TABLETE PILULE LIJEKOVI OVISNOST
PEXELS
16.4.2025., 10:15
PRIJEDLOG NOVOG PRAVILNIKA

Ljekarnici: Online prodaja lijekova opasna za pacijente

U tijeku je savjetovanje o Nacrtu pravilnika o uvjetima za promet lijekovima na malo na daljinu putem interneta koji bi trebao ljekarnama pružiti mogućnost online prodaje bezreceptnih lijekova. Iako takva praksa postoji u pojedinim europskim zemljama, a ako se može suditi prema stavu Hrvatske ljekarničke komore i same struke, pravilniku će trebati niz izmjena, kako bi se zaštitili pacijenti.

Naime, Hrvatska ljekarnička komora protivi se uvođenju prometa na malo lijekovima preko interneta zbog nekoliko ključnih razloga koji se odnose na sigurnost potrošača, zaštitu javnog zdravlja te sprečavanje zloupotreba lijekova. U slučaju donošenja pravilnika koji bi regulirao prodaju bezreceptnih lijekova inzistira da se preuzimanje lijeka naručenog preko interneta obavlja isključivo u ljekarni po izboru pacijenta koja mu je geografski najbliža, uz stručno savjetovanje magistra farmacije oko propisivanja i pravilne primjene lijekova.

- Hrvatska ima dobro uređenu i pravično raspoređenu mrežu ljekarni te su gotovo svim građanima ljekarnička skrb, ali i bezreceptni lijekovi, dostupni od 10 do 15 minuta hoda od njihova doma, čime se može pohvaliti rijetko koja zemlja u Europskoj uniji. Hrvatska ljekarnička komora smatra da nije nužno dodatno širiti mogućnosti online naručivanja i prodaje lijekova jer bi to moglo ugroziti sigurnost pacijenata i kvalitetu usluge - ističe predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo.

Stav je HLJK-a da se lijekovi koji se izdaju bez recepta najčešće koriste za samoliječenje, pa je upravo ljekarnik taj koji ima važnu ulogu ulogu u tom procesu jer kroz izravni kontakt s pacijentom mora ga upozoriti na moguće nuspojave i kontraindikacije te osigurati ispravnu primjenu lijeka. Pritom upozoravaju kako mnogi bezreceptni lijekovi, poput nesteroidnih protuupalnih lijekova, mogu izazvati ozbiljne nuspojave ili nepovoljne interakcije ako se koriste bez stručnog savjeta.

- Pravilnik se odnosi isključivo na promet lijekovima bez recepta preko interneta, i to u okviru djelovanja ljekarni registriranih u Hrvatskoj. Lijekovi na recept ni u kojem slučaju ne smiju biti uključeni u ovaj oblik izdavanja. Ipak, i bezreceptni lijekovi mogu imati ozbiljne nuspojave i kontraindikacije, zbog čega je potreban nadzor i savjet ljekarnika - komentira Soldo.

Hrvatska ljekarnička komora u svojim službenim prijedlozima izmjena nacrta pravilnika upozorava kako je čest slučaj da pacijenti pogrešno procijene svoje simptome i neprimjereno se liječe. U izravnom kontaktu s pacijentom, kada magistar farmacije ima priliku vidjeti pacijenta, on može stručno procijeniti njegovo opće stanje, simptome, moguće znakove pogrešnog samoliječenja ili kontraindikacija.

- Posebno je sporan članak 3. stavak 4., koji dopušta dostavu lijekova na adresu korisnika. Predlažemo izmjenu tako da lijek mora biti izdan u ljekarni. To je u skladu s važećim Zakonom o lijekovima, ali i strukovnim načelima koja štite sigurnost pacijenta. Izdavanje lijeka podrazumijeva procjenu, savjet i stručnu komunikaciju – što se ne može ostvariti preko dostave. Dodatno je važno urediti izdavanje lijekova maloljetnicima, neki bezreceptni lijekovi popularni su na društvenim mrežama te su dio “koktela” koji mogu znatno ugroziti zdravlje i djece i odraslih. S druge strane, važno je zabraniti popuste na lijekove te sve druge pogodnosti za pacijente kako bi se spriječilo poticanje na kupnju lijekova koja nema zdravstvenu opravdanost. Prijedlogom pravilnika nije regulirana ni maksimalna količina koja se može izdati jednom naručitelju, što može potencijalno biti područje za zlouporabu - objašnjava Soldo.

Soldo kaže kako Komora nije informirana o terminu kada se očekuje usvajanje i primjena pravilnika koji u obliku u kojem trenutno jest, nema zadovoljavajuću razinu sigurnosti.

- Zaštita kvalitete lijekova zahtijeva stroge uvjete skladištenja i transporta, koje ljekarne već poštuju. Dostavne službe morale bi ispunjavati iste standarde, što trenutačno nije sustavno uređeno. Pravilnik, u trenutnom obliku, ne jamči tu razinu sigurnosti, a time se ugrožava i zdravlje korisnika - naglašava Soldo. 

HALMED: DODATNO PROPISIVANJE UVJETA

U Agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) ističu kako Zakon o lijekovima predviđa trgovinu lijekovima na daljinu. “Agencija za lijekove i medicinske proizvode obavlja regulatorne poslove vezane uz lijekove i medicinske proizvode te obavlja sve potrebne radnje i postupke koji uključuju i ocjenu njihove kakvoće, djelotvornosti i sigurnosti. Općenito govoreći, prodaja lijekova preko interneta u Hrvatskoj dosad nije bila moguća. Premda je trgovina lijekovima na daljinu predviđena Zakonom o lijekovima, bilo je potrebno odgovarajućim pravilnikom dodatno propisati uvjete otvaranja i rada e-ljekarni”, kažu u HALMED-u.