
Kazne za građane koji ne dostave podatke Poreznoj idu od 1000 do 6630 eura
U ponedjeljak je posljednji dan prijava poreza na nekretnine. Zahtjev za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine građani su dužni dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave ili uredu koji je odredila jedinica lokalne samouprave najkasnije do 31. ožujka. Obrazac za prijavu s podacima potrebnim za oporezivanje, ali i ostvarivanje uvjeta za oslobađanje od plaćanja poreza na nekretnine, građanima i poduzetnicima dostupan je na službenim mrežnim stranicama Porezne uprave pod nazivom "zahtjev za građane" i "zahtjev za poduzetnike". Ako je Porezna uprava određena kao nadležno porezno tijelo za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine, taj obrazac zahtjeva može se popuniti preko ePorezne, a dostupan je i preko mPorezna.
Porez na nekretnine modificirani je porez na kuće za odmor koji je jedinicama lokalne samouprave bio opcionalan, a od ove je godine obavezan i kreće se u rasponu od 60 eurocenti do 8 eura po četvornom metru. No porez se ne plaća za nekretnine koje služe za stanovanje, nego na nekretnine u kojima se privremeno boravi ili se uopće ne boravi. Tako prijavu podataka bitnih za oporezivanje nisu dužni podnijeti građani za nekretnine za koje se plaća komunalna naknada (npr. ako građanin ima prijavljeno prebivalište, plaća račune za komunalije i sl.) kao i za nekretnine koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu ili zakupu koji je prijavljen Poreznoj upravi radi plaćanja poreza na dohodak od imovine.
Porezni obveznici popunjavaju podatke koji se traže u zahtjevu, i to podatke o poreznom obvezniku vlasniku nekretnine, zatim podatke o stambenoj nekretnini ako je na istoj došlo do promjene obračunske površine ili namjene nekretnine (npr. ako je porezni obveznik do sada plaćao porez na kuće za odmor te u 2025. nadalje plaća porez na nekretnine prijavljuje samo promjenu obračunske površine ili namjene nekretnine).
Također, porezni obveznik dužan je prijaviti i nekretninu za koju može ostvariti oslobođenja od plaćanja poreza na nekretnine, i to ako je namijenjena za stalno stanovanje, odnosno ako u njoj stanuje osoba bez prijavljenog prebivališta ili boravišta ili ako za nju nije prijavljen ugovor o najmu Poreznoj upravi; ako nekretnina nije podobna za stambeni prostor zbog proglašenja prirodnih nepogoda; ako je onemogućena stambena namjena; za nekretninu koja ima javnu namjenu ili je namijenjena institucionalnom smještaju osoba te za nekretnine namijenjene prodaji ili koje su preuzete u zamjenu za neplaćena potraživanja.
U Poreznoj upravi procjenjuju da će rješenja o utvrđenoj obvezi poreza na nekretnine stizati u drugoj polovini ove godine, zbog produženoga roka za donošenje i/ili izmjenu odluka predstavničkog tijela jedinica lokalne samouprave u dijelu poreza na nekretnine, ali i zbog povezivanja evidencija te zakonske obveze kojom je nadležna jedinica lokalne samouprave dužna nadležnom poreznom tijelu dostaviti podatke za obračun poreza na nekretnine najkasnije do 30. lipnja 2025. godine.
Kazne za osobu koja ne dostavi podatke za utvrđivanje poreza na nekretnine su od 1000 do 6630 eura, pri čemu u Poreznoj upravi napominju kako se isto odnosi i na prijavu promjene podataka bitnih za utvrđivanje obveze plaćanja poreza na nekretnine, a osobito promjenu obračunske površine nekretnine, odnosno promjenu namjene nekretnine koja utječe na obračun poreza ili dokaze koji utječu na ostvarivanje uvjeta za oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine.
Gradovima i općinama je s posljednjim danom veljače istekao rok do kojeg su trebali odrediti visinu poreza na nekretnine. Gradovi koji nisu donijeli odluku o porezu na nekretnine zadržali su postojeću stopu poreza koja je vrijedila za kuće za odmor, dok će one jedinice lokalne samouprave koje nisu naplaćivale porez na vikendice i nisu donijele odluku o novom porezu imati najniži porez od 0,60 eura po kvadratu.
Zagreb i Rijeka odredili su porez na nekretnine u visini od pet eura, kao i većina gradova i općina u priobalju, a Split u visini od 1,99 eura po metru četvornome. Turističke destinacije poput Dubrovnika, Zadra, Opatije, Pule i Šibenika nisu podizale postojeći porez. n