Zagreb, 28.04.2025. - Zajednička konferencija za medije koju su održali Matija Kroflin (L) iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, Zrinko Turalija (D) iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Željko Stipić (C) iz školskog sindikata Preporod. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd
HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ
28.4.2025., 14:54
SINDIKATI NAJAVILI NOVI TERMIN

Prosvjed prosvjetara 9. svibnja iako ravnatelji uskraćuju slobodne dane

Nakon što su ga odgodili zbog smrti pape Franje, obrazovni će sindikati novi prosvjed na Trgu bana Jelačića održati u petak, 9. svibnja, u 14 sati. Za prvi su termin zakazan za 25. travnja, kažu, već bili popunili 50 autobusa nezadovoljnih učitelja i profesora, dok bi ovaj prosvjed mogla omesti činjenica da su u međuvremenu, na temelju mišljenja Ministarstva rada, ravnatelji počeli odbijati zahtjeve djelatnika da im se priznaju slobodni dani za sudjelovanje u prosvjedu. Na taj se potez, tvrde sindikati, Vlada odlučila jer se boji brojnosti onih koji su spremni iskazati svoje nezadovoljstvo na ulici.

– To je presedan, sramota za pravnu državu i za socijalni dijalog. Pojedini ravnatelji već su izdali rješenja radnicima da nemaju pravo na dva dana neplaćenog dopusta predviđenog za sindikalne aktivnosti. Unatoč tome, odlučili smo prosvjedovati baš u radni dan da se ne povučemo pred bezobzirnim postupkom Plenkovićeve administracije - poručio je u ponedjeljak s konferencije za novinare Željko Stipić, predsjednik Preporoda.

Mišljenje Ministarstva rada ima psihološki efekt kod pojedinih ravnatelja škola, a u sindikatima smatraju da će se dio članstva zbog toga obeshrabriti, ali će se neki i dodatno okuražiti da dođu na prosvjed.

- Ova vlast boji se točnog broja nezadovoljnih u sustavu. Da nije tako, ne bi uzimali dnevnice i slali mišljenje da ljude odvrate od dolaska u Zagreb. Očekujemo da će to kod ljudi izazvati bijes i bunt, možda bi vlast htjela prosvjed svesti u vrijeme vikenda, u slobodno vrijeme, to nećemo dopustiti - poručuje Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.

Na najavu prosvjeda reagirali su iz Ministarstva obrazovanja tvrdeći da razloga za prosvjedovanje nema nakon svega što je u posljednjih 10 godina učinjeno na poboljšanju materijalnog i nematerijalnog statusa prosvjetara. Iza svega, tvrde, kriju se skriveni interesi sindikalaca.

- Od 2016. godine plaće su zaposlenima u sustavu obrazovanja rasle od 80 do 100 posto te plaća za učitelja bez napredovanja sada iznosi prosječno nešto manje od 1600 eura, odnosno više od 2100 eura za učitelja izvrsnog savjetnika. Čak i u vrijeme koronakrize, kada je BDP pao za više od osam posto, a plaće u privatnom sektoru padale, plaće zaposlenicima u obrazovanju povećane su za dva posto - podsjećaju iz MZO-a. Dok je kumulativna inflacija od 2019. do siječnja ove godine bila 28,1 posto, rast plaće učitelja iznosio je 67 posto, poručuju.

- Vjerujemo da većina zaposlenika u sustavu obrazovanja neće dopustiti da ih sindikalni čelnici koriste u cilju postizanja nekih interesa koje ne iznose javno. Interes djece i učenika svima u sustavu mora biti na prvome mjestu - pozivaju iz Ministarstva znanosti i obrazovanja. 

DALJNJE AKTIVNOSTI

Čelnici triju sindikata poručuju kako nemaju namjeru odustati od pritiska na Vladu, a na prosvjedu će objaviti daljnje sindikalne aktivnosti. “Neće nas pokolebati. Vladi su puna usta obrazovanja, osim kad tražimo svoja prava. Onda smo im neprijatelji. Idemo dalje, ne bojimo se, nastavit ćemo naše aktivnosti neovisno o izborima”, veli Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog školstva.