OSIJEK- 22.09.2022., ilustracija za popis stanovništva, građani starije životne dobi, umirovljenici, stariji ljudi, slobodnjak.Foto: Andrea Ilakovac

Ilustracija

Andrea Ilakovac
1.4.2025., 09:30
Koliko izdvajaju hrvatski gradovi i općine

Najveću uskrsnicu ima Novi Vinodolski, Osijek daje više od Zagreba, Splita i Rijeke

Uskrsni dodatak za umirovljenike kreće se od simboličnih 15 do respektabilnih 200 eura

Uskrsnice za umirovljenike ove godine podijelit će stotinjak gradova i općina, no do Uskrsa bi se taj popis trebao produljiti. Iznosi uskrsnica za umirovljenike kreću se od 15 do 200 eura, ovisno o visini mirovine. Uskrsnice umirovljenicima tako dijele Osijek, Rijeka, Zagreb, Varaždin, Makarska, Našice, Sinj, Sisak, Solin, Velika Gorica i brojni drugi gradovi i općine.

Grad Osijek ove je godine povisio i iznos i cenzus za isplatu uskrsnica, pa će umirovljenici s mirovinom do 500 eura dobiti najveće uskrsnice do sada, u iznosima od 60 do 120 eura. Osim umirovljenika uskrsnice u iznosu od 60 eura dobit će i socijalno ugroženi te beskućnici, kao i djeca do 18 godina – korisnici inkluzivnog dodatka. Umirovljenici su razvrstani u tri skupine prema visini mirovine koju dobivaju. Tako će najveći iznos uskrsnice od 120 eura dobiti oni s najmanjom mirovinom, do 200 eura. Umirovljenici s mirovinom između 200 i 350 eura dobit će uskrsnicu od 80 eura, oni s mirovinom od 350 eura do 500 dobit će uskrsnicu u iznosu od 60 eura. Procijenjeno je da će uskrsnicu u Osijeku primiti 11 tisuća osoba. Premda nije izravno vezano uz Uskrs, uvodi se još jedna važna mjera vezana uz ovaj dio populacije - besplatan javni prijevoz za sve osječke umirovljenike, autobusima i tramvajima, koji će biti omogućen od 1. svibnja.

Isplata nakon Uskrsa

Zagrebački umirovljenici s mirovinom do 350 eura do 4. travnja trebaju podnijeti zahtjev za uskrsnicu od 100 eura, a podnose ga Odjelu za socijalnu skrb Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom. Umirovljenici koji se prijave do 4. travnja dobit će uskrsnice u travnju, odnosno prije Uskrsa, a oni koji se prijave do kraja travnja, uskrsnicu će dobiti tijekom svibnja. Potporu će dobiti i korisnici novčanih naknada Grada, njih više od 22 tisuće.

Umirovljenici u Splitu dobit će 60 eura uskrsnice, 10 eura više nego prošle godine. Osim umirovljenika uskrsnice će dobiti i njegovatelji, korisnici osobne invalidnine i korisnici zajamčene minimalne naknade. Isplata uskrsnica počinje početkom travnja.

U Rijeci će uskrsnice od 70 eura dobiti umirovljenici koji u ovoj godini ostvaruju pravo na novčanu pomoć za svakodnevne životne troškove umirovljenika ili će predati zahtjev i ostvariti to pravo do 15. travnja. Cenzus za ostvarivanje uskrsnice od ove godine iznosi 460 eura uz uvjet da ukupni prihodi kućanstva u kojem umirovljenik živi ne prelaze gradski cenzus prihoda utvrđen Odlukom o socijalnoj skrbi, te ako u vlasništvu ili suvlasništvu ima stan ili kuću koja mu ne služi za stanovanje, poslovni prostor ili kuću za odmor. Uskrsnice će biti isplaćene i osobama starijim od 65 godina bez redovitih osobnih prihoda i korisnicima nacionalne naknade za starije osobe. Procjenjuje se da će ovo pravo ostvariti 800 umirovljenika i 200 osoba starijih od 65 godina, a isplata se planira u tjednu prije Uskrsa.

Varaždin je ove godine povećao iznos uskrsnice za umirovljenike i ostale kategorije građana s prošlogodišnjih 50 na 60 i 75 eura, ovisno o visini mirovine, a povećao je i cenzus s dosadašnjih 500 na 600 eura, što znači da će uskrsnicu ove godine dobiti više umirovljenika nego lani.

Vladinih 50 eura

Grad Našice povećao je cenzus s dosadašnjih 400 na 540 eura, tako da će ove godine uskrsnicu primiti veći broj umirovljenika. Pojedinačni iznos uskrsnice bit će 50 eura. Isplata će početi 7. travnja i trajat će do 23. travnja. U Virovitici će uskrsnicu dobiti umirovljenici čija su mirovinska primanja manja od 450 eura. Po 100 eura dobit će oni čija mirovina ne prelazi 200 eura, a 50 eura oni s primanjima od 200 do 450 eura. Grad je za tu namjenu u proračunu osigurao 86.850 eura.

Grad Beli Manastir uskrsnice dijeli umirovljenicima i korisnicima nacionalne naknade za starije osobe s područja samog grada i naselja Branjin Vrh, Šumarina i Šećerana. Pravo na uskrsnicu imaju umirovljenici s mirovinom do 450 eura, s tim da će 60 eura dobiti oni čija mirovina ne prelazi 250 eura, 45 eura oni s mirovinama od 250 do 350 eura, a uskrsnicu od 35 eura umirovljenici koji primaju od 350 do 450 eura. Korisnici nacionalne naknade imaju pravo na uskrsnicu od 60 eura.

Od 50 do čak 200 eura uskrsnice dijeli Novi Vinodolski, a iznos uskrsnice ovisi o visini mirovine. Osim toga korisnici nacionalne naknade za starije osobe dobit će 120 eura uskrsnice, a osobe koje nemaju mirovinu ni naknadu, a imaju 65 godina, dobit će uskrsnicu od 80 eura. Grad Labin isplaćuje novčane dotacije umirovljenicima slabijeg imovinskog stanja te poklon-bonove korisnicima socijalnog programa i kućanicama starijima od 60 godina. Uskrsnice se kreću od 60 do 120 eura, ovisno o visini mirovine. U odnosu prema prošloj godini umirovljenici s prebivalištem na području Rovinja, koji ostvaruju mirovinu (zajedno s inozemnom) u ukupnom iznosu do 500 eura, imaju pravo na gradsku uskrsnicu, koja je iznosi 70 eura.

Osim gradova i općina i Vlada je odlučila dati uskrsnice, odnosno dodatak od 50 eura za 1,22 milijuna umirovljenika, bez obzira na iznose njihovih mirovina.

Kod njih nema uskrsnice

Iz Grada Umaga odgovorili su nam kako uskrsnice ne dijele, ali za umirovljenike imaju jednokratne financijske pomoći tijekom cijele godine. Uskrsnice ne dijeli ni Poreč, no tamošnja gradska uprava podsjeća da umirovljenicima svaki mjesec daje dodatak na mirovine s malim prihodima. U Gradu Puli i ove će godine dio najpotrebitijih umirovljenika dobiti bon od 70 eura za Uskrs. Odnosi se na umirovljenike s nižim primanjima kojima cenzus prihoda iznosi do 336 eura za samce i do 280 eura po članu obitelji.