
Korisnici Doma za starije bili smješteni u hladnoći i vlazi, utvrđen je i niz drugih velikih propusta
Višnja Fortuna: Nadzor nad obiteljskim domovima i udomiteljskim jedinicama je vrlo loš
U izvanrednom inspekcijskom nadzoru Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike provedenom 14. travnja u Domu za starije "Eddy" u Rupi, gdje su vlasnici preko noći napustili korisnike doma, utvrđen je cijeli niz nepravilnosti, a viši inspektor donio je rješenje o zabrani rada te će se o svemu utvrđenom obavijestiti i nadležno državno odvjetništvo vezano uz sumnju na počinjenje kaznenog djela.
Korisnici bez primjedbi
Prema informacijama iz tog ministarstva, u izvanredni inspekcijski nadzor išlo se na temelju anonimne predstavke, a pritom je zatečeno deset korisnika te predstavnica obiteljskog doma i njezin suprug, oboje zaposlenici. Korisnici su smješteni na temelju privatnih ugovora. Neposrednim uvidom inspekcije u prostor i opremu objekta, u broj i strukturu korisnika, stručnih i drugih radnika, kao i način pružanja usluga te kroz razgovor s korisnicima, pokazalo se da se dom nije održavao, korisnici su boravili u hladnim i vlažnim prostorima, a upitni su bili i higijenski i sanitarni uvjeti u kuhinji. Dom nije imao provedenu vatrodojavu, zabilježen je nedostatak radnika, vlasnici nisu imali ugovor s knjigovodstvenim servisom i nisu uredno vodili dokumentaciju vezanu uz zdravstvenu skrb o korisnicima. Temperatura prostora bila je niža od propisane.
Korisnici s kojima su inspektorice razgovarale, s druge strane, nisu imali primjedbe na uslugu. Pokretni korisnici zatečeni su kako igraju društvene igre u blagovaonici, nepokretni su gledali televiziju. Jedna od korisnica navodi kako je došla nepokretna, ali su zaposlenici bili uporni te joj pomogli da ponovno hoda. Korisnici su zatečeni urednog vanjskog izgleda, posteljina na krevetima čista, a prostor u kojem su zatečeni korisnici higijenski čist, navodi se u priopćenju Ministarstva.
U dom u Rupi inspektori su ponovno došli 16. travnja, na temelju saznanja o napuštanju korisnika od strane vlasnika doma. Viši inspektori žurno su obavili očevid i utvrdili da je predstavnica obiteljskog doma zajedno sa suprugom napustila objekt i ostavila korisnike same bez osiguravanja zdravstvene skrbi, njege i prehrane. S obzirom na to da su imenovani bili jedini zaposlenici doma, inspekcija je utvrdila da su doveli korisnike u opasnost ugroze života, zdravlja i sigurnosti. Stručni radnici Područnog ureda Opatija, uz suglasnost članova obitelji, za sve korisnike osigurali su smještaj kod drugih pružatelja.
Višnja Fortuna, predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske (MUH), upozorava da je inspekcijski nadzor nad domovima za starije, posebno obiteljskim domovima i udomiteljskim jedinicama, vrlo loš. Najveći je problem, smatra, što županije propisuju minimalne tehničke uvjete da se ustanova otvori, a tu je stanje različito od županije do županije te se u praksi često događa da se ni ti minimalni uvjeti ne poštuju.
- Smještajnih je kapaciteta premalo na razini cijele Hrvatske, pa je obitelj prisiljena, kad dođe u takvu situaciju da mora zbrinuti člana obitelji, staviti ga u bilo kakav dom - upozorava Fortuna. Tako se dogodilo i da su u Domu za starije i nemoćne u Andraševcu, gdje je u siječnju 2020. u požaru stradalo šestero korisnika, korisnike smještali u prostor bivše staje. "Bila sam tamo i vidjela u čemu su bili smješteni. To je bila katastrofa", navodi čelnica MUH-a. I dalje se na terenu događa, tvrdi, da vlasnici obiteljskih domova krše propise o smještaju korisnika i drže ih u neljudskim uvjetima.
Pogrešna praksa
U Ministarstvu obitelji i socijalne politike kažu kako je tijekom 2024. godine u domovima provedeno 1011 nadzora, a tek je svaki drugi, ili njih 589, provedeno kod pružatelja skrbi socijalnih usluga starijih osoba. Doneseno je ukupno 276 rješenja kojima su izrečene različite mjere radi utvrđenih nepravilnosti, a od toga se 202 rješenja odnose na korisničku skupinu starijih osoba. Viši inspektori podnijeli su 67 optužnih prijedloga pred nadležnim sudovima, od čega se 57 njih odnosi na korisničku skupinu starijih osoba. Također je podneseno sedam kaznenih prijava zbog ugroze zdravlja, zaštite i sigurnosti korisnika. Radi utvrđenih nepravilnosti lani su donesena 73 rješenja nad radom obiteljskih domova te osam rješenja nad radom udomiteljskih obitelji koji skrbe o starijim osobama. Od početka ove godine doneseno je 13 rješenja nad radom obiteljskih domova te još šest rješenja nad radom udomiteljskih obitelji, poručuju iz Ministarstva te podsjećaju da i županije tu imaju dio odgovornosti.
Uz kvalitetan inspekcijski nadzor slučajevi poput Rupe bili bi mnogo rjeđi, smatraju u MUH-u. Tražili su da se u sustav nadzora uključe i njihovi volonteri, koji bi pružali informacije o stanju u sustavu, ali se taj prijedlog još nije razmatrao. "Naši volonteri ne bi išli u nadzor, jer mi nismo inspekcija, nego bi išli u posjete. Kad vidimo nepravilnosti, javimo ih nadležnim organima", objašnjava Fortuna. Potpuno pogrešnom smatra aktualnu praksu inspekcijskih nadzora koje se domovima najavljuje unaprijed.