Keir Starmer za “reset” veza s Europskom unijom: Želim obnoviti naše odnose
Britanski premijer Keir Starmer želi resetirati odnose svoje zemlje s Europskom unijom, obnoviti veze i uspostaviti uzajamno povjerenje. "Želimo raditi sa svakim od vas kako bismo obnovili naše odnose, ponovno otkrili naš zajednički interes i obnovili veze povjerenja i prijateljstva", rekao je Starmer obraćajući se čelnicima iz cijele Europe na samitu Europske političke zajednice (EPC), foruma koji okuplja 47 europskih zemalja.
Novi laburistički premijer, koji je tek preuzeo dužnost, želi nakon Brexita postaviti odnose svoje zemlje s EU-om na nove temelje, ali smatra da se za njegova života Velika Britanija neće ponovno pridružiti jedinstvenom europskom tržištu ili carinskoj uniji. "Velika Britanija je spremna raditi s vama, ne fokusirajući se na razlike među nama, nego na vrijednosti koje dijelimo", rekao je.
Hrvatski premijer Andrej Plenković je na pitanje pri dolasku na samit koliko će trajati resetiranje odnosa odgovorio da će to biti "dug proces". "Osobno sam se protivio Brexitu, mislim da je to bila strateška pogreška Ujedinjene Kraljevine.
Sada je stvar gotova i mislim da je jako dobro što imamo prigodu ponovno razmisliti kako se odnosi mogu restruktirirati u političkom i ekonomskom smislu", rekao je. Glavne teme sastanka na vrhu bile su pitanja sigurnosti i očuvanje demokracije od stranih utjecaja i dezinformacija, borba protiv ilegalnih migracija i energetska sigurnost. "To su vrlo pažljivo odabrane teme koje su važne za sve nas", rekao je Plenković, dodavši da je samit i prigoda Starmeru da se približi partnerima u EU-u. "Postoji očito nova volja u Londonu da se malo dinamiziraju i restrukturiraju odnosi s EU-om", istaknuo je. Govoreći o migracijama, Plenković je rekao da nema ni jedne druge teme koja je potpuno promijenila ravnotežu na političkom spektru u mnogim državama u posljednjih sedam-osam godina kao što je to kriza zbog ilegalnih dolazaka u Europu. "Sada imamo prigodu razgovarati kako pojačati borbu protiv krijumčara i ilegalnih migracija te zaustaviti taj priljev, koji destabilizira Europu", kaže.
Samit je počeo plenarnom sjednicom, nakon čega su slijedile rasprave organizirane na tri okrugla stola - o migracijama, energiji i povezivosti, na kojoj je sudjelovao i Plenković, te obrani i osiguravanju demokracije. Na samitu su prvi put sudjelovali predstavnici NATO-a, OESS-a i Vijeća Europe. Sudionike na kraju prima britanski kralj Charles III.
Europska politička zajednica (EPC) nastala je nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. kao oblik suradnje država članica EU-a i ostalih europskih država, svih osim Rusije i Bjelorusije. To je forum koji okuplja 47 europskih zemalja radi koordinacije odgovora na zajednička pitanja i izazove - nema svoje tajništvo, stalno osoblje ni financijska sredstva. Ne usvaja se zajednička izjava, a najvećom vrijednošću smatraju se bezbrojne mogućnosti za bilateralne sastanke.
Samit je održan u palači Blenheim, monumentalnom ljetnikovcu blizu Oxforda izgrađenom u prvoj polovini 18. stoljeća, a odabran je jer se ondje rodio britanski premijer Winston Churchill. Od 1987. je na UNESCO-ovu popisu svjetske baštine.