
U osnovnim školama u štrajku po dvoje, u srednjima većina
Raspored je uglavnom bio prilagođen ili izmijenjen * Sljedeći će se štrajk održati 3. travnja u pet slavonskih županija
Nakon tzv. štrajka upozorenja sredinom ožujka, a zatim i neuspjelog mirenja između Vlade i Školskog sindikata Preporod, Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠ) i Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja prošlog tjedna, u utorak je u školama započeo cirkularni regionalni štrajk, točnije u Zadarskoj, Šibensko-kninskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, području na kojem je tijekom posljednjeg štrajka zabilježen najveći odaziv.
Brojne najave
Podsjetimo, zahtjevi sindikata uključuju povećanje osnovice plaće za deset posto, veće koeficijente, privremeni prosvjetni dodatak dok se ne riješe koeficijenti te odgodu modularne nastave u strukovnim školama za godinu dana, kao i odgodu ocjenjivanja učitelja i nastavnika. Vlada je dosad pokazala spremnost za odgodu modularne nastave i odgodu ocjenjivanja, a ostali su zahtjevi odbijeni.
Na mrežnim stranicama Školskog sindikata Preporod objavljeno je kako je štrajk najavljen u brojnim školama Zadarske županije. Naime, štrajk je bio najavljen u svih deset škola u kojima Sindikat Preporod ima podružnicu, a to su: OŠ Krune Krstića Zadar, OŠ Stjepana Radića Bibinje, OŠ Bartula Kašića Zadar, OŠ Pakoštane, OŠ Petar Lorini Sali, OŠ Biograd na Moru, OŠ Petra Zoranića Nin, OŠ Privlaka, OŠ Šimuna Kožičića Benje Zadar te Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar. Međutim, osim u školama u kojima Preporod ima podružnicu, štrajk je još najavljen u 11 ostalih ustanova; u Glazbenoj školi Blagoje Bersa Zadar, SŠ Benkovac, Srednjoškolskom đačkom domu Zadar, OŠ Petra Preradovića Zadar, OŠ Braće Radić Pridraga, OŠ Petra Zoranića Stankovci, Srednjoj medicinskoj školi Ante Kuzmanića Zadar, Srednjoj obrtničkoj školi Gojka Matuline Zadar, OŠ Zemunik, OŠ Stanovi Zadar te u OŠ Benkovac. Situacija na terenu bila je slična kao i prilikom prošlog štrajka - u osnovnim školama uglavnom je štrajkalo tek nekoliko nastavnika, a u srednjim školama - većina.
Primjerice, u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar, štrajkalo je, saznajemo od ravnateljice Marijane Bakmaz, oko 80 posto djelatnika, stoga su prilagodili raspored i tako zbrinuli učenike koji su, prema uputi Ministarstva, bili dužni jučer doći u školu. Slično je bilo i u Obrtničkoj školi Gojka Matuline, gdje je štrajkalo oko 70 % djelatnika.
Odvijanje nastave
- U najvećoj mjeri je organizirana nastava, a velik dio učenika je na praksi, pa štrajk ne utječe na te aktivnosti - govori Silvana Ujdur Bilan, ravnateljica Obrtničke.
S druge strane, u OŠ Šimuna Kožičića Benje, kaže nam ravnatelj Dražen Adžić, štrajkalo je dvoje od 120 djelatnika što, jasno, nije utjecalo na nastavni proces.
I U OŠ Petra Preradovića štrajkalo je dvoje djelatnika, ali ih je petero pružilo tihu potporu; evidentirali su se kao štrajkaši, ali su svejedno obavljali posao.
- Promijenili smo raspored, učitelji unutar kolektiva mijenjaju ove koji su u štrajku, dobit će prekovremenu naknadu za to - kaže ravnatelj Ante Barać.
Na kraju, valja napomenuti kako je Vlada donijela odluku o umanjenju plaće i dodataka na plaću zaposlenicima u sustavu osnovnog i srednjeg školstva te znanosti i visokog obrazovanja za vrijeme sudjelovanja u štrajku, a ministar Radovan Fuchs otvorio je pitanje čija je štrajk odgovornost i tko bi trebao nadoknaditi novčanu naknadu za dan proveden u štrajku, pozvavši one koji štrajkaju da se o tom pitanju obrate sindikatima čiji prihodi od članarina, sukladno s rastom plaća nastavnika, kontinuirano rastu. Svejedno, čini se kako to ipak nije utjecalo na odaziv.
Podsjetimo da će se sljedeći štrajk održati u četvrtak, 3. travnja, u istočnoj Hrvatskoj, odnosno u Vukovarsko-srijemskoj, Brodsko-posavskoj, Požeško-slavonskoj, Osječko-baranjskoj i Virovitičko-podravskoj županiji.