gornjodravska obala zgrada, stanovanje, stan, nekretnina, ilustracija Slobodnjak osijek mario mihaljević
mario mihaljević
6.3.2025., 10:38
Porez na nekretnine

Prva rješenja stižu u drugoj polovini godine

Kazne za osobu koja ne dostavi nadležnom tijelu podatke za utvrđivanje poreza na nekretnine kreću se od 1000 do 6630 eura

Zahtjev za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine građani su dužni dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 31. ožujka, a unificirani obrazac za prijavu s podacima potrebnim za oporezivanje, ali i ostvarivanje uvjeta za oslobađanje od plaćanja poreza na nekretnine, građanima i poduzetnicima dostupan je na službenim mrežnim stranicama Porezne uprave pod nazivom "zahtjev za građane" i "zahtjev za poduzetnike".

Od vlasnika nekretnine koju se namjerava oporezovat tražit će se osobni podaci, adresa i godina izgradnje nekretnine te odgovori na pitanja je li došlo do promjene obračunske površine nekretnine i promjene namjene nekretnine. Za potrebe oslobađanja plaćanja poreza na nekretnine bit će potrebno odgovoriti na pitanja je li nekretnina namijenjena za stalno stanovanje te je li nekretnina podobna za stambeni prostor zbog proglašenja prirodnih nepogoda. Odnosno navesti "ostale razloge" zbog kojih je onemogućena stambena namjena, poput informacije da nekretnina nema krov, potrebnu infrastrukturu ili da joj je narušena statika, za što će biti potrebno priložiti dokaz. Također, vlasnik će biti oslobođen plaćanja poreza ako je nekretnina namijenjena prodaji ili je preuzeta u zamjenu za nenaplaćena potraživanja i to ako je od dana unosa u poslovne knjige ili od dana preuzimanja pa do 31. ožujka proteklo manje od šest mjeseci.

Nakon što Porezna uprava prikupi sve potrebne podatke, uslijedit će slanje prvih rješenja za naplatu ili oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine.

- Procjenjuje se da će rješenja o utvrđenoj obvezi poreza na nekretnine stizati u drugoj polovini ove godine, zbog produženoga roka za donošenje i/ili izmjenu odluka predstavničkog tijela jedinica lokalne samouprave u dijelu poreza na nekretnine, ali i zbog povezivanja evidencija te zakonske obveze kojom je nadležna jedinica lokalne samouprave dužna nadležnom poreznom tijelu dostaviti podatke za obračun poreza na nekretnine najkasnije do 30. lipnja 2025. godine - poručuju iz Porezne uprave.

Kazne za osobu koja ne dostavi podatke za utvrđivanje poreza na nekretnine kreću se od 1000 do 6630 eura. Isto se odnosi na prijavu promjene podataka bitnih za utvrđivanje obveze plaćanja poreza na nekretnine. Osobito, navode u Poreznoj upravi, za promjenu obračunske površine nekretnine, promjenu namjene nekretnine koja utječe na obračun poreza ili dokaze koji utječu na ostvarivanje uvjeta za oslobođenje od plaćanja poreza.

U Osijeku najniži porez

Gradovi koji nisu donijeli odluku o porezu na nekretnine zadržali su postojeću stopu poreza koja je vrijedila za kuće na odmor, a one jedinice lokalne samouprave koje nisu naplaćivale porez na vikendice i nisu donijele odluku o novom porezu imat će najniži porez, od 0,60 eura po kvadratu, poput Osijeka, Varaždina, Koprivnice, Vinkovaca i Čakovca. Najvišu stopu poreza od 8 eura po “kvadratu” uveo je Umag, a Rovinj i Poreč stopu su podignuli s pet na 6,25 eura. Zagreb i Rijeka odredili su porez na nekretnine u visini od pet eura, kao i većina gradova i općina u priobalju, a Split u visini od 1,99 eura po metru četvornome. Turističke destinacije poput Dubrovnika, Zadra, Opatije, Pule i Šibenika nisu podizale postojeći porez. Dosad je porez na kuće za odmor potpuno pripadao gradu ili općini, a sada će 20 posto prihoda od tog poreza odlaziti županijama.

Podaci se inače mogu dostaviti ili ispostavi Porezne uprave ili drugom nadležnom poreznom tijelu, odnosno tijelima koja su odredili gradovi i općine. No iz Porezne uprave podsjećaju da ako je ona određena za nadležno porezno tijelo, obrazac zahtjeva se može još od 24. veljače popuniti preko ePorezne. Prema planu, tijekom ožujka bit će dostupan i preko mPorezna. Želi se potaknuti porezne obveznike na prijavu podataka bitnih za oporezivanje ili oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine te im olakšati pristup za dostavu podataka.

Gradovima i općinama je s posljednjim danom veljače istekao je rok do kojeg su trebali odrediti visinu poreza na nekretnine koji je odlukom Vlade od 1. siječnja postao obvezan za sve jedinice lokalne samouprave, a kreće se u rasponu od 60 eurocenti do 8 eura po četvornom metru korisne površine. T​​ime im je bilo omogućeno da opterećenje poreznih davanja s oporezivanja dohotka djelomično prebace na oporezivanje kuća za odmor. Prema dostavljenim podacima Poreznoj upravi, tu su mogućnost u 2024. godini ​iskoristile 262 jedinice lokalne samouprave, čime je, kažu u Poreznoj, postignut pravedniji teret oporezivanja.​​​ Podsjetimo, porez na nekretnine modificirani je porez na kuće za odmor koji je općinama i gradovima bio opcionalan, a ukinut je 31. prosinca 2024.