
Mjere “teške” 296 milijuna eura: Cijene struje, plina i grijanja ostaju iste za sve
Mogu slobodno reći: bit će zadovoljni i građani i gospodarstvo - poručio je premijer
Građani i mali poduzetnici u Hrvatskoj i dalje će, bar do 30. rujna, imati jednaku cijenu struje, plina, toplinske energije kao dosad - subvencioniranu iz državnog proračuna. Paket mjera Vlade, osmi zaredom, "težak" je ukupno 296 milijuna eura, a, osim potpore za energente, uključuje i niz mjera za razne skupine društva, uključujući umirovljenike, koji već u travnju dobivaju novi jednokratni dodatak, odnosno uskrsnicu u visini od 50 eura. Ukupno je u osam paketa mjera dosad utrošeno 8,3 milijarde eura.
Samo za energente Vlada će u ovom ciklusu osigurati ukupno 140 milijuna eura, a osim na kućanstva i male poduzetnike, to se odnosi i na sve javne institucije, udruge, vjerske udruge...
- Cilj nam je i dalje osigurati cjenovnu pristupačnost energenata, uz zaštitu građana, malih poduzetnika i javnog sektora. Da svatko ima predvidljivi račun za potrošnju struje, plina i grijanja. Da svima bude kristalno jasno što to znači: cijena struje za kućanstva - ista, cijena struje za poduzetnike - ista, cijena plina - ista, cijena toplinske energije u gradovima koji se griju na toplane - ista. Naravno, uz obvezu Vlade da razliku do tržišne vrijednosti energenata pokrije onima koji energente osiguravaju za naše tržište - rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković na jučerašnjoj sjednici Vlade.
20 milijuna za sjetvu
Kad je riječ o umirovljenicima, jednokratni dodatak dobit će svi, dakle oko milijun i dvjesto tisuća stanovnika, i za to je osigurano 62,5 milijuna eura. Isplata će se obaviti najkasnije do kraja travnja, a ovo je jedanaesti paket pomoći za umirovljenike u posljednje četiri godine, čime ukupna vrijednost potpore iznosi dosad 773,5 milijuna eura.
Za 105 tisuća socijalno najugroženijih korisnika osigurane su mjesečne naknade za troškove energije u iznosu od 70 eura, u razdoblju od travnja do rujna, a za to je osigurano 62,2 milijuna eura, otprilike isto kao i za umirovljenike. Za oko 15 tisuća nezaposlenih hrvatskih branitelja osigurana je jednokratna potpora od sto eura, kao pomoć u ublažavanju rasta životnih troškova. Ukupni iznos naknade je 1,5 milijuna eura.
Potpore za javni prijevoz, što se odnosi uglavnom na prijevoznike u sustavima komunalnih društva gradova i općina, ukupno su vrijedne deset milijuna eura, pri čemu se subvencionira 0,16 eura po litri dizela za prijevoznike. "Ideja je zaštititi putnike od mogućeg rasta cijena karata i omogućiti održavanje linija koje su manje isplative, ali nužne za život lokalnih zajednica", rekao je premijer.
Posebne su mjere ovaj put upućene i prema poljoprivrednicima - za potporu proljetnoj sjetvi namijenjeno je 20 milijuna eura. Namijenjena je poljoprivrednicima, za sufinanciranje proizvodnih troškova poput sjemena, gnojiva i goriva.
Nastavljaju se i potpore studentima te je 4,5 milijuna eura namijenjeno potporama studentskim centrima, čime se sprječava rast cijena studentske prehrane, koje su u menzama i dalje vrlo povoljne u odnosu prema uobičajenim troškovima kupnje namirnica. Cijena obroka ostaje nepromijenjena za 111 tisuća studenata u 25 gradova i iznosi 0,86 eura.
Postupni izlazak
- Uoči donošenja ovog prijedloga obavili smo najšire konzultacije sa svim dionicima, od poslodavaca, sindikata, umirovljenika, Zajednice županija te, naravno, koalicijskim partnerima. Svi su podržali ove naše mjere i našu politiku, čiji je cilj zaštita građana. Stoga mogu slobodno reći: bit će zadovoljni i građani i gospodarstvo - rekao je Plenković o paketu mjera, koji u primjenu kreće s početkom travnja.
- Ovo je cjelovit i ciljan paket kojim pomažemo svima kojima je to u ovom trenutku potrebno i osiguravamo kontinuitet mjera građenja sigurnosne mreže očuvanja socijalne kohezije, predvidljivosti i pomoći kućnim proračunima i konkurentnosti hrvatskog gospodarstva - dodaje premijer.
Ministar financija Marko Primorac rekao je da europske države članice polako i fazno izlaze iz ovakvog režima mjera, pa tako i Hrvatska postupno kreće k izlasku iz mjera, ali je ipak procijenjeno da je za dobrobit većine građana za sada potrebno s njima nastaviti.
- Sjećate se, imali smo do sredine prošle godine snižene trošarine na goriva, ali smo izišli iz tog režima. Tako ćemo ubuduće polako i ostale mjere smanjivati, ali zasad je ipak procjena da je za većinu građana ova intervencija potrebna - rekao je, odgovarajući na pitanja novinara, ministar Primorac.
To bi značilo da će se o novim potezima razmišljati tek uoči nove sezone grijanja, krajem ljeta ove godine, a dotad sve cijene energenata ostaju na istom kao dosad.