djeca vrtić igrališta
PIXABAY
11.4.2025., 06:30
PROSVJED 12.TRAVNJA

Problemi u predškolskom odgoju: Vrtićke grupe prevelike, a odgojitelja nedostaje

Zorić Beslema: Sva djeca trebaju imati ista prava i uvjete boravka u vrtiću neovisno o razvijenosti sredine u kojoj žive

Prosvjed zaposlenih u predškolskom odgoju zbog nezadovoljstva uvjetima rada u vrtićima održat će se 12. travnja na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Organizatori prosvjeda su udruga SIDRO, Sindikat odgoja i obrazovanja, medija i kulture Hrvatske te udruge odgojitelja Krijesnice Čakovec i Terina Vukovar.

Model nije dobar

Organizatori su kao razlog za prosvjed naveli neprovedbu zakona kojim se uređuje položaj odgojitelja, nepravedne plaće i loše uvjete rada u predškolskom sustavu. Katarina Turković Gulin iz udruge SIDRO nedavno je rekla kako čak sedam tisuća odgojitelja nedostaje u Hrvatskoj te je upozorila i na nepoštovanje državnog pedagoškog standarda, jer su vrtićke skupine prevelike, a odgojitelja nedostaje ili umjesto njih radi nestručno osoblje.

O razlozima za prosvjed razgovarali smo s Kristinom Zorić Beslema, čelnicom udruge Terina, koja nam je rekla kako godinama upozoravaju na probleme i uvjete rada u dječjim vrtićima.

- Imamo lijepe propise i dobre zakone, no oni se ne poštuju - neki zbog nemogućnosti, neki zbog nemara, a neki zbog toga što nema adekvatne kontrole, pa su nam nerijetko vrtićke skupine prepunjene, što opterećuje kompletan sustav, ne samo odgojitelje nego i tehničko osoblje. Uvjeti rada su teški samim tim što ima starih dotrajalih zgrada u koje treba ulagati, igrališta u koja se treba ulagati i to iziskuje jako puno novca - rekla je i naglasila kako su svjesni da je riječ o skupim sustavima, ali bez njih se ne može. Pojasnila je kako je upravo to jedan od razloga što su tražili da država preuzme plaćanje zaposlenika u dječjim vrtićima, kako bi jedinice lokalne samouprave lakše održavale uvjete samoga rada. Istaknula je kako neke općine izdvajaju više od 70 posto svoga proračuna za funkcioniranje dječjih vrtića, što je velik pritisak na njih.

- Država jest pokušavala osigurati sredstva, ali model nije dobar. Što vam vrijedi ako u malenoj općini gdje nema puno djece po razvijenosti dajete više novca, a istovremeno veliki gradovi grcaju s djecom i dobivaju manje sredstava jer su razvijeniji - pita se.

Zorić Beslema je poručila kako sva djeca trebaju imati ista prava i uvjete boravka u vrtiću neovisno o razvijenosti sredine u kojoj žive te dodala kako su dobili podršku brojnih gradonačelnika i načelnika te nekoliko obrazovnih sindikata, koji njihove zahtjeve smatraju temeljnim pravima i preduvjetima za normalan rast i razvoj djeteta.

Nestručne zamjene

- Tražimo da se poštuje i kontrolira provedba onoga što je propisano zakonima. Neki su problemi univerzalni, a neki variraju od sredine do sredine, pri čemu bi pristup djetetu trebao biti svagdje jednak, kao i pristup onima koji rade s djecom u vrtićima. Nažalost, u nekim se gradovima i općinama još uvijek borimo kako bismo dobili zakonom propisanu plaću - navela je.

Na upit kako riješiti problem kroničnog nedostatka odgojitelja odgovorila je kako je nužno vratiti vjeru u taj posao, za koji je odgovornost prevelika, a uvjeti loši.

- Naša udruga pokazuje koliko jedan odgojitelj može učiniti za zajednicu, no Ministarstvo uvodi nestručne zamjene i onda sav naš trud i obrazovanje polako blijedi ako nas može zamijeniti bilo tko kada to zatreba. Sve više nam dolazi mladih obrazovanih ljudi s fakulteta koji su zbunjeni jer je teorija jedno, a praksa sasvim drugo, pa kada dođu u loše uvjete, ne razumiju što se dogodilo i kako su toliko velike razlike u onomu što su učili i što im stvarnost nudi. To se mora promijeniti ili ćemo se doista za koju godinu pitati tko će se baviti našom djecom - poručila je.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih prošloga je tjedna poslalo dopis svim gradonačelnicima i načelnicima - osnivačima i vlasnicima dječjih vrtića - kojim je od njih zatražilo da se pridržavaju članka 51. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Zakonom je propisano da se na utvrđivanje i obračun plaća, naknada i drugih prihoda radnika dječjih vrtića koji su u vlasništvu jedinice lokalne i područne samouprave ili RH primjenjuju propisi kojima se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i namještenika zaposlenih u osnovnom školstvu ako su ti propisi povoljniji za radnike. 

KAZNE ZA NEPRIDRŽAVANJE STANDARDA

Ministarstvo je upozorilo osnivače dječjih vrtića da moraju poštovati i Državni pedagoški standard predškolskog odgoja i naobrazbe. Ako se u inspekcijskom nadzoru utvrdi nepridržavanje pedagoškog standarda, propisane su kazne do 1990,84 eura za vrtić. Istaknuli su kako Državni pedagoški standard predškolskog odgoja jamči sigurnost za svako dijete u dječjem vrtiću i osigurava što bolje uvjete u dječjim vrtićima kako bi odgojitelji mogli provoditi odgojno-obrazovni rad.