
Znanstvenici u potrazi za personaliziranom terapijom za depresiju
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, depresija danas pogađa više od 280 milijuna ljudi diljem svijeta i vodeći je uzrok invaliditeta u svijetu. Znanstvenici Instituta "Ruđer Bošković" (IRB) u Zagrebu, predvođeni dr. sc. Mateom Nikolac Perković, pokrenuli su slovensko-hrvatski multidisciplinarni istraživački projekt pod nazivom "Cirkulirajuće ekstracelularne vezikule kao prediktori antidepresivnog odgovora - Praćenje mehanizma djelovanja novih terapijskih pristupa u depresiji" (EVroPAR), koji bi mogao značajno unaprijediti razumijevanje i omogućiti personalizirano liječenje toga složenog poremećaja. Procjenjuje se da više od sedam posto populacije EU-a pati od kronične depresije, a u Hrvatskoj ona pogađa oko 170 tisuća ljudi. Gotovo 30 posto oboljelih, nažalost, danas ne reagira na propisanu terapiju.
Ekstracelularne vezikule, kojima se znanstvenici s "Ruđera" bave, maleni su mjehurići koje stanice otpuštaju u svoju okolinu, a u sebi nose različite molekule poput proteina, lipida, RNA i metabolita. One se, objašnjava dr. Matea Nikolac Perković, voditeljica projekta, ponašaju poput glasnika, prenoseći informacije između središnjeg živčanog sustava i ostatka tijela, što znači da imaju ključnu ulogu u komunikaciji između stanica, pogotovo ako znamo da imaju sposobnost proći krvno-moždanu barijeru. Prikupljanje uzoraka iz središnjeg živčanog sustava značajan je izazov u istraživanju psihijatrijskih poremećaja.
- Prelazak krvno-moždane barijere znači da u krvi možemo pronaći vezikule koje potječu iz središnjeg živčanog sustava, što nam omogućuje pristup informacijama o procesima u mozgu bez invazivnih postupaka - ističe dr. Nikolac Perković.
Znanstvenici će analizirati uzorke krvi pacijenata s depresijom prije i nakon različitih terapijskih pristupa. Trenutačno dostupne terapije za depresiju, ističu znanstvenici s "Ruđera", često se temelje na principu pokušaja i pogreške. Cilj projekta je identificirati promjene u vezikulama, kao specifičnim biomarkerima koji bi omogućili personalizirani pristup liječenju, odnosno pravi lijek za pravog pacijenta u pravo vrijeme.
Znanstvenici će u svom radu koristiti najsuvremenije metode za analizu metaboloma i mikro RNA profila ekstracelularnih vezikula. "Tijekom usavršavanja u Madridu imala sam priliku raditi na naprednim analitičkim sustavima za analizu metaboloma. Ti su sustavi sada dostupni i na Institutu 'Ruđer Bošković', unutar Centra za metabolomiku", naglašava dr. Nikolac Perković. Za taj je projekt, dodaje, posebno vrijedna suradnja s kolegama iz Laboratorija za oksidacijski stres, koji vodi prof. Neven Žarković.
Projekt EVroPAR je slovensko-hrvatski multidisciplinarni istraživački projekt koji objedinjuje bazično, predkliničko i kliničko istraživanje, zahvaljujući suradnji Instituta "Ruđer Bošković", Instituta za biokemiju Medicinskog fakulteta u Ljubljani, Sveučilišne zaklade San Pablo CEU iz Španjolske, KBC-a Zagreb, Sveučilišne psihijatrijske klinike Ljubljana te slovenskog poduzeća Labena. Projekt se provodi od prosinca 2022. do studenoga 2025. godine, a financira ga Hrvatska zaklada za znanost, ukupnim iznosom od 155.285,69 eura.