Zagreb, 03.04.2025. - 79. sjednica Vlade. Na fotografiji premijer Andrej Plenković. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd
HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ
3.4.2025., 21:21
Jandroković ga stavio u dnevni red

Vladi je prijedlog SDP-a nezakonit

Vlada je u četvrtak usvojila mišljenje kojim je odbijen prijedlog zaključka kojim bi se pokrenuo postupak razrješenja glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, i to s obrazloženjem da Hrvatski sabor nije nadležan zadužiti Vladu da u roku od 30 dana predloži Saboru Turudićevo razrješenje. Ipak, u posljednjoj rečenici razmjerno kratkog mišljenja Vlada određuje svoje predstavnike za rasprave o toj inicijativi na sjednicama saborskih odbora i na plenarnoj sjednici. SDP-ov prijedlog predsjednik Sabora Gordan Jandroković uredno je uvrstio u dnevni red. Jednako je učinio i s gotovo identičnim prijedlogom Kluba SDP-a u listopadu prošle godine.

“Postupak imenovanja, prestanak dužnosti i razrješenje glavnog državnog odvjetnika propisan je Zakonom o državnom odvjetništvu. Temeljem članka 28. stavka 2. navedenog Zakona, prijedlog za razrješenje glavnog državnog odvjetnika podnosi Vlada. U prijedlogu se navode osnova i razlozi za razrješenje, a razlozi za razrješenje su taksativno navedeni u stavku 1. istoga članka. Nadalje, člankom 28. stavkom 3. istoga Zakona propisano je da o prijedlogu Vlade odlučuje Hrvatski sabor, uz prethodno mišljenje nadležnog odbora Hrvatskoga sabora. Hrvatskome saboru Zakonom nije dana ovlast niti da podnosi, niti da nalaže Vladi podnošenje prijedloga za razrješenje glavnog državnog odvjetnika. Odredbe Zakona o državnom odvjetništvu su u pogledu postupka razrješenja glavnog državnog odvjetnika nedvosmislene i u toj mjeri jasne da vjerujemo kako je i Klub zastupnika SDP-a svjestan da za podnošenje ovoga prijedloga zaključka nema pravne osnove", navodi se u mišljenju Vlade.

DP-ovi ministri protiv razrješenja

Domovinski pokret nedavno je prema Turudiću bio još kritičniji nego SDP. Ivan Penava ga je čak nazvao cirkusantom. DP-ovi su ministri, međutim, jučer digli ruku za mišljenje Vlade kojim se odbija SDP-ov prijedlog. “Naša i razmišljanja Domovinskog pokreta o pitanju ovakvog načina opoziva glavnog državnog odvjetnika su identična”, izjavio je HDZ-ov ministar Branko Bačić.

U njemu se konstatira i da u SDP-ovoj inicijativi nema ni jednog razloga za Turudićevo razrješenje definiranih Zakonom o državnom odvjetništvu te da se tek "nasumično iznose nagađanja i subjektivne procjene pojedinih događaja i nedokazane optužbe". "Stoga je jasno kako se ovaj prijedlog zaključka podnosi isključivo zbog vršenja političkog pritiska na rad glavnog državnog odvjetnika, čime se grubo zadire u jedno od temeljnih ustavnih i zakonskih načela o samostalnosti i neovisnosti pravosudnih tijela", upozorava Vlada, koja se, dakle, u svom mišljenju nije bavila konkretnim prigovorima SDP-a na ponašanje Ivana Turudića.

No saborski Poslovnik ima status organskog zakona, a na njegovu 165. članku SDP je utemeljio svoj prijedlog. "Na osnovu ocjene stanja u pojedinom području zaključcima se mogu zauzimati stajališta, izražavati mišljenja ili utvrđivati obveze Vlade, ministarstava i drugih tijela državne uprave", glasi ta odredba Poslovnika. "Vlada svakako nije ovlaštena ni tumačiti ni provoditi Poslovnik Hrvatskog sabora. Ako u Vladi imaju primjedbi na rad predsjednika Hrvatskog sabora, neka to riješe unutar stranke odnosno parlamentarne većine", rekao nam je jučer Arsen Bauk iz SDP-a.

Ako Jandroković prihvati argumente Vlade o njemu, zastupnici ne bi raspravljali ni glasovali, ali on dosad ničim nije dao naslutiti da će krenuti tim smjerom. n