RIJEKA,04.07.2010.RIJEKAPLODINE, MARKET, TRGOVINA, HRANA, PREHRANA, KUPAC, TRGOVAC, TRGOVCI, POTROŠNJA, STANDARD, CIJENA, CIJENE, AKCIJA, SNIŽENJE...NA FOTO:KASA, BLAGAJNA, 500 KUNA...SNIMIO SERGEJ DRECHSLER
SERGEJ DRECHSLER
23.5.2025., 17:33
NEGATIVAN UTJECAJ

Hrvatska udruga poslodavaca pozvala na reviziju Zakona o radu nedjeljom

Hrvatska udruga poslodavaca pozvala je na reviziju Zakona o radu nedjeljom jer smatra da negativno utječe na male trgovce i područja usmjerena na turizam. HUP traži i ukidanje administrativnog ograničenja cijena proizvoda, s obzirom na osjetno nižu profitnu maržu domaćih trgovaca u odnosu prema prosjeku EU-a te smanjenje PDV-a na hranu kao i parafiskalnih nameta zbog olakšanja poslovanja i jačanja konkurentnosti domaćih tvrtki i proizvođača u sektoru prehrambene industrije. Kako se ističe u Fokusu tjedna glavnog ekonomista HUP-a Hrvoja Stojića, najnoviji ekonomski pokazatelji upućuju na umjereno usporavanje gospodarskog rasta u Hrvatskoj tijekom prvog kvartala 2025., s realnim rastom BDP-a od oko 3 posto, u odnosu na 3,8 posto u 2024 godini. Usporavanje se bilježi i u rastu trgovine na malo koji je u prvom kvartalu usporio na 3,5 sa 6,6 posto zabilježenih u četvrtom kvartalu 2024. godine, a zbog visoke lanjske baze, zimskih potrošačkih bojkota i kasnijeg Uskrsa. Po rastu kupovne moći Hrvatska je apsolutni prvak među članicama EU-a - stoji u Fokusu tjedna. Hrvatska je lani bila i rekorder u rastu zaposlenosti uz stopu od 6,5 posto.

“Iako snažan rast javne potrošnje, robusno tržište rada te EU fondovi produljuju relativno snažan rast osobne potrošnje i općenito ekonomije u ovoj godini, postojeći tempo rasta je neodrživ. Snažan rast javne potrošnje u superizbornoj godini nemoguće je ponoviti jer bi nastavak takve politike mogao ugroziti fiskalnu stabilnost i kreditni rejting zemlje. U gospodarstvu koje je sve izloženije troškovnim pritiscima, zabrinjava i dvostruko brži rast jediničnih troškova rada u Hrvatskoj u odnosu prema EU prosjeku, uz visoke cijene energije i porezno opterećenje rada, što narušava konkurentnost tvrtki - obrazlaže Hrvoje Stojić.

HUP predlaže postupnu deregulaciju cijena goriva, počevši s benzinskim postajama uz autoceste tijekom turističke sezone. Podsjeća da su cijene goriva u Hrvatskoj administrativno ograničene, a rezultat toga je da je cijena benzina, odnosno Eurosupera 95, među najnižima u EU-u. Primjerice, cijena litre Eurosupera 95 iznosila je 12. svibnja 1,44 eura, u Njemačkoj benzin stoji 1,67, u Italiji 1,70, a u Austriji 1,48 eura. “Liberalizacija cijena na autocestama ne bi ugrozila domaće građane te bi Hrvatska i nakon tržišne liberalizacije na autocestama ostala cjenovno konkurentna destinacija za turiste koji dolaze osobnim vozilima. Hrvatski porezni obveznici, u ovim okolnostima, subvencioniraju cijene goriva turistima, što nema tržišne logike”, ističe Stojić.