broja mandata pojedinih grupacija u Europskom parlamentu nego prije svega na temelju prijedloga samih država članica. Najkasnije u listopadu, očekuje se i izglasavanje novoga kabineta Ursule von der Leyen.
Kako je poznato, hrvatska predstavnica u EK-u bila je dosad Dubravka Šuica iz redova HDZ-a, koja je obnašala visoku dužnost potpredsjednice za demokraciju i demografiju. To mjesto, međutim, nije previše utjecajno jer je resor demografije uvijek prilično "apstraktan" i više se svodi na analize i preporuke nego na konkretna rješenja koja bi bila primjenjiva u svih 27 zemalja. Zato je Šuica posebno isticala kako se zalaže za osnivanje europske Agencije za demografiju, koja bi imala i izvršne ovlasti, a želja joj je bila da takva agencija sjedište ima baš u Hrvatskoj.
Kako je poznato, Šuica je ponovno ušla u EP na izborima održanima 9. lipnja, i očekuje se da će upravo ona ponovno od Hrvatske biti nominirana za Komisiju. No u isti resor ili ne - ne zna se. Naime, Ursula von der Leyen tek počinje graditi novu arhitekturu Komisije, koja će sigurno imati nešto izmijenjene resore u odnosu prema proteklom sazivu. Za početak, prvi put će se formirati resor obrane i sigurnosti koji dosad nije postojao jer se obrambena politika EU-a smatrala dijelom ovlasti svake od država članica. Ali nakon rata u Ukrajini odlučeno je da se i posao obrane "centralizira", stoga bi to, uz gospodarstvo i klimu, moglo postati novo prestižno mjesto u Komisiji.
Prema novoj proceduri, što je zanimljivo, države članice trebaju poslati za svako mjesto najmanje dva prijedloga - muškarca i ženu, stoga nije sasvim izvjesno da će Šuica automatski proći. HDZ će morati predložiti i jednog muškog kandidata, no to će vjerojatno biti tek forme radi, jer su šanse ženskih kandidatkinja uvijek statistički veće.
Samo dvije zemlje ne trebaju slati prijedloge. Naime, Ursula von der Leyen već je ispunila njemačku kvotu, a Kaja Kallas, kao buduća šefica europske diplomacije, estonsku. U nekoliko država članica stvari su odlučene, piše portal Politico: Slovačka i Latvija odlučile su izbjeći neugodne političke svađe, pa šalju stare predstavnike Maroša Ščefoviča i Valdisa Dombrovskisa na još pet godina. Politico procjenjuje: "Isto vjerojatno vrijedi za Dubravku Šuicu, iako je hrvatska Vlada još nije potvrdila".
Vruća pitanja
I Grčka i Francuska, unatoč promjenama na unutarnjoj političkoj sceni, mogle bi biti u društvu država članica koje neće promijeniti svoje ljude u Komisiji, pa bi tako dio nove Komisije trebali ostati i Margaritis Schinas i Thierry Breton. U nekim zemljama javno već kruže nova imena. Među njima su Teresa Ribera, koja se nada da će Portugal dobiti veliki portfelj za klimu i energiju. Švedska šalje svoju ministricu za EU Jessiku Roswall, Finska također žensku predstavnicu Hennu Virrkunen, Slovenija bivšeg predsjednika Revizorskog suda Tomaža Vesela, Irska Michaela McGratha, ministra financija, a Češka ministra industrije i trgovine Jozefa Sikelu.
Dosta imena je dakle već poznato, ali za više od deset država članica još su svi u igri. Osim o kandidatima, raspravlja se i tko će dobiti koji portfelj - poznato je da se Francuska nada prestižnom resoru gospodarstva jer bi tako imala utjecaj na industrijsku politiku Europske unije, ali i pitanja poput trgovine i tržišnog natjecanja. Međutim, oko tog područja interes ima i Italija. Svi se pitaju hoće li Ursula von der Leyen ići naruku talijanskoj premijerki Giorgiji Meloni ili će talijanski predstavnik možda dobiti novi “mediteranski portfelj” koji će uključivati i vruća pitanja poput rata u Gazi. n