
Slinavka i šap iz Mađarske i Slovačke prijetnja milijunu papkara u Hrvatskoj
Privremeno je zabranjen uvoz živih prijemljivih životinja iz zemalja u kojima se pojavila bolest
Ne smije se dopustiti ulazak slinavke i šapa u Hrvatsku. Poručio je to u utorak na konferenciji za novinare potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić, pa je resorno ministarstvo donijelo naredbu o mjerama sprječavanja pojave i mjerama ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u Hrvatskoj. Naredbom je određeno da se privremeno zabranjuje uvoz svih živih prijemljivih životinja koje su držane na području Mađarske i Slovačke od 1. ožujka 2025.
Dezinfekcija na granici
Privremeno se zabranjuje i uvoz zametnih proizvoda dobivenih nakon 1. ožujka 2025. od prijemljivih životinja držanih na području Mađarske i Slovačke, proizvoda dobivenih od prijemljivih životinja kao što su svježe meso, jestivi nusproizvodi klanja, proizvodi od mesa i ovitci, sirovo mlijeko i kolostrum, nusproizvodi životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni za prehranu ljudi, uključujući kožu, vunu, čekinje, sirutku, stajski gnoj i gnojevku, te lovački trofeji, zatim krmiva biljnog podrijetla i slama podrijetlom iz Mađarske i Slovačke. Naredba je stupila na snagu u utorak. Dan prije Austrija je zatvorila 20-ak graničnih prijelaza s dvije spomenute zemlje, u kojima se slinavka i šap pojavila u ožujku, a u siječnju u Njemačkoj.
Mjere se, rečeno je, donose radi zaštite stočarske proizvodnje i, konačno, gospodarstva. S obzirom na stanje u Slovačkoj i Mađarskoj, ocijenjeno je da se mora djelovati učinkovito i proaktivno, sve da se spriječi ulazak bolesti. Mjere su privremene, trenutno se ne može odrediti koliko će biti duge i vrijedit će dok opasnost od širenja bolesti, ovisno o situaciji u dvije zemlje, ne prođe.
Dopušta se ulazak cestovnih vozila za prijevoz prijemljivih životinja ili njihovih proizvoda koja su bila u provozu kroz Mađarsku i Slovačku, ali isključivo nakon dezinfekcije provedene prije ulaska u Hrvatsku, o čemu moraju posjedovati službenu potvrdu te ju predočiti na zahtjev službenih osoba.
Odluka nije donesena ishitreno, rekao je ministar. Sve službe su od pojave bolesti u te dvije zemlje budno pratile situaciju, te je procjena da je ovo trenutak kada se mora reagirati.
Stopostotna smrtnost
- Ne želimo dopustiti da Hrvatska postane hot-spot za tranzit svih proizvoda živih životinja, kao ni hot-spot za plasman svih viškova proizvoda koji su nastali zbog zatvaranja granica drugih zemalja - kazao je ministar poljoprivrede.
- Slinavka i šap nije zoonoza, nije opasna za čovjeka, ali ju on može prenositi - dodao je državni tajnik Ivan Matijević.
Bolest je daleko opasnija od afričke svinjske kuge, mogućnost širenja uzročnika je puno veća. Hrvatska se posljednji put s ovom akutnom, vrlo kontagioznom virusnom zarazom domaćih papkara - goveda, svinja, ovaca i koza, te više od 70 vrsta divljih i poludivljih papkara, suočila 1978. godine, kada je bila "podignuta" i vojska. Očituje se stvaranjem vezikula i erozija po sluznici usta, nosa, na vimenu i papcima, a Hrvatskoj sada prijeti iz neposrednog susjedstva. Vrlo je virulentna, brzo se širi, bolest je s Liste A - naročito opasne bolesti, i definitivno nosi najveće gospodarske štete. Svi naši sugovornici upozoravaju da će, prodre li među naše papkare, sve ono što smo vidjeli tijekom kuge biti gotovo ništa u odnosu prema onome što stočnom fondu čini slinavka i šap.
- Bila bi to katastrofa - poručuju svi.
U Hrvatskoj veterinarskoj komori (HVK), u kojoj o slinavki i šapu pripremaju infoletak za posjednike domaćih životinja, kazuju kako ih je važno upozoriti na rani kontakt s bolešću i rano upozoriti veterinara da su životinje zaražene.
- Uđe li u uzgoj, zarazit će se praktično do 100 posto životinja i izaziva do 100 posto smrtnosti. Životinje i prije nego što pokažu neki klinički znak izlučuju virus, a na drugu farmu, u drugi uzgoj, mogu ga prenijeti vozila, kotači, radnici, hrana... Istraživanja su pokazala da se virus može prenijeti vjetrom, pticom... Mi još nismo vidjeli simptome, a neke životinje već mogu biti zaražene virusom. Savjetujemo vlasnicima životinja da bilo kakve promjene na njima, pogotovo u goveda - slinjenje, promjene na sluznici usta, promjene izmeđupapčanog prostora, šepanje... - dojave veterinaru, da se uzmu uzorci, da se spriječi širenje - upozorava predsjednik Hrvatske veterinarske komore Ivan Zemljak.
Sjećanja na eutanaziju svinja zbog afričke svinjske kuge na istoku Hrvatske, mjere ograničenja od tri i deset kilometara, prazni objekti, zabrana prometa stokom i mesom... još su svježa, a sada njihovom reprizom prijeti blizina slinavke i šapa, koja se širi u susjednim zemljama.