PAPA FRANJO SARAJEVO 2015
MAJA MUŠKIĆ
23.4.2025., 10:05
SUSRET SLAVONACA SA SVETIM OCEM U SARAJEVU

Poruka “mir s tobom” u tim je trenucima dobila puni smisao

Najbliže što možeš biti Bogu je da si u blizini Pape, rekla je Maja Muškić

Čuvši za moju odluku da želim ići u Sarajevo, na Koševo, gdje će papa Franjo u lipnju 2015. godine imati misno slavlje i susret s vjerničkim mnoštvom moja je obitelj dočekala s oprezom i pokušajima nagovora da ipak ne idem jer “da je to druga zemlja i može biti svašta”, a i dosta prijatelja prvo je reklo da će ići pa se potom predomislilo i odlučilo za naslonjač ispred TV-a - sve me to nije pokolebalo da se tih vrućih dana zaputim u glavni grad BiH, na susret sa Svetim Ocem.

Stadion na nogama

Riječi su to Đakovčanke Maje Muškić, kojoj je susret s Papom na Koševu bio i vjernički i profesionalni doživljaj, kao tadašnjoj novinarki Glasa Slavonije, i u novinarskom i fotoreporterskom smislu. Čim je čula, dobro se sjeća, da đakovačka Župa Svih svetih busom organizira posjet Sarajevu, odmah je znala da će i ona biti u njemu. Krenuli su Slavonci u noći, budni iščekujući dolazak u grad na Miljacki. Na stadion Koševo papu Franju došlo je tada vidjeti i poslušati njegovu riječ čak 65.000 ljudi, a među njima upravo i brojni Slavonci.

MAJA MUŠKIĆ PAPA FRANJO SARAJEVO 2015

MAJA MUŠKIĆ 

USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

- Dočekao me je kolega novinar iz Slavonije koji je baš tada boravio u Sarajevu za potrebe svoje redakcije i odmah uveo kroz prvi ulaz do podesta predviđenog za novinare, odakle sam imala odličan pregled čitavog kruga s mnoštvom. Prije dolaska Pape bili su voditelji, animatori, molilo se i pjevalo. Bilo je jako vruće, no za susret s Papom ništa nije teško - ni sati čekanja, ni vrućina, ni gužva - kaže Maja. Papa Franjo u papamobilu ušao je, dobro se sjeća, upravo s te strane gdje je bio novinarski punkt.

- To je bilo neopisivo. Cijeli stadion bio je na nogama. Petrov nasljednik pozdravljen je najvećim pljeskom. Papambilom je prošao i pokraj nas, odnosno koridori su bili postavljeni tako da je Papa obišao cijeli stadion, pa se vratio na mjesto gdje je služio misu na čijem se početku, još je jedan prizor za pamćenje, pojavio sa svojim papinskim, pastirskim štapom. Ja sam, Bogu hvala, imala odličan pogled na sve - prisjeća se Maja.

Bio joj je to njezin drugi susret s Papom - prvi je bio 2003. godine u Đakovu, kada ga je pohodio danas sveti Ivan Pavao II., a 12 godina poslije uslijedio je pohod Franje Sarajevu.

- Oni su nasljednici Petrovi. Najbliže što možeš biti Bogu je da si u blizini Pape jer imam osjećaj, a i osjetila sam u oba slučaja da je to širenje mira, prisutnost Duha Svetoga - kaže danas 52-godišnja Đakovčanka Maja.

Kaže, bio je veličanstven prizor kada su Papa i svećenici podizali hostije i kaleže s vinom.

- Ja sam pokušala što više kao vjernik osjetiti tu prisutnost Petrova nasljednika, a, opet, uhvatiti i što bolju fotografiju, a što i nije bilo tako teško jer svaka fotka koju si napravio bila je posebno svjedočanstvo tog povijesnog trenutka - kaže Maja.

Dar iz Vinkovaca

Dobro pamti i nazočnost pripadnika drugih konfesija. I tada je Sarajevo potvrdilo svoju multikonfesionalnost.

MAJA MUŠKIĆ PAPA FRANJO SARAJEVO 2015
MAJA MUŠKIĆ

- Na podestu za novinare bili su predstavnici brojnih medijskih kuća, mahom iz Bosne i Hercegovine. Tijekom mise papa Franjo je rekao: “Pružite mir jedni drugima”, na što si vjernici katolici pružaju ruku govoreći: “Mir s tobom.” Ja sam “ruku mira” pružila svojim kolegama iz BiH: Malo zbunjeno, pružili su ruku i oni meni, pitajući me: trebaju li pritom što reći? Odgovorila sam: “Ništa, samo - mir s tobom.” U “dijeljenju mira” pridružili su se tada i ostali kolege. Za mene, u tom trenutku, moj susret s Papom, poruka pape Franje imala je puni smisao - kaže Maja Muškić o papi tolerancije i osjećaja za marginalizirane.

U Sarajevu je prije deset godina sa svojim umjetničkim radom nazočio i vinkovački kipar i slikar Branko Bazina.

- Osjetio sam potrebu i želju izraditi skulpturu i darovati je papi Franji, pa je za to bila dobra prilika za njegova posjeta Sarajevu. Darovao sam Papi Isusovu krunu isklesanu u kamenu koju sam radio mjesec dana. I bila je teška gotovo sto 100 kilograma. Sam sam ju oteglio do Sarajeva autobusom i zbog nekih propusta u organizaciji nisam ni došao na stadion jer sam potpuno malaksao, ali je kamena Isusova kruna, zahvaljujući prijateljima, dopremljena na travnjak i predana papi Franji - prisjeća se Branko Bazina i dodaje kako to nije jedina njegova skulptura koja je darovana Papi.

- Još za vrijeme rata vinkovački liječnici su mi naručili kip Isusa u bronci kojega su darovali papi Ivanu Pavlu II – dodaje Bazina.

Kipar i slikar Branko Bazina živi i radi u Vinkovcima, u svom atelijeru. Radi skulpture u drvu, kamenu i bronci, slika u tehnici ulja i pastela, a njegovih 80 skulptura krasi javne prostore. 

NA KOŠEVU PJEVAO I VINKOVAČKI ZBOR

Na svečanom misnom slavlju 6. lipnja 2015. godine na Olimpijskom stadionu Koševo u Sarajevu pjevao je najveći crkveni zbor u povijesti BiH okupljen na jednom euharistijskom slavlju. Činila su ga 53 zbora iz cijelog ovog dijela Europe, a među desetak zborova iz Hrvatske bio je i Mješoviti pjevački zbor “Sv. Cecilija” iz vinkovačke središnje župne crkve, sv. Euzebija i Poliona. Ovaj zbor osnovan je u studenom 1925. godine, kao ženski zbor, a uoči blagdana sv. Cecilije 21. studenoga 1926. proslavljena je obljetnica okupljanja članova Društva prigodnom akademijom koja je ujedno poslužila i za osnivanje Mješovitog zbora jer je Društvu pristupilo dvadesetak muških članova. Prvi put je taj zbor u mješovitom sastavu nastupio na Božić 1926. godine i od tada do današnjih dana neprekidno djeluje.