
Uvode se trijaža i preraspodjele pacijenata
Nakon dramatičnog apela platforme Onkologija.hr, koja je navela niz primjera neodgovarajućeg liječenja s kojim se svakodnevno susreću oboljeli od malignih bolesti, iz Ministarstva zdravstva odgovorili su kako kontinuirano rade na poboljšanju kvalitete onkološke skrbi, a do instalacije i početka rada novih linearnih akceleratora poduzet će dodatne mjere da svi pacijenti budu na vrijeme zbrinuti.
- Ministrica Hrstić održala je radni sastanak s voditeljima radioterapijskih jedinica iz kliničkih centara kako bi se dogovorila procedura za osiguranje potpune zdravstvene skrbi onkološkim bolesnicima u ovom tranzicijskom razdoblju tijekom kojeg se uvode u rad novi radioterapijski uređaji i zamjenjuju stari - odgovorili su na naš upit iz Ministarstva zdravstva. Na sastanku su dogovoreni daljnji koraci koji uključuju analizu postojećeg stanja provedbe radioterapije u pojedinim ustanovama te usporedbu dodijeljenih termina za zračenje s medicinskim indikacijama za svakog pojedinog pacijenta.
Nadalje, analizom će se detektirati pacijenti koji se s obzirom na mjesto prebivališta mogu uputiti u drugu ustanovu s manjim brojem pacijenata, pri tome uvažavajući i druge relevantne okolnosti osim medicinske indikacije. U onim radioterapijskim centrima gdje nije moguće preraspodijeliti pacijente u druge centre predložit će se uvođenje dodatnog rada, primjerice rada vikendima, kako bi se premostilo razdoblje do početka rada novih uređaja. Radi unaprjeđenja radioterapijskih procedura razmatra se i izrada unificiranog protokola u obliku trijažnog lista, koji bi se primjenjivao u svim hrvatskim radioterapijskim centrima, najavljuju iz resornog ministarstva. Sve te mjere usmjerene su, kažu, na optimizaciju procesa radioterapije u Hrvatskoj, s ciljem smanjenja čekanja za pacijente i povećanja učinkovitosti sustava.
Iz Onkologije.hr upozorili su, podsjetimo, na primjere pacijenata koji ne mogu dobiti termin za zračenje, koji predugo čekaju na onkološki pregled, kod kojih se zakasnilo s dijagnosticiranjem zloćudne bolesti, kojima liječnik unatoč teškoj dijagnozi ne želi otvoriti bolovanje... Mnogi od njih prisiljeni su potražiti vezu da bi došli na red, ili pregled platiti iz vlastitog džepa, u privatnim klinikama.