
Posjet Jasenovcu put je do istine o ustaškom logoru
Od početka godine 56 škola posjetilo je Jasenovac, do kraja kolovoza doći će 81
Program komemoracije u povodu 80. obljetnice proboja posljednjih logoraša iz ustaškog logora Jasenovac, naslovljen "80 godina, 80 sudbina", bio je nešto drukčiji nego obično. Nije bilo politički intoniranih govora nego su studenti Akademije dramskih umjetnosti čitali svjedočanstva preživjelih logoraša s nekih od prošlih komemoracija.
- Još jednom smo se prisjetili brojnih žrtava terora ustaškog režima tijekom Drugog svjetskog rata, koji, kao i svaki put, još jednom osuđujemo. Pozivam posebno mlade da kroz obrazovanje saznaju punu istinu što se u Jasenovcu događalo, da se takvi zločini nikada i ne zaborave, a još važnije, nikada i ne ponove. Zadovoljan sam novom koncepcijom komemoracije, na kojoj čestitam ravnateljici Spomen-područja Jasenovac Sari Lustig - rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković. Najavio je da će Banski dvori nastaviti podupirati aktivnosti Spomen-područja, u okviru kojih bi, smatra Plenković, još sustavnije trebalo organizirati posjete školske djece.
Prema službenim podacima, od početka godine 56 škola posjetilo je Jasenovac, što je utrostručen broj u odnosu na predpandemijsko razdoblje, a do kraja kolovoza učenici 81 škole trebali bi obići mjesto nekadašnjeg ustaškog logora.
Rukovanje i razgovor
Proteklih mjeseci praktički su prestali sukobi između predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića, njihov odnos više ne karakteriziraju izražena međusobna netrpeljivost i uvrede, a nedvojbena potvrda toga njihova je komunikacija na komemoraciji. Ne samo da su se stari poznanici Milanović i Plenković kurtoazno rukovali nego su zatim petnaestak minuta, jedan pokraj drugog, hodali do mjesta komemoracije, spomenika Kameni cvijet, i sasvim normalno razgovarali.
Bila je to dijametralno suprotna slika onoj s prošlogodišnje komemoracije, na koju, četiri dana poslije završenih izbora za Sabor, Milanović nije ni došao. Izborni pobjednik Plenković ipak se tada u svojim izjavama obilno bavio i predsjednikom Republike, nazivajući ga pritom "stric Milanović" i optužujući ga za "flagrantno protuustavno ponašanje" u kampanji za parlamentarne izbore. U međuvremenu je Milanović, premoćnom pobjedom nad HDZ-ovim kandidatom Draganom Primorcem, osvojio drugi predsjednički mandat i obojica su, prema svemu sudeći, zaključili da ne žele i idućih godina značajan dio energije trošiti na svoje obračune. Nije im u Jasenovcu, dok su pričali u koloni, trebao niti predsjednik Sabora Gordan Jandroković u formi svojevrsne tampon zone.
Papin ispraćaj
Jandroković se između njih smjestio tek kada su sjeli unutar prostora za uzvanike. Nakon što su položili vijence kod Kamenog cvijeta, Plenković je otkrio novinarima da je s Milanovićem razgovarao uglavnom o smrti pape Franje i njegovom ispraćaju. Plenković je rekao da bi "svakao išao na posljednji papin ispračaj", a doznajemo da u Rim namjerava otputovati i predsjednik Republike, koji jučer, kao što uobičava u posljednje vrijeme, nije davao izjave.
Dakle, Plenković i Milanović će se ponovo moći družiti u subotu, ali ne i tijekom leta za Italiju. Naime, zbog sigurnosti je pravilo da dvojica najviših državnih dužnosnika ne putuju istim zrakoplovom. Zato će, ako se obojica odluče za zrakoplov Vlade, prvi vjerojatno odletjeti Milanović, pa će se Challenger CL-604 vratiti u Zagreb po Plenkovića. Jednaka bi procedura bila i prigodom njihovog povratka u Hrvatsku.Osim o smrti Svetog Oca, predsjednik i premijer razmijenili su jučer mišljenja i o predstojećoj sjednici Vijeća za obranu. Plenković je kazao da će se to tijelo sastati u drugoj polovini svibnja, nakon završetka lokalnih izbora. Vlada je, u pripremi za Vijeće za obranu, poslala na Pantovčak nacrte Strategije obrane Republike Hrvatske i Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga, ali dva zakona na temelju kojih će se opet uvesti obveza služenja vojnog roka Milanović će, izjavio je jučer Plenković, dobiti "kada budu gotovi, ne prije lipnja". To znači da bi ubrzo mogla uslijediti još jedna sjednica Vijeća za obranu. U idućem razdoblju Milanovića i Plenkovića očekuje i usuglašavanje o novim hrvatskim diplomatsko-konzularnim predstavnicima, a možda će, prije glasovanja u Saboru, htjeti postići konsenzus i o predsjedniku Vrhovnog suda, kojeg će Milanović uskoro predložiti.