
Ulaganje u zlato deset puta isplativije od obveznica
Građani Hrvatske lani su kupili investicijsko zlato u vrijednosti od oko 350 milijuna eura, a ove godine taj bi iznos mogao premašiti pola milijarde eura, rečeno je na trećoj međunarodnoj konferenciji o zlatu CROGOLD, održanoj u četvrtak u Zagrebu, a podatci se odnose na zlato koje građani fizički posjeduju, uglavnom u obliku poluga i zlatnika.
“Samo u posljednjih 12 mjeseci cijena zlata porasla je za oko 37 posto", istaknuo je glavni direktor Centra zlata Saša Ivanović, koji je naglasio da je ulaganje u zlato deset puta isplativije od, primjerice, ulaganja u narodne obveznice ili trezorske zapise. Cijena unce, podsjeća, prije godinu dana iznosila je oko 2350 dolara, a sada premašuje 3100 dolara. Iznio je i procjene prema kojima bi cijena unce zlata do 2030. mogla dosegnuti čak 7000 dolara.
Uz stalne geopolitičke neizvjesnosti, od trgovačkih napetosti do oružanih sukoba, uloga zlata kao dokazane zaštite od inflacije, kao i sigurne imovine, važnija je nego ikada prije, smatra Jörg Endres, generalni direktor rafinerija i kovnica plemenitih metala Argor Heraeus. "Postojeće rezerve zlata su ograničene i očekujemo da će biti iskopane u ovom stoljeću, što dodatno utvrđuje status zlata kao rijetke investicije", rekao je Enders.
Da je politička i makroekonomska situacija vrlo složena i da nije u takvim uvjetima lako predvidjeti kretanje cijene zlata, naglasio je Yannick Thurner, voditelj podružnice najstarije njemačke rafinerije plemenitih metala Heimerle + Meule. Kaže kako je primjetno znatno povećanje kupnje zlata sa strane središnjih banaka, posebno s tržišta u razvoju. “Trgovački spor koji je pokrenula američka vlada nastavlja podizati cijenu zlata, dok neizvjesnosti zbog carina rastu”, rekao je Thurner, dodavši da su goleme količine zlata otpremljene u SAD, što dovodi do nestašice zlata na drugim tržištima, poput Europe.