
Žalac priznala sređivanje ispita za brata i nagodila se
Bivša ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a Gabrijela Žalac priznala je optužbe da je preko bivše državne tajnice Josipe Pleslić sređivala polaganje državnog ispita za svog brata 2019. te je na zagrebačkom Županijskom sudu u petak sporazumno osuđena na godinu dana uvjetnog zatvora u koji neće ići ako u tri godine ne ponovi kazneno djelo. U tom predmetu nagodila se s Uskokom.
Za razliku od puno ozbiljnijih optužbi protiv nje u slučajevima Softver i Vjetroelektrane, u ovom je slučaju Žalac bila optužena za puno blaža djela, pa se i očekivalo da će dobiti blažu kaznu.
Podsjetimo, prema optužnici Žalac je preko Josipe Pleslić sredila polaganje državnog ispita za svojeg brata Ivana Ivankovića, koji nije bio zahvaćen tom optužnicom i ostao je raditi u Gradu Zagrebu. On je u zagrebačkoj upravi radio kao pomoćnik pročelnika za energiju i klimu, a u srpnju 2022. imenovan je predstavnikom Grada Zagreba u vijeću članica Mreže za pravednu i niskougljičnu tranziciju. U tom Uskokovu predmetu, nazvanom "Sport i glazba", prvotno je bilo 27 optuženih, ali se desetak njih već nagodilo. Tako se nagodio s Uskokom i bivši direktor HEP-Operator distribucijskog sustava Nikola Šulentić, koji je također uvjetno osuđen na devet mjeseci zatvora, s rokom kušnje od godinu dana te 10.000 eura novčane kazne. Naime, Pleslić je 2019. preko Šulentića zaposlila svoju sestru Biserku Vujić u Elektri Šibenik, tamošnjoj podružnici državne tvrtke na čijem je čelu bio Šulentić.
Uskok je u veljači 2022. protiv Pleslić i još 26 osoba podignuo optužnicu u aferi Vjetroelektrane kojom ih tereti za trgovanje utjecajem, poticanja na trgovanje utjecajem, zloporabe položaja i ovlasti, poticanja za zloporabu položaja i ovlasti, davanja i primanja mita te davanja mita za trgovanje utjecajem. Optužnicom je, uz Pleslić i Žalac, bilo obuhvaćeno više državnih dužnosnika, između ostalih i bivši ravnatelj Carine Hrvoje Čović, bivši načelnik Policijske akademije Dubravko Novak te pomoćnica ministra gospodarstva Ana Mandac, a koji su se u zamjenu za blaže kazne nagodili s tužiteljstvom.
Prvim dijelom optužnice Pleslić se na teret stavlja da je pogodovala poduzetnicima u izgradnji vjetroelektrana, 2019. i 2020., koristeći položaj i autoritet državne tajnice, kao i društveni utjecaj koji je stekla obnašanjem dužnosti gradonačelnice Knina te zastupnice u Saboru.
Nedavno je objavljeno i kako Žalac pregovara o mogućoj nagodbi u puno težoj optužnici, uz priznanje krivnje, i s Uredom europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu u aferi Softver. Do nastavka procesa ona mora odlučiti između priznanja krivnje i prihvaćanja sporazumne osuđujuće presude ili nastaviti negirati krivnju do okončanja sudskog postupka. U aferi Softver Žalac je, zajedno s nekadašnjim ravnateljem Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) Tomislavom Petricom te dvojicom poduzetnika Mladenom Šimuncem i Markom Jukićem, optužena za preplaćivanje softvera za Ministarstvo regionalnog razvoja i europskih fondova. Optužena je za zlouporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem, Petric za zlouporabu položaja i ovlasti, a Šimunac i Jukić optuženi su za poticanje, odnosno pomaganje u tim nedjelima. Softver je plaćen 1,7 milijuna eura, no utvrđeno je da je njegova prava vrijednost bila oko 360.000 eura.
I. Bošnjak n