
HDZ želi suradnički odnos Vlade s lokalnom zajednicom
Izmjenama zakona kojima su povećavani prihodi lokalnih jedinica, kao i njihove ovlasti na temelju kojih imaju nove prihode, Vlada je povećala ukupna sredstva kojima raspolažu gradovi, općine i županije za oko dvije milijarde eura godišnje, i to je rast od 150 posto u odnosu prema prethodnim razdobljima. Osnova je to programa s kojim HDZ ide na lokalne izbore, koji se raspisuju ovoga tjedna, a u koje vladajući kreću sa sloganom “Nacionalna snaga - lokalna vizija”.
Nakon što je HDZ izgubio predsjedničke izbore, a oporba ga, prema anketama, sustiže posljednjih nekoliko mjeseci, te nakon što su se u glavnom gradu udružile dvije glavne oporbene stranke, SDP i Možemo!, u veliku novu koaliciju, čiji je plan zajedno nastupiti i na nacionalnim izborima, HDZ pred sobom ima zadatak da ponovi rezultate s lokalnih izbora 2021. godine. U ovom mandatu HDZ ima vlast u 75 posto županija i u oko 45 posto gradova.
Stoga je predstavio opsežan program za lokalne izbore s tezom da je njegova Vlada oslonac razvoju općina, gradova i županija te će im jamčiti političku stabilnost kao preduvjet ravnomjernog regionalnog razvoja. Nazivaju to “suradničkim odnosom Vlade i lokalne zajednice”.
Suprotno onome što iz opozicije tvrde, da HDZ s nacionalne razine pomaže samo jedinicama gdje je i lokalno na vlasti, on u svom programu nabraja sve moguće investicije koje su se u mandatu bile na lokalnim razinama, a predsjednik stranke Andrej Plenković poručuje kako u ulaganjima nema razlike tko je gdje na vlasti.
“Poštujući načelo supsidijarnosti, prema kojemu se odluke trebaju donositi na razini najbližoj građanima, naš se program temelji na dokazanom partnerstvu nacionalne i lokalne razine. Time osiguravamo da se potrebe građana rješavaju brzo, učinkovito i pravedno. Omogućili smo lokalnim jedinicama veća financijska sredstva i stabilnu suradnju s Vladom - bez obzira na političke razlike”, kaže on u svojoj poruci, dodajući da županije i dalje dugoročno opstaju kao ključne regionalne i identitetske jedinice.
U programu se posebno ističe razvoj gradova prema urbanoj agendi, a posebno se tretiraju brdsko-planinska područja i otoci. U planu je i novi zakon o regionalnom razvoju, koji će donijeti poseban okvir za središnju i jadransku Hrvatsku kako bi im se pomoglo u razvoju. U županijama koje su za to aplicirale gradit će se 18 centara za starije osobe te će se nastaviti i s izgradnjom veteranskih centara, kojih će biti još pet. Od ulaganja u zdravstvo najviše u sljedećm razdoblju ide u KBC Osijek. Usto, dovršit će se mreža brzih cesta koje će povezati županije koje još nisu povezane s mrežom autocesta, a to su uglavnom mjesta u središnjoj Hrvatskoj i na zapadu Slavonije.
Posebno je izdvojeno obrazovanje - u ovom desetljeću ulaže se 2,7 milijardi eura u izgradnju, obnovu i dogradnju obrazovne infrastrukture (vrtića, škola, ulaganja u visoko obrazovanje i sl). Vezano uz proces obnove nakon potresa, do sada se u njega uložilo već 3,6 milijardi eura, od čega je nešto više od dvije milijarde bilo uloženo u obnovu Zagreba.
- Želimo da pregovore, koji će slijediti od ljeta ove godine na financijskom sedmogodišnjem okviru od 2028. do 2034., vodimo na uključiv način i da se Vlada zauzme za ostatak snažne kohezijske politike, snažne poljoprivredne politike. Ali i da u promijenjenim uvjetima znamo na koji način pronaći sredstva za pitanje suzbijanja ilegalnih migracija i pitanje jačanja obrambenih sposobosti, kao i jačanja konkurentonosti - rekao je Plenković na predstavljanju programa.
Ključnu ulogu u gospodarskom rastu imaju i europski fondovi. Hrvatska je trenutačno u plusu za približno 16,3 milijarde eura kada se usporede uplate i isplate iz proračuna Europske unije, ističe se. To je dokaz da novca ima, a u suradnji s lokalnim vlastima država potiče i njihove projekte, tvrde HDZ-ovci.