GRADILIŠTE KUĆA OBNOVA MAJSTOR
pixabay
27.3.2025., 09:31
PRIUŠTIVO STANOVANJE - KONKRETNI KORACI

Mladima za gradnju ili kupnju prve nekretnine povrat poreza

Osnovat će se poseban nacionalni fond za stanogradnju, dotad će se koristiti HBOR

Jedno od glavnih izbornih obećanja aktualne HDZ-ove Vlade s prošlih izbora - priuštivo stanovanje, uz snižavanje cijena nekretnina i cijena najma stanova - dolazi do konkretne operacionalizacije. Vlada je usvojila Nacionalni plan stambene politike, uz konkretni akcijski plan za razdoblje do 2027. godine, a iza tih birokratskih naziva krije se niz mjera kojima će se, preko izmjena zakona i nove porezne politike te aktiviranjem državne imovine koja je izvan funkcije, pokušati osigurati povoljnije cijene za kupnju i najam stanova. Mjere su posebno posvećene mladima do 45 godina života, koji će za gradnju ili kupnju prve nekretnine imati novo pravo - pravo na povrat poreza.

Novac iz EU-a

Akcijski plan predviđa i energetsku obnovu obiteljskih kuća i višestambenih zgrada, ugradnju dizala, invalidskih rampi, kao i poticanje korištenja novih tehnologija u građevinarstvu. Uz to, aktivirat će se sada neiskorištena državna imovina, a i privatni vlasnici koji posjeduju nekretnine koje su izvan funkcije imat će poticaje za stavljanje tih stanova u sustav najma za mlade, gdje će država subvencionirati razliku u trošku. S obzirom na to da je Europska komisija u ovom mandatu osnovala poseban resor za politiku priuštivog stanovanja te se očekuje osnivanje europskog fonda za priuštivo stanovanje, resorni ministar Branko Bačić konstatirao je na sjednici Vlade kako je Hrvatska tim programom čak i korak ispred Europske unije, koja tek radi na takvim programima, a uvjeren je i da će Hrvatska, kad taj europski stambeni fond bude osnovan, imati pravo na znatna sredstva iz njega za tu svoju politiku.

I premijer Andrej Plenković smatra da je taj program iznimno važan za hrvatske građane.

- Nacionalni plan je važan i za naše šire ciljeve. Demografska revitalizacija jedna je od najvažnijih tema za hrvatski narod, društvo, državu, pa i Vladu. To nam je ključni prioritet - omogućavanje našim mladima da ostaju u Hrvatskoj, da ovdje zasnivaju obitelj i pronalaze radna mjesta, kao i da omogućimo onim ljudima sa svojim posebnim znanjima i strukom naseljavanje u one dijelove Hrvatske gdje postoji deficit njihovih zanimanja. Ravnomjerni regionalni razvoj jedan je od naših prioriteta - poručio je premijer.

Novine o POS-u

Taj akcijski plan, koji operacionalizira stambenu strategiju, težak je 683 milijuna eura samo u prve dvije godine provedbe, a očakuje se da će se do 2030. godine ukupno uložiti dvije milijarde eura. Osnovat će se poseban nacionalni fond za stanogradnju, a do njegova osnivanja koristit će se HBOR.

Nacionalnim planom se, između ostalog, predviđaju i izmjene Zakona o društveno poticajnoj stanogradnji (POS) koje je Vlada uputila u saborsku proceduru, a tijekom godine očekuje se i donošenje novog Zakona o priuštivom stanovanju.

VLADA RH

Ministar graditeljstva Branko Bačić podsjetio je da od ukupno 2,4 milijuna stambenih jedinica koliko Hrvatska ima, čak 40 posto nije u funkciji stanovanja, a cijene novih stanova proteklih pet godina porasle su za 54 posto. Povećanje prodajne cijene POS-ovih stanova u međuvremenu je došlo na 1912 eura po metru četvornom. Značajno povećanje troškova gradnje i prodajnih cijena stanova dovelo je do nemogućnosti ugovaranja izvođenja radova u programima POS-a te se postupci javne nabave učestalo poništavaju jer izvođači radova, s obzirom na zakonski određene najviše moguće cijene, nemaju ekonomski interes za sudjelovanje u tim postupcima, naglašava se u prijedlogu izmjena Zakona o POS-u.

Tijekom 2024. godine, dodaje se, nije se uspio ugovoriti ni jedan projekt nove izgradnje, a prema sveobuhvatnim analizama stambenog fonda RH koje je proveo Ekonomski institut iz Zagreba, pokazalo se da postoji nedostatak 236.731 stambene jedinice. Stoga se od Sabora izmjene Zakona traže po hitnom postupku kako bi se povećala najveća prodajna cijena POS-ovih stanova s 1792,50 eura po metru četvornom na 1912 eura, tj. uskladila s prosječnom prodajnom cijenom na tržištu u 2024.

- Gotovo je nemoguće ovakvim zakonodavnim okvirom provoditi društveno poticajnu stanogradnju, koja već sada ima oko tisuću stanova za koje postoje izdane građevinske dozvole. Kako bismo mogli odmah s tih tisuću stanova krenuti, moramo izmijeniti okvir - rekao je Bačić.

Velika je novost je i da će mlađi od 45 godina koji kupuju ili grade prvu nekretninu dobiti 50 posto povrata poreza na dodanu vrijednost. Konkretno, pravo na isplatu ostvarit će državljanin Republike Hrvatske uz nekoliko kriterija: da je mlađi od 45 godina, da ni on ni njegova uža obitelj (bračni ili izvanbračni drug, životni partner ili neformalni životni partner i djeca) nemaju u Hrvatskoj ili u inozemstvu u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu nekretninu namijenjenu stanovanju niti su je do 1. siječnja 2025. imali te da ima prijavljeno prebivalište i boravi u mjestu i na adresi gdje se nekretnina koju je stekao nalazi.

Još jedan kriterij je i da je ugovor o kupoprodaji prve stambene nekretnine s ciljem rješavanja vlastitoga stambenog pitanja sklopljen nakon 1. siječnja 2025.

Kvadratura

Uvjeti su isti i za isplatu potpore u obliku povrata poreza za gradnju prve stambene nekretnine, uz to da je uporabna dozvola za obiteljsku kuću postala pravomoćna nakon 1. siječnja 2025. U oba slučaja ključno je da su troškovi dokumentirani i da je podmiren PDV. Iznimno, pravo na isplatu potpore ostvaruje se i u slučaju kada podnositelj zahtjeva ima neodgovarajuću nekretninu, dakle to je namijenjeno socijalno ugroženim građanima.

Pravo neće imati oni koji već imaju neke druge subvencije. Ali puni povrat poreza na promet nekretnina omogućava se ovisno o broju članova obitelji i površini stana - za jednu osobu do 50 četvornih metara, za dvije 65, za tri 80, za četiri 90, za pet 100, za šest 110, a za sedam i više osoba do 120 kvadrata. Kod obiteljskih kuća priznate površine povećavaju se za 50 posto.

Uvjet je i da se poslije nekretnina ne može naći u najmu.

- Imamo tri cilja - priuštivo i održivo stanovanje, uz aktivaciju neiskorištenih prostora - rekao je Bačić, koji ističe i kako program ima i fiskalnu dimenziju, jer će se preko poreza na nekretnine potaknuti vlasnike nekretnina da polako počnu snižavati cijene najma. Podsjetio je kako su ograničili rast prenamjene stambenih prostora u kratkoročni najam Zakonom o upravljanju i održavanju višestambenih zgrada, kroz porez na nekretnine propisali su plaćanje poreza na nekretnine za one stanove koji služe kratkoročnom najmu te su povećali paušalni iznos za iznajmljivanje.

Poticaj za iznajmljivanje praznih stanova

Pokreće se i program priuštivog najma stanova uz naknadu vlasnicima stanova koji više godina stoje prazni, a kako bi se pomoglo onim građanima koji svoje stambeno pitanje ne mogu riješiti na tržištu nekretnina. Tim se izmjenama omogućava najam postojećih stambenih nekretnina po cijenama povoljnijim od tržišnih, a APN će preko javnih poziva pribavljati nekretnine od države, lokalnih samouprava te pravnih i fizičkih osoba, i one će se davati u najam na najmanje tri godine s mogućnošću produljenja najviše do deset godina. APN će vlasniku isplatiti naknadu za uslugu davanja stambene nekretnine u program priuštivog najma koja se obračunava uzimajući u obzir rok na koji je sklopljen ugovor o upravljanju i medijalnu tržišnu najamninu za područje na kojem se nalazi stambena nekretnina, stoji u prijedlogu. Očekuje se da bi se tako moglo aktivirati do 500.000 stanova. “Da samo 10 posto tih praznih stanova podignemo na tržište najma, već tada ćemo povećanjem ponude zaustaviti rast cijena najamnina. Da bismo to napravili, pripremamo program u Ministarstvu kojim ćemo poticati privatne vlasnike stanova čiji su stanovi prazni da preko naše agencije te stanove dignu na tržište”, najavio je Bačić.