prazna učionica, razred, školske klupe
pexels/pixabay
27.3.2025., 20:31
Drugo mirenje bez dogovora

Obrazovni sindikati kreću s regionalnim štrajkovima

Drugo mirenje između triju školskih sindikata i predstavnika Vlade u četvrtak je završilo bez dogovora – predstavnici sindikata najavili su nastavak sindikalnih akcija te su u tijeku pripreme za pet regionalnih cirkularnih štrajkova u iduća dva tjedna, prvi počinje 1. travnja u Dalmaciji.

"Ova tri sindikata kreću s regionalnim cirkuliranim štrajkovima. Njih će u iduća dva tjedna biti pet, a nakon završetka posljednjeg štrajka mi ćemo vas pozvati i onda vam reći koji je naš idući korak", poručio je predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić nakon dvosatnog sastanka s predstavnicima Ministarstva obrazovanja.

Zagreb, 27.03.2025. - U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih bez dogovora je završilo drugo mirenje između tri obrazovna sindikata i predstavnika Vlade. Čelnici sindikata nastavljaju pripreme za pet regionalnih cirkulanih štrajkova u sljedeća dva tjedna. Na fotografiji Željko Stipić. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd
HINA/LANA SLIVAR DOMINIĆ

Dodao je kako se stavovi sindikata i Vlade nisu približili, te da je jedina promjena u odnosu na ranije pregovore spremnost Ministarstva da odustane od, kako je rekao, "ucjene" u vidu potpisivanja dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru.

"Naša borba neće biti sprinterska disciplina, već maraton", poručio je Stipić, ističući kako sindikati traže "primjeren položaj obrazovanja u društvu" te pravednije vrednovanje svih zaposlenih u sustavu, od spremačica do savjetnika.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Zrinko Turalija kazao je kako su se tijekom trećeg pokušaja mirenja približili u nekim segmentima, ali dogovor nije postignut u ključnom pitanju. "Nismo se našli na trećem, najbitnijem zahtjevu – materijalnoj stimulaciji naših plaća", kazao je.

Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin naglasio je kako je Vlada ostala "ukopana u svojim pozicijama" te nije pokazala spremnost na poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u obrazovanju i znanosti.

"Htjeli smo spriječiti štrajk, ali Vlada nije pokazala razumijevanje za naše zahtjeve", rekao je Kroflin. Dodao je kako to nije samo pitanje plaća, već i borba za dostojanstvo svih zaposlenih u obrazovnom sustavu. "Ako Vlada misli da ćemo odustati, vara se", poručio je.

Zahtjevi triju obrazovnih sindikata uključuju povećanje osnovice plaće za 10 posto, veće koeficijente, uvođenje prosvjetnog dodatka, privremeni dodatak dok se ne riješe koeficijenti te odgodu modularne nastave u strukovnim školama za godinu dana, kao i odgodu ocjenjivanja učitelja i nastavnika.

Vlada: Ispunjenje materijalnih zahtjeva sindikata trenutno nije zakonski moguće

Vlada u ovom trenutku nije u mogućnosti ispuniti materijalne zahtjeve sindikata, poručila je u četvrtak državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Zrinka Mužinić Bikić nakon dvosatnih pregovora, tijekom kojih su detaljno raspravili sindikalne zahtjeve i stav Vlade.  

"Sindikati su inzistirali na isplati dodatka na plaće, što smo im objasnili da zakonski trenutno nije izvedivo. Uskoro nas čekaju novi pregovori o rastu osnovice, a što se tiče koeficijenata, jasno smo im objasnili kako i tko donosi takve odluke", rekla je Mužinić Bikić.

Dodala je da je Vlada spremna na daljnji dijalog o nematerijalnim zahtjevima i učiniti što je moguće u najboljem interesu zaposlenih u obrazovanju. Kako kaže, Vlada ne smatra štrajk opravdanim te vjeruje da još uvijek postoji prostor za dogovor. "O nekim stvarima i dalje možemo razgovarati, ali kada se pred nas uporno stavljaju jedni te isti zahtjevi koji ni legalistički nisu mogući, mislimo da to jednostavno nije provedivo", poručila je.

Državni tajnik u Ministarstvu obrazovanja Stipe Mamić podsjetio je da je Vlada već poduzela konkretne korake za poboljšanje položaja zaposlenih u obrazovanju. "Osnovica plaće je proteklih godina povećana za više od 20 posto, a isplaćen je i prvi dio povećanja od 3 posto, dok se daljnjih 3 posto očekuje uskoro", istaknuo je Mamić.

Pojasnio je kako Vlada nije mogla prihvatiti dodatne materijalne zahtjeve jer bi to narušilo financijsku stabilnost sustava. "Ako bi svi resori tražili slične dodatke, došlo bi do neravnoteže u sustavu", kazao je uz objašnjenje da su koeficijenti su određeni na temelju stručne analize Ministarstva rada, Svjetske banke i domaćih stručnjaka. "Ako se utvrdi da je negdje došlo do pogreške, spremni smo to ispraviti, ali linearno povećanje za sve jednostavno nije moguće", naglasio je.

Zaključio je kako Vlada vjeruje da štrajk nije potreban jer postoji prostor za daljnje pregovore. "Očekujemo da će učitelji prepoznati što je sve učinjeno u posljednjih šest godina i da će razum prevladati. Ako sindikati nastave sa štrajkom, razmotrit ćemo zakonsku osnovu za takve aktivnosti", poručio je Mamić.