
Slovački premijer u Zagrebu: Slovačka neće nuditi darove Ukrajini
Plenković je ponovio tezu o potrebi postizanja pravednog i trajnog mira, a Milanović spominje samo “pregovaračke napore”
Premijer Andrej Plenković i predsjednik Republike Zoran Milanović i u srijedu su imali sastanak s visokim stranim dužnosnikom na kojem su iznijeli različita stajališta o tome što je za Hrvatsku poželjan i prihvatljiv kraj rata u Ukrajini.
Na Danu pobjede
Međutim, dok je u utorak Plenković bio istog mišljenja kao i predsjednik Poljske Andrzej Duda - da kraj rata u Ukrajini mora isproducirati "pravedan i trajan mir", a Milanović zagovarao stajalište da je najvažnije zaustaviti rat - u srijedu se situacija okrenula. Sada je Milanović bio istog mišljenja o načinu kraja rata u Ukrajini kao i gost Hrvatske, ovaj put to je bio premijer Slovačke Robert Fico, a Plenković ostao u manjini sa svojom tezom o potrebi postizanja "pravednog i trajnog mira".
Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa slovačkim premijerom Plenković je naglasio da je "iskoristio sastanak da ponovo iskažemo potporu Ukrajini, koja je žrtva ruske agresije".
- I naveo sam sve ono što je Hrvatska u proteklom razdoblju učinila kako bi pomogla ukrajinskom narodu. Najavili smo i ove godine u listopadu konferenciju koju će organizirati potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved, a vezana je uz ratne veterane i za hrvatska iskustva u tom procesu koja želimo prenijeti Ukrajincima. Slovački premijer najavio je i sudjelovanje slovačkih predstavnika u toj četvrtoj velikoj međunarodnoj konferenciji posvećenoj Ukrajini u Hrvatskoj u posljednje četiri godine - rekao je Plenković.
Fico je pak rekao da Slovačka Ukrajini "neće nuditi nikakve darove niti sudjelovati u mehanizmima financijske pomoći za nabavu naoružanja".
- Slovačka s Ukrajinom surađuje u humanitarnim pitanjima te joj može isporučiti struju u kriznim situacijama - rekao je Fico, koji je krajem prošle godine zaprijetio Kijevu da će mu zaustaviti izvoz električne energije ako prekine dotok ruskih energenata preko svojeg teritorija, što na kraju ipak nije učinio. Slovački premijer priznao je da "ima drukčija stajališta o aspektima rata u Ukrajini i njegovih uzroka" od Plenkovića.
Fico je ovaj tjedan najavio da će 9. svibnja biti u Moskvi na obilježavanju Dana pobjede usprkos upozorenjima iz EU-a da to ne čini.
- Svaka zemlja ima svoju povijest. Slovačka je prepuna grobnica vojnika Crvene armije. Mi to imamo u našoj genetskoj informaciji, znamo tko nas je oslobodio i to nam ne može nitko oduzeti. Ne može se reći da je oslobođenje došlo sa zapada ako je došlo s istoka. Želimo li mi to ili ne, povijesno najveći udio u pobjedi nad nacizmom imali su narodi bivšeg Sovjetskog Saveza - rekao je Fico.
Plenković je pak naglasio da je "Rusija grubo prekršila međunarodno pravo napadom na Ukrajinu" te da za to ne smije biti nagrađena.
Strateški interes
- Da je Hrvatska pristala na takvu poziciju devedesetih, danas bi ona bila 30 posto teritorijalno manja, puno ranjivija i slabija te osjetljiva na buduće rizike. Ne želimo da se granice Rusije približavaju Hrvatskoj, to je naš strateški interes - rekao je Plenković. Dodao je da će se Hrvatska "kroz međunarodne forume nastaviti zalagati za pravedan mir, iako smo još daleko od ozbiljnijeg primirja, pa i procesa koji će dovesti do trajnog mira".
Nakon sastanka s Plenkovićem Fico se otputio u predsjedničke dvore, gdje se susreo s Milanovićem. Ured predsjednika potom je izdao priopćenje u kojem se ne spominje nikakav "pravedan i trajan mir".- Predsjednik Milanović i premijer Fico razgovarali su o političkoj i sigurnosnoj situaciji u Europi i svijetu te su se složili kako je na međunarodnoj razini prvenstveno potrebno uložiti dodatne pregovaračke napore za uspostavu mira u Ukrajini - piše u priopćenju iz Ureda predsjednika.