14.03.2018., Cakovec- Majke s djecom u setnji gradom.rPhoto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
PIXSELL
16.4.2025., 20:10
PREDUSKRSNA SJEDNICA VLADE

Pun naramak prava za građane: Više novca za rodiljne naknade, a lokalnim vlastima potpore za vrtiće

Za majke će naknada plaće iznositi 100 posto od same osnovice za vrijeme njege oboljelog djeteta

Mladi roditelji, ali i posvojitelji, mogu biti zadovoljni novom mjerom Ministarstva demografije - u četvrtak počinju isplate povećanih i produženih rodiljnih i roditeljskih potpora. No mogu biti zadovoljne i sve lokalne jedinice koje su aplicirale za državna sredstva za uređenje dječjih vrtića i igrališta - u maniri politike koju promovira HDZ na ovim lokalnim izborima, svi gradovi i općine bez razlike dobit će iste iznose potpora za obnovu vrtića, a riječ je o 642 pojedinačna projekta. Uz to Vlada je odobrila i nabavu nova 33 vozila za hitnu pomoć za županijske domove zdravlja.

“Veliki iskorak"

Iako bi netko mogao reći da je riječ o predizbornim potezima uoči lokalnih izbora u svibnju, ministar demografije Ivan Šipić, inače DP-ov ministar u Vladi, rekao je kako se samo radi o realizaciji ranije najavljene zajedničke politike.

- Obećano, ispunjeno - rekao je Šipić.

On je naime najavio da u četvrtak, nakon stupanja na snagu Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama 1. ožujka, kreću isplate na račune svim njihovim korisnicima, a druga rata isplata bit će 25. travnja. Riječ je o 48.000 korisnika.

- Ovo je veliki iskorak, jer je Vladi stalo do roditeljstva, majčinstva, sigurnosti djece i obitelji - rekao je.

Riječ je o povećanju naknade za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta koje će iznositi do maksimalnih 3000 eura neto, umjesto dosadašnjih 995 eura neto, što znači da zaposleni roditelj na roditeljskom dopustu neće punu plaću dobivati samo prvih šest mjeseci, već punu godinu dana djetetova života. Ovo se, rekao je ministar, odnosi na 95 posto svih koji tu naknadu primaju, s obzirom na to da je tek preostalih 5 posto korisnika na više od 3000 eura primanja mjesečno.

Povećava se i iznos jednokratne naknade za novorođeno dijete, i to dvostruko, s 309 na 618 eura. Roditeljima blizanaca, troje ili više djece, od prve do treće godine djetetova života naknada raste s dosadašnjih 551 na 803 eura.

Naknada za roditeljski dopust za roditelje koji rade na pola radnog vremena do prve godine djetetova života povećava se s 485 na 971 euro, a za one od prve do treće godine djetetova života za blizance, treće i svako sljedeće dijete na 600 eura.

Raste i naknada za roditeljski dopust radi pojačane njege djeteta do treće godine života za pola radnog vremena s 552 na 701 eura, roditeljima djece s težim smetnjama u razvoju do osme godine djetetova života na 803 eura, a za zaposlene i samozaposlene roditelje na minimalnoj plaći naknada će porasti s 309 na 701 euro za puno radno vrijeme, odnosno na 503 eura za nepuno radno vrijeme.

I PRIVATNI SEKTOR TREBA DIZATI PLAĆE

Ministar rada Marin Piletić, komentirajući je li vrijeme da i privatni sektor počne dizati plaće radnicima, jer si velik dio njih neće moći priuštiti dostojanstven Uskrs, rekao da je privatni sektor u prošloj godini povećao plaće na razini 15 posto. “Očekujemo da se ti inflatorni pritisci, a vidi se to i po svim pokazateljima o kojima nas informira Državni zavod za statistiku, ispušu ove godine, da on bude znatno niži nego onih 2,9 prošle godine i da se vratimo u ono razdoblje kada inflacija nije bila toliko dominantna tema u hrvatskoj javnosti”, poručio je Piletić.

Povećava se broj radnih dana plaćenog očinskog dopusta s 10 na 20 radnih dana kod rođenja ili posvojenja jednog djeteta te s 15 na 30 dana kod rođenja odnosno posvojenja blizanaca ili više istovremeno rođene ili posvojene djece. Za vrijeme korištenja prava na očinski dopust naknada plaće iznosi 100 posto od osnovice za naknadu plaće.

- Od ukupnog proračuna Ministarstva demografije iznos od 685 milijuna eura, ili 80 posto, usmjeren je na majčinstvo, roditeljstvo i zaštitu obitelji - rekao je.

Zagreb, 16.04.2025. - 83. sjednica Vlade. Na fotografiji ministri Tonči Glavina, Ivan Šipić, premijer Andrej Plenković. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd 
Hina

Troškovi prijevoza

Šipić je također izvijestio da je završen natječaj za gradove i općine za unutarnje uređenje dječjih vrtića i izgradnju vanjskih igrališta, vrijedan 13 milijuna eura, na koji je prispjelo 642 prijave te najavio da će se raspoloživ proračunski iznos podignuti na 22,5 milijuna eura. Prvi put u programu se nalaze privatni i vjerski vrtići, dodao je.

- Posegnuli smo dublje u svoj proračun i našli tu razliku za lokalne jedinice - rekao je Šipić. Rezultati će biti objavljeni danas.

Vlada je u saborsku proceduru uputila i izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju kojima se, između ostalog, povećavaju najniža i najviša naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad na teret HZZO-a, kao i majkama za njegu oboljelog djeteta.

- Ovim izmjenama rješavamo pitanje najranjivije skupine, to su dugotrajno oboljeli pacijenti, posebice onkološki te drugih kategorija pacijenata, a to je bolovanje majke djeteta za potrebe njegove njege - istaknula je ministrica zdravstva Irena Hrstić.

Stoga se predlaže povećanje najnižeg mjesečnog iznosa naknade plaće iz obveznoga zdravstvenog osiguranja za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, kada se isplaćuje na teret HZZO-a, odnosno državnog proračuna, sa 110,36 eura na 353,15 eura, odnosno s 25 posto na 80 posto proračunske osnovice, kao i povećanje najvišeg mjesečnog iznosa s 565,04 eura na 995,45 eura, tj. s 28 na 225,5 posto proračunske osnovice.

- Za majke se propisuje da naknada plaće iznosi 100 posto od same osnovice za vrijeme njege oboljelog djeteta i povisuje se dobna granica do kada se to pravo ostvaruje, odnosno diže se s tri na sedam godina - kaže ministrica.

Uređuje se i na drukčiji način pravo na naknadu za troškove prijevoza u vezi s korištenjem prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznoga zdravstvenog osiguranja u visini od 0,025 posto od proračunske osnovice po kilometru između adrese osigurane osobe i adrese ugovornog subjekta Zavoda, zdravstvene ustanove u inozemstvu kamo je upućena na liječenje, odnosno ustrojstvene jedinice Zavoda kamo je pozvana. To je odgovor opoziciji koja je nedavno oštro kritizirala nedostatak takve mjere.

Premijer Andrej Plenković zadovoljan je što je počela i isplata uskrsnice za umirovljenike od 50 eura - riječ je o ukupno jedanaest jednokratnih potpora umirovljenicima u proteklom razdoblju dosad u iznosu od 770 milijuna eura, kazao je.

U ŽUPANIJE STIŽU 33 MOBILNE AMBULANTE

Ministrica zdravstva Irena Hrstić rekla je kako se primarna zdravstvena zaštita jača kroz nabavu 33 mobilne ambulante koje će biti ravnomjerno raspoređene po županijama. Mobilne ambulante odlaze u sve županijske domove zdravlja, a onda će mobilna ambulanta, koja je potpuno opremljena, služiti da liječnik i medicinska sestra dođu do onih područja gdje ambulanta obiteljske medicine kao takva ne postoji. Po dva vozila idu domovima zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije, Koprivničko-križevačke, Primorsko-goranske, Sisačko-moslavačke, Splitsko-dalmatinske, Varaždinske, Virovitičko-podravske i Zadarske županije. Po jedno vozilo ide domovima zdravlja Krapinsko-zagorske županije, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Zagrebačke županije, u Čakovec, Korčulu, Metković, Gospić, Vojnić, Ozalj, Slavonski Brod, Knin, Vinkovce, Vukovar, Županju te Domu zdravlja “Dr. A. Štampar” Nova Gradiška i istarskim domovima zdravlja.