
Prvi lijek za debljinu: Za mjesečnu terapiju plaćat će se 140 eura
Studije pokazale da lijek smanjuje rizik od moždanog i srčanog udara, pomaže snižavanje krvnog tlaka, masnoća i glukoze u krvi
Nakon što je posljednjih godina Ozempic, lijek za dijabetes s djelatnom tvari semaglutidom izazvao pravu pomamu građana zbog činjenice da se na toj terapiji uspješno mršavi, početkom svibnja na hrvatsko tržište stiže novi lijek s istom djelatnom tvari u nešto pojačanoj dozi, namijenjen upravo liječenju debljine. Hrvatski su liječnici iznimno sretni zbog te vijesti, jer Hrvatska je prva srednjoeuropska zemlja na čije tržište taj lijek dolazi, a ističu da su od samog liječenja debljine bitno značajniji brojni benefiti za zdravlje koje novi lijek donosi.
Studije provedene u 40 zemalja na gotovo 18.000 pacijenata diljem Europe, pa i Hrvatske, pokazale su da osobe na terapiji novim lijekom imaju 20 posto manji kardiovaskularni rizik, odnosno rizik od moždanog i srčanog udara, a višestruke dobrobiti obuhvaćaju i snižavanje krvnog tlaka, masnoća i glukoze u krvi te niza drugih stanja koja prate debljinu. Čak je 230 različitih bolesti i stanja direktno ili indirektno povezano s preuhranjenošću ili pretilošću, koja u Hrvatskoj pogađa više od 60 posto populacije. Osim srčanih bolesti, to su i depresija, anksioznost, neplodnost, astma, osteoartritis, bolovi u leđima, inkontinencija.... Uz novu terapiju, pokazalo se u istraživanjima, značajno se smanjuje i rizik obolijevanja od dijabetesa te učestalost hipertenzije i drugih stanja koja prate debljinu. U SAD-u je rizik od kardiovaskularnih incidenata zahvaljujući primjeni ove terapije smanjen za čak 57 posto.
Rizici uzimanja semaglutida o kojima bruje društvene mreže zapravo nemaju utemeljenja, tvrde stručnjaci. Studija novog lijeka pokazala je blage i prolazne nuspojave u vidu mučnina i gastrointestinalnih tegoba. Primjena semaglutida vezivala se i uz moguću pojavu pankreatitisa, ali pokazalo se da nema povećanog rizika za pacijente. Nešto je češća pojava žučnih kamenaca, no to je, kažu liječnici, posljedica fizioloških procesa kod gubitka težine.
- Ovaj lijek djeluje kardioprotektivno i štiti periferne arterije, bubrege, regulira masnoće, za 20 posto reducira moždani i srčani udar kod osoba s indeksom tjelesne mase iznad 27 koji imaju neku kardiovaskularnu patologiju, a pritom nema nuspojava. Za nas je iznenađenje da jedna supstanca ima mnogostruki učinak na našu fiziologiju, napokon imamo lijek za prevenciju kardiovaskularnih komplikacija - kaže akademik Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb. Ističe kako liječnici donedavno nisu debljinu promatrali kao bolest, ali pokazalo se da je upravo debljina rizični faktor za kardiovaskularne bolesti i da liječenjem debljine postižemo višestruku korist. "Ovo je drugi lijek u povijesti medicine koji može uspješno djelovati na zatajenje srca kod dijela pacijenata te pomoći u liječenju kod terminalnog zatajenja srca", dodao je Miličić.
Osim BMI-indeksa važno je uzeti u obzir i opseg struka jer je posebno opasna tzv. visceralna debljina, odnosno masne naslage oko trbuha, gdje su stanice endokrinološki aktivnije i izazivaju veću štetu, dodaje dr. Davorka Herman-Mahečić, endokrinologinja i dijabetologinja sa Zavoda za humanu reprodukciju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb. Iako je Hrvatska poznata kao nacija s više od 60 posto stanovništva s prekomjernom tjelesnom težinom, ističe kako je manje od dva posto njih dobilo dijagnozu debljine, a samo jedan posto tih pacijenata dosad je liječeno.
- Sretni smo što napokon imamo terapiju za liječenje debljine. Na debljinu se danas gleda kao na fizičku manu i znak slabosti karaktera, što nije točno. Djeca već u najranijoj dobi stječu u obitelji loše prehrambene navike koje vode u pretilost. Naše pacijente treba ohrabriti i skinuti stigmu s debljine - veli Herman-Mahečić.