
Prekršajni sud
Nakon sudske presude za prekršaj se više neće moći platiti samo dvije trećine kazne
Ministarstvo pravosuđa ističe da normativnim izmjenama nastoji smanjiti priljev prekršajnih predmeta na sudove
Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije u javno savjetovanje uputilo je prijedlog izmjena Prekršajnog zakona koje donose razne novosti za građane. Jedna od važnijih izmjena u tom je prijedlogu ukidanje mogućnosti da građani, ako se žale na kaznu i na sudu budu osuđeni, plate samo dvije trećine kazne.
Zbog povećanog broja predmeta koji se vode na prekršajnim sudovima, Ministarstvo pravosuđa ističe kako je potrebno normativnim izmjenama utjecati na smanjenje priljeva prekršajnih predmeta na sudove.
Veće kazne
“Okrivljenik više neće imati pogodnost dobrovoljne uplate dvije trećine izrečene novčane kazne u roku određenom u presudi kojom se smatra da je novčana kazna u cjelini uplaćena. Pogodnost će i dalje postojati u odnosu na novčane kazne izrečene drugim odlukama, primjerice prekršajnim nalogom ili obveznim prekršajnim nalogom. Time će se motivirati počinitelje prekršaja da plate dvije trećine novčane kazne izrečene prekršajnim nalogom ili obaveznim prekršajnim nalogom, odnosno da novčanu kaznu plate na mjestu počinjenja prekršaja u visini polovice propisanog minimuma ili polovice točno određenog iznosa novčane kazne propisane propisom o prekršaju", navodi se u prijedlogu Ministarstva.
Kako dalje navode, predloženom izmjenom ne utječe se na pravo pristupa sudu i na mogućnost podnošenja prigovora protiv obveznog prekršajnog naloga, o kojem će odlučivati sud koji će provesti žurni postupak i donijeti presudu protiv koje nije dopuštena žalba ako je prigovor podnesen zbog poricanja prekršaja, odnosno donijeti presudu protiv koje nije dopuštena žalba izvan rasprave ili žurnog postupka u slučaju kada je prigovor podnesen zbog izrečene kazne.
Prijedlogom novog zakona podižu se i gornje granice kazni za razne prekršaje za fizičku osobu i za odgovornu osobu u pravnoj osobi za koje se izdaje obvezni prekršajni nalog. Dosadašnji iznos kazne mogao biti najviše 663,61 eura, a sad će biti 1000 eura.
Pogodnosti
Time će se, navode, omogućiti izdavanje obveznog prekršajnog naloga za veći broj prekršaja i posljedično korištenje pogodnosti za počinitelje prekršaja da plate dvije trećine novčane kazne izrečene nalogom. Time će se omogućiti i da se za veći broj prekršaja propisanih zakonom izda obvezni prekršajni nalog, a i za veći broj prekršaja u slučaju podnošenja prigovora protiv obveznog prekršajnog naloga moći će se provesti žurni postupak ili će se presuda moći donijeti izvan rasprave ili žurnog postupka, ovisno o sadržaju prigovora, što će dovesti do ubrzanja vođenja prekršajnih postupaka pred sudovima, navodi u obrazloženju Ministarstvo.
Zbog toga će biti potrebno izmijeniti i gornju granicu novčane kazne za izricanje zabrane upravljanja motornim vozilom odnosno korištenje strane dozvole za upravljanje motornim vozilom na području Hrvatske.
Povećava se i iznos gornje granice novčane kazne koja je iznosila 265,45 eura na 380 eura, za fizičku i odgovornu osobu u pravnoj osobi, za prekršaj za koji se novčana kazna može naplatiti na mjestu počinjenja prekršaja u visini polovine propisanog minimuma ili polovine točno određenog iznosa novčane kazne propisane propisom o prekršaju. U tim slučajevima tu su i druge pogodnosti za veći broj prekršaja, kao naprimjer to da se protiv počinitelja neće voditi prekršajni postupak, izrečena kazna se ne unosi u prekršajnu evidenciju, a počinitelj prekršaja ne smatra se osobom osuđenom za prekršaj. Iako plaćanje novčane kazne na mjestu gdje se prekršaj dogodio omogućuje prekršitelju da iskoristi određene pogodnosti, riječ je samo o mogućnosti, a ne i o obvezi da novčanu kaznu plati na mjestu gdje se prekršaj dogodio ili naknadno u određenom roku.