13.07.2018., Zagreb - Ustavni sud. Aktivisti i volonteri Udruge Franak na konferenciji za novinare govorili su o tome kako su postigli konacni cilj - pravomocnu presudu u kolektivnom slucaju franak, kojom je presudjeno da je valutna klauzula u svicarskim francima ugovorena na neposten nacin i zbog toga je nistetna, kao sto ne vrijede niti povecanja kamatnih stopa odlukama banaka. Medijima su se obratili: Ines Bojic, Goran Aleksic i Denis Smajo.rPhoto: Sanjin Strukic/PIXSELL
PIXSELL
29.3.2025., 09:30
USTAVNI SUD ODLUČIO

Kolakušić ne može u Sabor, čeka se odluka suda o Hasanbegoviću

Sabor će do daljnjeg funkcionirati sa 150 zastupnika budući da se Dražan Dizdar, koji je zamrznuo svoj mandat, (još) ne namjerava vratiti, a Ustavni sud odlučio je da njega ne može zamijeniti Mislav Kolakušić. Takvo brojno stanje Sabora bit će stoga vjerojatno barem do odluke Ustavnog suda o ustavnoj tužbi Zlatka Hasanbegovića, koji, na osnovi preferencijskih glasova, traži da njemu pripadne mandat koji su na prošlogodišnjim izborima Kolakušić, odnosno stranka Pravo i pravda, osvojili na koalicijskoj listi s Domovinskim pokretom.

- Obaviješteni smo da je Ustavni sud donio odluku kojom se odbija ustavna tužba stranke Pravo i pravda. Ustavni sud nam je dao za pravo - pohvalio se u petak predsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva Robert Jankovics.

Kolakušić je, kako bi mogao nastaviti obnašati dužnost zastupnika u Europskom parlamentu, morao podnijeti ostavku u Saboru i zamijenio ga je Dizdar. Kada je u rujnu Dizdar, zbog osobnih razloga, zamrznuo taj mandat, Kolakušić, koji je u međuvremenu prestao biti europski zastupnik, poslao zahtjev MIP-u da umjesto njega uđe u Sabor. Pozvao se pritom na članak Zakona o izboru zastupnika u Hrvatski sabor kojim je definirano da, kada je riječ o koalicijskoj listi, zamjenik zastupnika mora biti iz iste stranke. No, argument MIP-a je bio da je Kolakušić već ranije podnio ostavku na zastupničku dužnost i da stoga ne može mijenjati Dizdara. Što se pak tiče Hasanbegovićeva polaganja prava na taj mandat, MIP je zaključio da ni on ne može zamijeniti Dizdara jer nije član PIP-a. Budući da je na listi u prvoj izbornoj jedinici PIP imao samo dva kandidata, Sabor već mjesecima ima zastupnika manje. Ustavni sud je presudio da je MIP ispravno postupio u prvom slučaju i time izazvao burnu Kolakušićevu reakciju.

- Prije neki dan u Hrvatskoj je otkrivena karika koja nedostaje u već pomalo svima vidljivom procesu evolucije od ljudskih bića preko beskralježnjaka u kukce. Ta donedavno nedostajuća karika u potpunosti potvrđuje Darwinovu teoriju evolucije, prema kojoj je čovjek nastao od majmuna. Ali, nisu baš svi majmuni postali ljudi, neki su ostali obični majmuni. Miroslav Šeparović, Andrej Abramović, Maša Marochini Zrinski, Goran Selanec, Frano Stančić, Rajko Mlinarić i Miroslav Šumanović odbili su ustavnu tužbu naše stranke. Ubojice, lopovi i prevaranti dobrodošli su u Hrvatski sabor, bez obzira na istrage i osude, vrli ustavni suci odlučili su da stranci Pravo i pravda ne pripada mandat u Saboru, da ona ne može odrediti zamjenika zastupniku, iako ga je osvojila na izborima. Samo zato što se radi o mojoj malenkosti - rekao je Kolakušić u izjavi koju je stavio na svoj YouTube kanal. Uvjeren je da mu Ustavni sud nije dopustio dolazak u Sabor da "ne remeti duševni mir njihovog velikog vođe i gospodara, Andreja Plenkovića". "Znaju da bih ja u par tjedana očistio Hrvatsku od svega što je zagađuje", poručio je Kolakušić. Kako bilo, njegov je predmet na Ustavnom sudu riješen, ali Hasanbegovićev, očito kompliciraniji, još nije. Ako bi ustavni suci odobrili njegov zahtjev da zamijeni Dizdara, očekuje se da bi se Hasanbegović pridružio Klubu DOMiNO-a i bio oporbeni zastupnik.

Turudić nije na dnevnom redu

Zastupnici neće već idući tjedan raspravljati o prijedlogu SDP-a da Sabor obveže Vladu da predloži razrješenje glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, što je priželjkivao Klub HDZ-a. Sabor će zasjedati do 12. travnja, potom će biti jednotjedna uskrsna stanka, a aktualna sjednica završit će 30. travnja i zastupnici će se ponovno okupiti nakon prvog kruga lokalnih izbora.