
Traže ocjenu ustavnosti triju zakona vezanih uz iznajmljivanje smještaja
Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) u srijedu je predala Ustavnom sudu RH prijedlog za ocjenu ustavnosti triju zakona. Zakon o lokalnim porezima, Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti i Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, istaknuli su, krše temeljna prava građana te ugrožavaju egzistenciju tisuća hrvatskih obitelji koje se bave iznajmljivanjem smještaja. Kao ključne argumente protiv ustavnosti istaknuli su retroaktivno ograničavanje vlasničkih prava, s obzirom na to da novi propisi nameću uvjete koji retroaktivno oduzimaju već stečena prava iznajmljivača.
Vedran Tomić, predsjednik Udruge, kazao je kako su vlasnici koji su ulažući u nekretninu poštovali tada važeće zakone sada kažnjeni promjenom pravila, a što je, kaže, neustavno i neprihvatljivo. Iznajmljivači okupljeni u ovu udrugu u svojoj su tužbi Ustavnom sudu upozorili, uz ostalo, kako Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti diskriminira iznajmljivače po geografskoj osnovi, odnosno one koji nemaju prebivalište u županiji gdje se nalazi objekt, kao i one koji iznajmljuju u zgradama koji ne mogu biti domaćini čak i kada žive na toj adresi. Porez na nekretnine je, pak, navode, koncipiran kao protuustavan i kazneni porez, koji kažnjava i dvostruko oporezuje iznajmljivače, a temelji se na diskriminatornoj naplati poreza prema kvadraturi, i to samo za prazne i stanove u kratkoročnom najmu.
- Isto tako zahtjevi vezani uz dvotrećinsku suglasnost protuustavno su i ničim opravdano kršenje vlasničkih prava i sloboda, a i očita diskriminacija. Također time se na protuustavan način stvaraju administrativne prepreke koje ugrožavaju egzistenciju ljudi, ali ni na koji način ne utječu na dostupnost stanova jer apartmani u stambenim zgradama ne čine ni jedan posto od više od dva milijuna i tristo tisuća stanova u Hrvatskoj prema popisu stanovništva iz 2021. godine - kažu u Udruzi.