BAKAR,10. 05.2024, RIJEKAUCENICI POMORSKA SKOLA BAKAR ODRADUJU PLOVIDBENU PRAKSU NA TEGLJACIMA REMORKERIMA JPS-A NA FOTO:SNIMIO SERGEJ DRECHSLER
SERGEJ DRECHSLER
10.4.2025., 10:00
“Postani pomorac” - nova platforma

Slavonci rado idu u mornare - uspješni i u učionici i na moru

Pomorstvo i pomorska zanimanja nastoje približiti osnovcima i srednjoškolcima, poseban je fokus na unutrašnjosti Hrvatske

Postani pomorac - nova je inicijativa i nacionalna platforma Hrvatske udruge posrednika pri zapošljavanju pomoraca (CROSMA) kojom se kroz niz aktivnosti, u suradnji s pomorskim školama i fakultetima, uživo i preko interneta, mladima, u prvom redu učenicima osnovnih i srednjih škola, nastoji približiti pomorstvo i pomorska zanimanja te ih potaknuti da odaberu neko od tih zanimanja.

Nedavno je u sklopu platforme pokrenuta internetska stranica postanipomorac.hr, na kojoj svi zainteresirani mogu pronaći mnoštvo korisnih informacija o pomorskim zanimanjima, načinu života pomoraca, kao i o pomorskim učilištima, kako ih upisati te o uvjetima za dobivanje stipendija koje znatno olakšavaju školovanje, omogućuju sudjelovanje u programima studentske razmjene Erasmus te donose i prednosti pri kasnijem zapošljavanju. Uz to, predstavnici CROSMA-e već su dogovorili predstavljanje inicijative u više srednjih škola, s naglaskom, zanimljivo, na unutrašnjost Hrvatske, iz koje posljednjih godina dolazi sve veći broj učenika i studenata pomorskih škola i fakulteta.

Dobro plaćen posao

Predsjednik CROSMA-e Mario Zorović ističe kako je već bilo sličnih inicijativa za promicanje pomorskih zanimanja među mladima, ali su bile manjeg opsega i bez kontinuiteta. CROSMA sada inicijativu "Postani pomorac" kani učiniti trajnom, i to na razini cijele zemlje.

- Naš je cilj stvoriti platformu koja će kroz dugi niz godina povezivati mlade s pomorskom karijerom, neovisno o lokaciji, godini ili drugim čimbenicima. Već dogovaramo obilaske osnovnih i srednjih škola, za početak smo dogovorili predstavljanje u šest škola na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije. Odziv škola je više nego dobar, a posebno nam je drago što su na suradnju spremna i pomorska učilišta - Pomorski fakultet u Rijeci i Pomorska škola u Bakru, a vrlo vjerojatno će se uskoro priključiti i splitski Pomorski fakultet - kaže Zorović.

O pomorstvu iz prve ruke - od pomoraca

Suradnju u promociji pomorskih zanimanja CROSMA-i je već, iako je web-stranica pokrenuta tek nedavno, ponudilo i više aktivnih pomoraca koji žele svoja iskustva o pomorstvu iz prve ruke prenijeti učenicima.

- To nas posebno veseli, da su nam se odlučili priključiti i sami pomorci koje žele mladima ispričati kako je to biti pomorac, što to sve donosi, jer nije riječ samo o zanimanju, nego i o načinu života, a oni su ti koji to mogu najbolje prenijeti potencijalnim budućim pomorcima - kaže Zorović.

Cilj je cijelog projekta, ističe, motivirati mlade da pomorstvo prepoznaju kao modernu, stabilnu i dobro plaćenu karijeru, čime se osigurava i dotok novih pomoraca.

- Broj đaka i studenata na pomorskim učilištima zasad je stabilan, a želimo da tako i ostane. Poseban fokus stavljamo na unutrašnjost Hrvatske, gdje djeca i roditelji često nemaju kontakt s morem i informacijama o pomorstvu, iako moram reći da je broj pomoraca iz unutrašnjosti sve veći posljednjih godina te da je redom riječ o dobrim učenicima i studentima u školama i na fakultetima te odličnim pomorcima nakon što steknu diplome - kaže Zorović.

Olakšan ukrcaj

Učenici, studenti i vježbenici na brodovima, popularno zvani kadeti i asistenti, praktički od osnutka CROSMA-e u fokusu su te organizacije, a Zorović kaže kako je vezano uz sufinanciranje njihova ukrcaja postignut značajan dogovor koji će dodatno olakšati mladim pomorcima prvi ukrcaj i trajno zapošljavanje.- Bez ukrcaja kadeti ne mogu položiti časnički ispit, bez novih časnika - nema buduće generacije pomoraca, zapovjednika, upravitelja stroja. Nedavno je ukinut diskriminatroni koeficijent za dodjelu sredstava za subvencioniranje ukrcaja vježbenika koji je preferirao domaće brodare, s obzirom na to da oni ukrcavaju gotovo isključivo hrvatske vježbenike. No dio njih je to iskorištavao za zapošljavanje zatno većeg broja vježbenika od stvarnih potreba, koristeći ih kao praktički besplatnu radnu snagu u vrijeme plovidbenog staža, ne nudeći im zaposlenje nakon odrađene "kadeture". Sada će svi brodari moći jednako konkurirati za sredstva za subvencioniranje vježbeničkog staža, a još jedna dobra vijest je da će fond za subvencije biti povećan na 4,5 do 5 milijuna eura godišnje, što će dodatno olakšati ukrcaj vježbenicima po stjecanju diplome pomorskih učilišta - rekao je Zorović.

Zainteresirati žene

- Imamo bazen mladih najvećim dijelom iz primorskih krajeva koji se odlučuju za ova zanimanja, iako stalno nedostaje novih strojara, kao i žena u pomorstvu. Upravo nam je povećanje broja žena na brodovima jedan od glavnih ciljeva - kaže Mario Zorović.